Jasnino učenje vožnje ni šala

"Vse so mi lepo razložili, vendar, če si ženska vtepe v glavo, da nečesa ne zna, potem tako tudi je," o osvojitvi desnega pravila pri učenju vožnje v avtošoli B&B pravi Jasna Kuljaj.

Jasna Kuljaj, znana voditeljica oddaje Na zdravje v spomladanskih oddajah kaže svoje (ne)znanje pri vožnji avtomobila. Pri tem ji sovoditelj Boštjan Romih ni v veliko pomoč, pomaga ji le njen učitelj vožnje Brane Lotrič. Pred dnevi smo ju srečali na poligonu avtošole B&B (na kranjski železniški postaji) in Jasno povprašali, kako ji gre pri učenju vožnje.

»Nestrpna sem, saj z desnim pravilom še nisva prijatelja.«

 

Koliko ur je za vami?

»Do sedaj 21. V avtošoli se zelo trudijo z mano, vendar, če si ženska nekaj vtepe v glavo, da ne bo razumela, potem ne bo razumela. V B&B so me dobro naučili, le razumeti nočem.«

Ali se bojite vožnje?

»Oh, to je pa pregloboko vprašanje. Zame je zelo stresno že, ko pridem v križišče. Tu moram prestaviti v nižjo prestavo, zavirati, se ustaviti, nato prestaviti v prvo … Potem naj pa še razmišljam, kdo ima v tistem trenutku prednost!?«

 

Bi bilo morda lažje, če bi se učili vožnje z osemnajstimi leti?

»Vse bi bilo veliko lažje! Morda je bila takrat moja glava lažja, torej nisem premišljevala o toliko stvareh naenkrat in bi šlo vse hitreje. Dejstvo je, da je človek pri 18-tih letih bolj sposoben kot pri 25-tih. Še vedno pa je bolje, da sem se odločila za učenje vožnje sedaj, kot pa pri 35-tih letih. Vsako leto se pozna.«

 

Izvedeli smo, da sedaj poleg opravljanja vozniškega izpita intenzivno pripravljate še diplomsko nalogo. Ali ni vse skupaj, poleg vodenja oddaje Na zdravje, zelo naporno? Zakaj sedaj še izpit?

»Učenje vožnje sem dobila kot darilo v oddaji. Priložnost sem zagrabila.«

 

Torej ne drži, da ste hoteli imeti vozniški izpit v žepu zaradi razhoda s fantom?

»Ne, to pa ne. Kje ste pa to slišali? Nisem še imela fanta z avtom. Če bi imela nekoga, ki bi me vozil, bi bilo drugače. Vsi so mi dali vedeti, da je moj problem, ker nimam izpita in naj se kar sama znajdem, kako bom prišla od točke A do točke B. Moji fantje so bili sicer zelo prijazni in bi me vozili po vsej Sloveniji in tudi v tujino, vendar so bili ti isti fantje brez avta. To sem sprejela kot znamenje, da je čas za izpit.«

 

Povod je bila torej oddaja. Vas morda moti, da številni gledalci, Slovenke in Slovenci, spremljajo učenje?

»Ne. Skeči so eno, resnica pa drugo. Najbolj me moti, ker vsi mislijo, da je to samo šala.«

 

Marsikdo verjame, da je Jasna izredno nerodna za volanom.

»To drži. Vendar se s tem ne obremenjujem, saj gre za igrane skeče. Drži pa, da sem v resnici preobremenjena, a izredno motivirana in bom izpit kmalu imela v žepu in bom zgledna voznica.«

 

V eni od oddaj ste se na cesti prerekali s plavolasko …

»S Heleno Blagne …«

 

Ali menite, da so plavolaske slabše voznice kot črno-, rdeče-, rjavolaske, in ali ste ženske slabše voznice kot moški?

»O tem nisem nikoli razmišljala, sploh pa ne verjamem stereotipom. Dvomim, da je kaj na tem stereotipu, verjamem pa, da je marsikatera plavolaska prej osvojila desno pravilo kot jaz.«

 

Kaj poslušata v avtu?

Brane: »Jasna je v začetku želela poslušati Radio Belvi, kjer tudi nastopa v reklami, zdaj pa utišava radio, da naju ne moti. Včasih pa Jasna med vožnjo kar sama zapoje, celo kakšen svoj komad …«

Jasna: »Ki ga bom, upam, kmalu predstavila v oddaji Na zdravje.«

 

V skečih se vam je pogosto zataknilo pri speljevanju. Kaj pa v resnici?

»Na začetku je bilo tako, po dvajsetih urah vožnje pa se to ne spodobi več. Na začetku mi je kar naprej ugašal avto. Dobro je, da vozim v Kranju, kjer so vozniki strpni. Če me kdo spozna, mi raje pomaha, kot potrobi.«

 

Kako sta se ujela z učiteljem vožnje?

»Odlično, zato imam tudi toliko veselja do učenja. Veliko mi pomeni, da je inštruktor prijazen, potrpežljiv, zgovoren. To mi daje voljo, učenje vožnje pa je prav prijetno. Bodočim voznikom priporočam, da si izberejo avtošolo, v kateri bodo zadovoljni, kot sem jaz v B&B.«

 

Kdaj pričakujete, da boste opravili izpit?

»Še ta mesec.«

 

In kam na prvo samostojno vožnjo?

»Najprej domov na Dolenjsko, potem pa k babici na Koroško. Tudi zato potrebujem vozniški izpit, da bom babici lahko pomagala. Tudi na Gorenjsko še pridem.«

 

Kaj pa menite kot Jasnin učitelj vožnje o svoji učenki?

Brane: »Kljub temu da je Jasna polno zasedena, se na vožnjo izredno pripravi. Noče se učiti na pamet. Vse hoče razumeti do malenkosti; kako deluje avto, kako poteka promet, … Punca je izredno bistra, že zdaj je izredno pozorna do drugih udeležencev v prometu. Prepričan sem, da bo dobra in vestna voznica.«

 

Kaj priporoča Avtošola B&B bodočim voznikom?

Brane: »Za vozniški izpit se odločimo čim prej. Lažje bo. Preko poletja imamo več časa, izkoristimo ga za opravljanje izpita. Počitnice so idealna priložnost zlasti za dijake in študente, ki lahko starše prepričajo, da je plačilo učnih ur vožnje primerna nagrada in naložba v prihodnost. In če je z avtošolo B&B celo Jasna iz oddaje Na zdravje zadovoljna …«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / sreda, 24. junij 2015 / 11:04

Bogastvo starih imen

V sklopu čezmejnega projekta FLU-LED je sedem občin s slovenske in avstrijske strani meje dobilo zemljevide starih narečnih ledinskih in hišnih imen, zaživel pa je tudi kulturni portal.

Objavljeno na isti dan


Preddvor / ponedeljek, 17. junij 2013 / 17:12

Občina že bliže lastništvu graščine

Prizadevanja občine Preddvor, da bi od države dobila v last graščino Dvor, so s pogodbo, sprejeto na občinskem svetu, že bliže rešitvi.

Nasveti / ponedeljek, 17. junij 2013 / 16:52

Uvajanje v vrtec

Če ste med starši, ki bodo jeseni dali otroka v vrtec, potem je že sedaj čas, da ga začnete uvajati. Poskusite vsaj zadnji mesec pred vstopom v vrtec ujeti podoben ritem, kot ga bo otrok deležen v...

Žirovnica / ponedeljek, 17. junij 2013 / 16:47

Rebalans zaradi drage zimske službe

Žirovnica - Žirovniški občinski svetniki so na zadnji seji sprejeli drugi rebalans letošnjega proračuna. Glavni razlog za spremembo so bili stroški izvajanja zimske službe, ki so zaradi ob...

GG Plus / ponedeljek, 17. junij 2013 / 16:40

Nebo je naju štrafalo (3)

»Dajala sva mu ogromno ljubezni, ščitila sva ga pred drugimi otroki, varovala sva ga kot punčico svojega očesa. Kar se je spomnil, sva mu kupila, kajti želja omogočiti mu vse, ni imela meja. Trpela sv...

GG Plus / ponedeljek, 17. junij 2013 / 15:31

Na koroškem športnem vrhu

Slovenci se vztrajno vzpenjajo proti koroškemu in tudi avstrijskemu športnemu vrhu. Nekateri pa so že na vrhu. Nordijski kombinatorec Tomaž Druml iz Ziljske Bistrice, sin Pepce in Ludvika Druml in...