Občina Kostanjevica na Krki

Uživanje umetnosti in kulinarike na največjem otoku Krke ... Župan Mojmir Pustoslemšek predstavlja občino Kostanjevica na Krki.

Kostanjevica na Krki je danes še mlada občina, zato pa sta toliko bolj bogata njena zgodovina in kulturni utrip, saj velja kar za nekakšno kulturno prestolnico Dolenjske. Ob slikoviti lokaciji to sploh ni presenečenje. Osrednji dela naselja Kostanjevica na Krki leži namreč na umetnem meandru reke Krke, morda celo največjem otoku glavne dolenjske rečne žile. Značilna mestna struktura z dvema ulicama se je ohranila vse do danes, ko je zaradi teh značilnosti, slikovitih mostov ter lege razglašena za kulturni spomenik državnega pomena.

Takšen razvoj se je začel z ustanovitvijo bližnjega cistercijanskega samostana Fons Beatae Mariae, ki ga je leta 1234 ustanovil koroški vojvoda Bernard Spanheim, nakar se v letu 1252 v pisnih virih prvič omenja kot mesto. Kostanjevica je tako najstarejše in hkrati tudi najmanjše mesto na Dolenjskem. A v samostanu že dolgo ne odmeva molitev in petje menihov. Zamenjali so ga ljubitelji umetnosti, zlasti likovne in kiparske. Priznana in z deli bogata je Galerija Božidarja Jakca, kjer so razstavljena slovenska likovna dela 20. stoletja. V njej se predstavljajo glavni predstavniki likovne ustvarjalnosti, kot so Božidar Jakac, France Kralj, Tone Kralj, Bogdan Borčič, Franc Gorše in drugi. Umetnost, ki jo je navdihnila prav zgodovina in vodna narava Krke, pa si lahko ogledate v okolici samostana. Tu so razstavljene mojstrovine, ki so jih umetniki iz vsega sveta od leta 1961 izdelali na kiparskih simpozijih prve Forma Vive v Sloveniji. Na ogled je tudi Pleterska zbirka evropskih mojstrov.

Pri izviru Studene, ob kraškem vznožju Gorjancev, leži čudovita Kostanjeviška jama, ki je bila odkrita ob posebno močnem neurju leta 1937, ko so narasle podzemne vode predrle sedanji vhod. Jama se je tako dobesedno sama odprla okoliškemu svetu in obiskovalcem, in je do danes raziskana v razdalji nekaj nad 2000 metri, kar pa zagotovo še ni končen podatek. V njej so padavinske vode, podzemni vodni tokovi in tektonski premiki skozi tisočletja ustvarjali prečudovite sigaste tvorbe pravljičnih oblik.

Poti po jami so urejene tako, da so primerne za otroke in starejše obiskovalce. Voden ogled s strokovno razlago traja štirideset minut. Iz bližnje Kostanjevice lahko pridemo do jame peš, z avtomobilom ali avtobusom. Kilometer in pol ceste je primerno označen.

Ogled jame je mogoč med 15. aprilom in 31. oktobrom, ob sobotah, nedeljah, praznikih, in v poletnih mesecih (juliju in avgustu) vsak dan. V jami je ves čas stalna temperatura 12 stopinj Celzija. In če si ob obisku vzamete minuto časa za tišino, boste morda začutili, da celo jama ni hladno mrtva. V njej živijo jamske kobilice, ki so hrana večjim prebivalcem jame, to so jamski rakci, jamski polži ter nepogrešljivi spremljevalci teme, netopirji.

Kostanjevica in hriboviti svet Gorjancev, domovina dolenjskih bajk, pa vas po doživetjih umetnosti, narave in zgodovine vabi tudi v številne dobre gostilne, zidanice, vinske kleti. Te poleg dobre dolenjske hrane nudijo celo do 300 vrst vina, zato so ob mirni okolici kot nalašč za praznovanja, poslovna srečanja, v nekaterih pa lahko tudi prenočite. Vse so dobro označene, z informacijami pa vam bodo radi pomagali tudi domačini. Prisrčno vabljeni v Kostanjevico na Krki, občino umetnosti in kulinaričnih dobrot!

 

 

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / sobota, 13. januar 2018 / 15:46

Trgovci bodo spoštovali dogovor

Po dogovoru s socialnimi partnerji v trgovinski dejavnosti veljajo nova pravila glede dela ob nedeljah in praznikih. Kako se jim bodo prilagodili v trgovinah, da bodo zadovoljni tudi potrošniki?

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / petek, 20. junij 2008 / 07:00

Varno in zdravo na soncu

Zmerno sončenje ugodno vpliva na zdravje ljudi, nevarno pa je prekomerno izpostavljanje sončnim žarkom. Poleg senčne lege, ustrezne obleke, pokrival in očal so varovalni pripravki za sončenje najpomem...

Gorenjska / petek, 20. junij 2008 / 07:00

Hrustljavo, zdravo, tudi pikantno

Solate pri žaru ne smejo manjkati

Gorenjska / petek, 20. junij 2008 / 07:00

Francoza spet v napadu

Citroën Berlingo in Peugeot Partner bosta spet agresivno nastopila v razredu križancev med osebnimi avtomobili in lahkimi dostavniki.

Gorenjska / petek, 20. junij 2008 / 07:00

Premišljeno z zdravili

Zdravila sodijo med nevarne odpadke, zato jih po uporabi ali preteku roka uporabnosti nikar ne mečite v smeti ali v straniščno školjko. Komunalna podjetja imajo zbiralne akcije nevarnih odpadkov, na v...

Gorenjska / petek, 20. junij 2008 / 07:00

Hudičev sadež na prestolu svetovne prehrane

Kdaj smo se na Slovenskem prvič srečali s krompirjem, ni povsem jasno, domneva pa se, da v tridesetih letih 18. stoletja. Dobra tri desetletja kasneje, natančneje 16. maja 1767, je Marija Terezija pod...