Žajbelj
Žajbelj je doma v deželah ob Sredozemskem morju. Pri nas mu pravimo tudi kadulja, žavbej in čistec. Divje raste na suhih goratih delih v Sredozemlju. Je nizek, zimzelen grm in ima štirirobo, spodaj olesenelo in dlakavo steblo. Listi, ki jih ravno tako pokrivajo dlačice, so debeli, pecljati in jajčaste oblike ter sivo zelene barve. Cvetovi so nežne vijoličaste barve, redkeje pa so beli ali modri. V strokovnih krogih srednjega veka so potekale številne razprave o tem, ali je žajbelj rastlina, ki lahko povrne človeku nesmrtnost. Prepričani so bili, da podaljšuje življenje in omogoča človeku, ki ga goji na svojem vrtu, večno mladost. Zaradi vsega tega je veljal za eno najbolj cenjenih rastlin, kar potrjujejo vrtoglavi zneski, ki jih je bilo potrebno odšteti pri nakupu. Najboljši so sveže nabrani listi, ki jih je potrebno čim hitreje porabiti, zato ga je najbolje gojiti doma na vrtu ali pa kar v lončku na okenski polici. Kupljene ali nabrane sveže liste zavijemo v vlažen prtiček in jih za nekaj dni shranimo v hladilniku, primeren je za sušenje; posušen ima nekoliko smolnat okus. Lahko pa ga tudi zamrznemo ali vložimo v olje ali kis. Poznamo veliko vrst žajblja, ki pa niso vse uporabne kot začimba, so pa zaradi izredno lepih listov zelo uporabne kot dekoracija. Pri nas sta najbolj pogosta navadni in grški žajbelj, ki imata tudi najbolj intenzivno aromo. Poleg njiju pa najdemo tudi razne pisanolistne žajblje, muškatni, škrlatni, ananasov in drobnolistni žajbelj. Listi, posušeni ali sveži, so dobra začimba zlasti za mesne in ribje jedi. Dodajamo ga lahko tudi juham iz stročnic, krompirja, enolončnicam, raznim omakam in prelivom. Dober sloves je pridobil tudi v kisu, sirnih namazih in maslu. Skratka vsestranska začimba, ki jo odlikuje močan okus
Puranja pašteta z žajbljem
Potrebujemo: 40 dag puranjih prsi, 1 večjo čebulo, 3 žlice olja, 3 stroke česna, 1 žličko sesekljanega žajblja, 2 žlici konjaka, 5 dag masla, sol in sveže mleti poper.
Puranje prsi narežite na trakove in jih skupaj z na kocke narezano čebulo pražite na olju. Ko meso ni več krvavo, dodajte strt česen, žajbelj, konjak, maslo in solite ter popoprajte po okusu. Zalijte z 1 dl vode in dušite še 10 minut. Tako pripravljeno meso še vroče zmeljite v multipraktiku, stresite v primerno posodo in ohladite. Ohlajeno pašteto postrezite v obliki žličnika skupaj s poljubno okisano zelenjavo.
Paradižnikova juha s testeninami
Za 4 osebe potrebujemo: 60 dag svežih zrelih paradižnikov, 1 čebulo, 1 steblo stebelne zelene, 1 strok česna, 1 žlico oljčnega olja, 7 dl piščančje juhe ali vode, 1 žlico sesekljanega žajblja, 5 dag manjših poljubnih testenin, sol in sveže mleti poper.
Paradižnike, čebulo, zeleno in česen dajte v naoljeno kozico, pokrijte in na šibkem ognju dušite 40 minut, da se vsebina zmehča. Vmes kozico občasno pretresite. Zdušeno zelenjavo pretresite v multipraktik in jo gladko zmiksajte ter jo vrnite nazaj v posodo. Zalijte s piščančjo juho ali vodo, začinite z žajbljem, zavrite in dodajte testenine. Kuhajte še približno 10 minut, da se testenine skuhajo in solite ter popoprajte po okusu.
Popečena polenta s paradižnikom, žajbljem in parmezanom
Za 5 oseb potrebujemo: 7 dl mesne juhe ali vode, 17 dag koruznega zdroba, 2 žlici sesekljanega svežega žajblja, 1 žlico oljčnega olja, 2 paradižnika, 10 dag parmezana, sol in sveže mleti poper.
V posodi zavrite juho in vanjo vmešajte koruzni zdrob. Na zmerni temperaturi mešajte še pet minut, dokler ne začne zmes odstopati od posode. Primešajte žajbelj, solite in popoprajte po okusu in preložite v z oljčnim oljem namaščen podolgovat pekač, velik 15x30 centimetrov, poravnajte ter pustite, da se ohladi. Ohlajeno polento narežite na 15 rezin in jih razprostrite po večjem pekaču. Na vsako polento položite rezino paradižnika, jo posolite, dodajte nastrgan parmezan in postavite za 15 minut v na 190 stopinj Celzija ogreto pečico, da zlato porjavi. Ponudite vroče s kislo smetano.
Telečji medaljončki z žajbljem in pršutom
Za 4 osebe potrebujemo: 8 telečjih medaljonov vsak po 10 dag, 8 tankih rezin pršuta (lahko uporabite tudi šunko), 8 svežih žajbljevih listov, 3 žlice masla, 1 žlico oljčnega olja in 1,5 dl marsale ali suhega belega vina, sol in sveže mlet poper.
Medaljončke razprostrite, vsakega prekrijte z rezino pršuta in na vsakega pritrdite z zobotrebcem list žajblja. V ponvi za praženje segrejte olje in maslo ter medaljončke na močnem ognju pecite 1-2 minuti na vsaki strani, zalijte z marsalo ali s suhim belim vinom, pokrijte in na majhnem ognju kuhajte še 10-15 minut. Takoj postrezite s krompirjem, testeninami, grahom ali korenjem.