Bodoči nosilci slovenske znanosti
Škofjeloški gimnazijci že vrsto let dosegajo odmevne rezultate na olimpijadah znanja in državnih tekmovanjih. Spomnimo na Ido Istenič, Matija Perneta, Matjaža Berčiča in Jana Kogoja.
Škofja Loka – Med vsemi nadpovprečneži s škofjeloške Gimnazije je letos največji podvig uspel Janu Kogoju, ki se je z najboljšim rezultatom v državi uvrstil na kemijsko olimpijado v Moskvi. »Na gimnaziji z nadarjenimi in izjemnimi dijaki načrtno delamo več in skušamo skupaj izkoristiti potenciale, ki jih imajo,« pravi Marko Špolad, profesor matematike. Nekatere prepoznajo po rezultatih iz osnovne šole in tekmovanj, druge opazijo pri pouku.
»Opazimo, da potrebujejo več, saj se sicer dolgočasijo. Včasih je dovolj, da dijaku priporočiš knjigo, drugič pa še veliko več,« razloži Špolad. Profesorji tako ustanovijo posebne krožke, kjer izredno nadarjenim zgolj pomagajo, saj, kot pravi Špolad, takšni dijaki kmalu presežejo učitelja. Poleg Jana Kogoja so letos dijaki Gimnazije Škofja Loka posegli kar po 20 zlatih priznanjih, v državnem merilu je Simona Šubic osvojila 1. mesto v Cankarjevem tekmovanju, Jakob Boh v logiki, Helena Golja in Ksenija Mravlja pa tretje mesto v Cankarjevem tekmovanju.
Jan Kogoj je že lani nastopal na kemijski olimpijadi, ki je bila v Koreji, in osvojil bronasto medaljo. Njegov kolega Matjaž Berčič (sedaj že študent fizike) je lani na matematični olimpijadi osvojil srebrno medaljo, zato se bo letos kot gost udeležil olimpijade v Vietnamu. »Damo jim zgolj možnost, da poiščejo svoje znanje,« pravi profesor in doda, da so dijaki, kot je danes Jan Kogoj, v prejšnjih letih pa tudi Matija Perne, Matjaž Berčič in Ida Istenič, prihodnost slovenskega razvoja, za katere upa, da jim bo Slovenija dala možnost za njihov osebni razvoj. »Če velja, da mi rešujemo labirint oziroma poskušamo rešiti nalogo, imajo zgoraj omenjeni globlji, neobremenjen pogled ter najdejo rešitev hitreje in poenostavljeno,« misel o svojih varovancih zaključi Marko Špolad.
»Letos mi je najboljši rezultat v Sloveniji uspel zaradi obilice izkušenj, ki sem jih pridobil na lanskem tekmovanju,« pravi maturant Jan Kogoj, ki se trenutno kemiji ne posveča veliko. Razlog je preprost, na vrsti je zrelostni izpit, čeprav prizna, da se kemije za maturo ni učil. Že čez mesec dni pa se bo na kemijski olimpijadi v Moskvi pomeril z vrstniki z vsega sveta. »Nič ne pričakujem, rad bi le ponovil lanski uspeh, toda … Vse jemljem z rezervo, saj je trenutno bolj pomembna matura,« pravi Jan, ki bo jeseni začel s študijem fizike. Zakaj fizika in ne kemija, vprašamo. »Morda je to čudna odločitev, vseeno pa gre za naravoslovje, ki mi zelo leži. Morda sem v mislih vrgel kovanec, saj je bila odločitev zares težka,« odgovori Jan.
Poleg zgoraj omenjenih so se na državnih tekmovanjih odlično izkazali tudi Aljaž Gaber, Nika Mirnik, Špela Pohleven, Mateja Lavtar, Sandra Jovič, Metka Pirih, Luka Šturm in Ajda Žun. Pred leti je škofjeloška Gimnazija veljala za družboslovno, že pred desetletjem in pol pa se je spremenil odnos do naravoslovja, zato mladi naravoslovci ne uhajajo več za Bežigrad in v Kranj, ampak ostajajo doma. In so Škofji Loki v ponos!