Dunaj-Praga-Ljubljana-Škofja Loka
V galeriji Škofjeloškega gradu je na ogled razstava Plečnik na Loškem, na kateri so predstavljene arhitekturne in oblikovalske umetnine, ki jih je veliki arhitekt zapustil v krajih ob obeh Sorah.
Aktualna razstava Plečnik na Loškem, ki so jo v Galeriji Loškega muzeja pripravili ob 50-letnici smrti velikega slovenskega arhitekta, je bila odprta v začetku junija in bo na ogled vse poletje in jeseni, tja do konca oktobra. Arhitekt evropskega formata je v svojih poznih letih, sicer pa v petdesetih letih prejšnjega stoletja deloval tudi na Škofjeloškem. »Ko je Plečnik v petdesetih letih prejšnjega stoletja prišel v Škofjo Loko, je bila ta takrat še v marsičem podobna srednjeveškemu mestu, takemu, kot ga predstavljamo v drugi polovici grajske galerije, kjer je še vedno na ogled razstava Škofja Loka – čas pasijona,« je ob dejstvu, da si galerijo delita dve razstavi, povedala direktorica Loškega muzeja Jana Mlakar.
Z razstavo so v muzeju želeli predstaviti lokacije na Loškem, kjer je Plečnik delal in pustil svoj pečat, hkrati pa ga predstavljajo tudi kot osebnost, izjemno po človeški plati in vzvišeno v svoji umetniški viziji. Slike, načrte, dokumente, fotografije, s katerimi je predstavljeno Plečnikovo delovanje na Škofjeloškem, ko gre za arhitekturo in spomenike, lepo dopolnjujejo predmeti sakralnega pomena, ki jih je mojster oblikoval za opremo oziroma v uporabo v cerkvah v Škofji Loki, Železnikih … Osrednji prostor v galeriji je namenjen tudi mizi in stolom, ki so bili nekoč v sejni sobi okrajnega ljudskega odbora v Kranju in jih pripisujejo Plečnikovi šoli …
Razstavo so pripravili Jana Mlakar ter sodelavci v muzeju Franc Podnar, Boštjan Soklič in Jože Štukl, postavitev pa je delo Jasne Vastl. V podporo razstavi so v Loškem muzeju pripravili tudi ličen katalog, ki sta ga oblikovala Miljenko in Maja Licul, v njem pa so svoja razmišljanja o Plečniku strnili tisti, ki so v povojnem času sodelovali z njim, med drugim Svetko Kobal in dr. France Štukl, medtem ko je bil Tone Mlakar Plečnikov učenec. Nekaj misli o velikem arhitektu je v katalogu razvil tudi velik poznavalec Plečnikovega življenja in dela dr. Damjan Prelovšek. Slednji bo v začetku jeseni, v času Evropskih dnevov kulturne dediščine, tudi gost predavanja o Plečniku.