Sedaj pridejo na vrsto zidarji
Po prvih dveh fazah, ki sta bili bolj priprave na gradnjo, se sedaj začenja zares. Zgradili bomo zidove in objekt prekrili.
V prejšnjih številkah Ločanke smo predstavili prvi dve fazi gradnje objektov, danes je na vrsti tretja, torej so na vrsti konstrukcijska gradbena dela v vseh etažah in tudi podstrešju in tudi postavitev strešne konstrukcije in krovska dela. Konstrukcijska dela imenujemo dela, ki že kažejo podobo novega objekta, to je postavljanje zidov (iz različnih materialov) in pripadajočega stropa.
Po izgradnji zadnje etaže sledi postavitev ostrešja. Streha je najbolj obremenjeni del hiše, ki zgradbo varuje pred vremenskimi vplivi in hkrati zagotavlja toploto in udobnost. Za optimalno opravljanje funkcije mora biti streha ustrezno načrtovana, izvedena in vzdrževana. Osnovno pravilo pri izdelavi in načrtovanju ostrešja je preprostost konstrukcije; bolj, kot je streha preprosta in osnovno oblikovana, lažje namreč opravlja svojo nalogo. Pri izdelavi ostrešja ni priporočljivo varčevati in pretirano zniževati stroškov, saj sta kakovostno ostrešje in kakovostna kritina osrednjega pomena za kakovost bivanja in zaščito ostalih konstrukcijskih elementov objekta.
Izrednega pomena je pravilna izdelava konstrukcije ostrešja, pri čemer mora biti vsak element strešne konstrukcije pred postavitvijo ustrezno zaščiten. Še posebej pomembna je zaščita takrat, kadar za konstrukcijo ostrešja uporabljamo les in lesene elemente. Poleg lesenih strešnih konstrukcij se lahko pri gradnji stanovanjske hiše odločimo še za betonsko ali kovinsko strešno konstrukcijo. Pri izdelavi ostrešja pa je nujno predvideti tudi kasnejšo uporabo podstrešnega prostora. Če bomo v njem uredili bivalne prostore, je potrebno to upoštevati pri konstrukciji, določanju višine ostrešja in pri toplotni izolaciji ostrešja.
Pomembna je tudi izbira kritine, kjer moramo izbrati pravi material, s katerim bomo prekrili naš novi dom. Na tržišču je danes ogromno različnih materialov različnih proizvajalcev, med njimi pa se moramo odločiti za tisto kritino, ki bo objektu oblikovno in predvsem glede na namembnost uporabe najbolj ustrezala. Odločimo se lahko za opečno kritino, ki je pri gradnji stanovanjskih objektov tudi najpogosteje uporabljana. Poleg tega imamo na voljo tudi druge vrste kritin, kot so betonske kritine, vlaknocementne plošče, kovinske kritine ali plošče iz umetnih materialov.
Pri nakupu kritine je dobro predvideti kvalitetnejšo kritino, kar pomeni daljšo življenjsko dobo in daljše obdobje, po katerem bo potrebno kritino zamenjati. Pri pokrivanju ostrešja je izrednega pomena izbira kakovostnega krovca -kleparja. Pri tem moramo biti pozorni na pravočasno in strokovno izvedbo del in ustrezno strokovno podkovanost za svetovanje pri izbiri ustrezne kritine. K postavitvi ostrešja sodijo tudi kleparska dela, kamor štejemo opremo stavbe z vsemi elementi, ki so izdelani iz tanjše pločevine. To je predvsem izdelava in montaža strešnih žlebov, odtočnih cevi, obrob, strešnih oken, portalov, snegolovov.
V številnih nepremičninskih oglasih lahko opazimo tudi izraz tretja podaljšana gradbena faza. Pod tem izrazom se skriva najrazličnejše nadaljevanje prej opisane faze, največkrat pa imajo ponudniki v mislih vgrajeno t. i. zunanje stavbno pohištvo, to so vhodna vrata in okna – objekt je torej pod streho in zaprt. Nekateri ponudniki razen tega uredijo tudi okolico, kar pomeni, da je dvorišče tlakovano oziroma asfaltirano, vrt oziroma zelenice že ozelenjene, vsi komunalni priključki so v ali pri hiši. Kaj natančno ponuja posamezni ponudnik novogradnje je težko vedeti vnaprej, vendar upamo, da vam bodo zgornja pojasnila zadostovala vsaj za delno razlago izraza »tretja podaljšana gradbena faza«.