Prepovedi za skupno dobro, drugič
Marca 2007 smo Vas v občinskem glasilu Viharnik v članku Prepovedi za skupno dobro že opozorili na upoštevanje določil Odloka o občinskih cestah iz leta 1998. Zaradi vnovičnih številnih pobud občank in občanov, ki jim nespoštovanje opozoril povzroča nevšečnosti, in opozoril predsednikov krajevnih odborov, poziv objavljamo še enkrat.
»Prepovedano je začasno ali trajno zasesti občinsko cesto ali njen del, izvajati ali opustiti kakršna koli dela na cesti in zemljišču ali objektih ob cesti, ki bi utegnila poškodovati cesto ali objekte na njej ter ovirati ali ogrožati promet na cesti /…/«
44. člen predmetnega odloka med drugim izrecno prepoveduje:
- postaviti ograje, zasaditi živo mejo, drevje, trto ali druge visoke nasade ali poljščine, nameščati ali odlagati na cesti ali ob njej les, opeko, odpadni material ali predmete, če se s tem poslabša ali onemogoči preglednost ceste ali drugače ovira ali ogroža promet, poškoduje cesta ali poslabša njena urejenost
- nameščati na cesto kakršne koli predmete z namenom oviranja in onemogočanja nemotenega in varnega odvijanja prometa.
To navajamo predvsem zato, da bi žive meje in drevesa ter ostalo grmičevje in podobne zasaditve ob cestah primerno uredili na način, ki bi obenem izkazoval posameznikov odnos do lične okolice in upošteval tudi pisana navodila in odredbe. Enako opozarjamo tudi, da zabojnike z odpadki postavite na prostoru zunaj vozišča in torej ne na cesto. V omenjenem članku so navedene še ostale prepovedi oziroma obveznosti, vendar pa nadzor nad izvajanjem ter kaznovanjem v občini žal še nista urejena, zato na tem mestu lahko ponovno lahko le opozarjamo posameznike in skupnost k tovrstnemu spoštovanju in skrbi, kajti vsekakor si vsak od nas zasluži in je upravičen do mirnega, prijetnega ter prijaznega bivalnega okolja.
Kako preprečiti vlom v avto
Dodajamo še nekaj nasvetov, kako lahko preprečimo, da nam ne vlomijo v avto: Ne parkirajte na slabo razsvetljenih ulicah in parkirnih prostorih. Kadar zapuščate svoje vozilo, izvlecite ključ iz kontaktne ključavnice, zavrtite volan, da ključavnica zaskoči, zaklenite vozilo, zaprite vsa okna in vrata, ne pozabite na prtljažnik. Torbic, kovčkov, plaščev in drugih vrednejših predmetov nikoli ne puščajte na policah, sedežih ali vidnih mestih v avtomobilu. Vzemite jih s seboj ali jih zaklenite v prtljažnik. Ne puščajte zlatnine, denarnic, gotovine, plačilnih kartic, čekov ali drugih vrednejših papirjev v predalih avtomobila. V avtomobilu ne puščajte dokumentov o vozilu (prometno dovoljenje, zelena karta, servisna knjižica) in svojih osebnih dokumentov. Kontaktni ključ vzemite iz ključavnice tudi, če je avtomobil v vaši garaži. Razmislite o nakupu dodatne naprave za zaklepanje ali blokado menjalnika, volana in nožne zavore. Elektronska blokada vžiga motorja je vedno dobrodošla. Priporočljivo je, da v svoje vozilo vgradite alarmno napravo proti tatvini in vlomu, ki jo ob zapuščanju vozila vključite. Še več nasvetov in ostale zanimive podatke s tega področja si lahko preberete na spletni strani Občine Preddvor www.preddvor.si.