Šport in prehrana
V petek zvečer je bil skoraj hkrati, ko je zagnanim Glasovim tekačem in tekačicam na Visokem predaval velik strokovnjak na področju športne medicine dr. Bojan Knap, v oddaljenem Oslu na atletskem mitingu zlate lige dosežen nov izjemen ženski svetovni rekord v teku na pet tisoč metrov, ki ga je dosegla peresno lahka Etiopijka Meseret Defar. Nov mejnik sedaj znaša 14 minut in dobrih 16 sekund. Dr. Knap nam je med predavanjem večkrat omenil prav temnopolte afriške tekače in njihov sistem treniranja in prehranjevanja. Ta vzhodnoafriški sistem se zdi zelo preprost, a izredno učinkovit, in morda bi ga tisti boljši tekači preostalega sveta morali posnemati, če bodo želeli v korak z njihovim tekaškim tempom, ki že leta kraljuje na svetovni tekaški sceni.
Glavni predmet predavanja je bila pravilna prehrana športnika, ki je sedaj v sodobnem svetu že kar kritičnega pomena za pravilno obnašanje organizma pred in telesnim naporom ter po njem. Razviti svet ima hrane sicer dovolj (ponekod celo preveč), nima pa dovolj kakovostne hrane, ki bi bila bogata s hranilnimi snovmi, in tukaj se predvsem pri športnikih lahko pokažejo težave, ki za posledico lahko pustijo neprijetne poškodbe in splošno utrujenost. Telo potrebuje hrano za ohranjanje metabolizma.
Športnik, tako vrhunski kot rekreativni, je takoj po vadbi utrujen, utrujene so tudi mišice in sklepi. Da se čim prej vzpostavi ravnovesje, pa je treba v telo takoj po vadbi vnesti določeno količino hrane (tekočine), da se mišice in tkiva čim prej začnejo obnavljati in si bodo do naslednjega treninga že popolnoma opomogle. Takoj po treningu, še posebej pri močnem in dolgotrajnem treningu, se apetit ustavi in takrat športnik stežka vase »spravi« količino hrane, ki jo nujno potrebuje. Takrat bo še najbolj primerna hrana v obliki tekočine (isotonični napitki) in manjših prigrizkov. Zato naj bo primeren elektrolitski napitek vedno del opreme, še posebej sedaj v vročih poletih mesecih, ko je izguba vode še večja.
Sama voda kot napitek ni najboljša, morajo biti dodane soli, ki vzpostavijo ravnovesje tekočin v organizmu. Če telo ni dovolj preskrbljeno s primerno tekočino, lahko pride do dehidracije in takrat zmogljivosti drastično padejo, zato je za vnos tekočine treba misliti že pred nastopom. Po napornem treningu ali tekmovanju je idealno hranilo lahko tudi sadni jogurt ali čokoladno mleko. Kofein kot stimulans. Med vrhunskimi športniki je uporaba kofeina precej razširjena. Pred časom je bil kofein celo na seznamu prepovedanih substanc, obravnavan torej kot doping. Danes ga športniki večinoma zaužijejo s kavo in nekaterimi napitki. Ker deluje kot stimulans, je primeren pred tekmovanjem, saj po mojem mnenju malce izboljša tudi razpoloženje.
Problem telesne teže
Vsak odvečen kilogram je tekaču v napoto, zato so tekači z najmanj maščobe ponavadi tudi najboljši. Sodobna prehrana je osiromašena s hranilnimi snovmi in vsebuje preveč maščob. Če pri odraslem človeku zmanjšamo količino maščobe pod celotno površino kože le za en milimeter, bomo izgubili tudi tri kilograme telesne teže. Res je, dobri tekači so lahki. Po tem poznamo tudi izvrstne kenijske tekače. Le naravna prehrana z malo maščob in odvečnih sladkorjev.