Sto let čipkarske šole
Minulo soboto so v Železnikih praznovali stoletnico čipkarske šole. Letos jo obiskuje 143 učenk in učencev.
Železniki – S sobotno slovesno prireditvijo v športni dvorani v Železnikih je praznovanje stoletnice tamkajšnje čipkarske šole doživelo vrhunec. Na njej so učenci OŠ Železniki poleg klekljarske prikazali tudi kovaško tradicijo. Železniki so bili namreč v preteklosti močno železarsko mesto. Kovačice, ki so ob počasnem zamiranju železarstva prve izgubljale delo, so se ob koncu 19. stoletja vse bolj oprijemale klekljanja. V Železnike naj bi prvo znanje o izdelovanju čipk leta 1881 prinesla Šoštarjeva Katra, ki je služila v Idriji. Čipkarsko šolo je v Železnikih leta 1907 ustanovil osrednji zavod za čipkarsko obrt z Dunaja. O začetkih čipkarstva in čipkarske šole v Železnikih sicer priča igra, ki jo je po ustnem izročilu in svojem spominu napisala Tonika Ramovš. Prvič so jo leta 1962 na prvem Čipkarskem dnevu zaigrali člani KUD-a, na prireditvi pa so jo uprizorili člani dramskega krožka šole.
Do leta 1960, ko je šola prenehala delovati, jo je letno obiskovalo od 40 do 50 učenk. Med letoma 1976 in 1994 so na šoli imeli klekljarski krožek, zaradi velikega zanimanja pa so v šolskem letu 1994/95 na pobudo turističnega društva in krajevne skupnosti Železniki znova obudili čipkarsko šolo. »Od nekdaj se trudimo oživljati zapuščino, kar smo dokazali tudi z obuditvijo čipkarske šole. Zanimanje se povečuje, letos jo obiskuje skoraj 150 učencev in učenk, ki za svoje umetnine prejemajo visoka priznanja,« je dejal ravnatelj Franc Rant. V čipkarski šoli je pred devetimi leti začela poučevati Irena Benedičič. Kot pravi, je bilo tedaj zanimanje manjše, saj je šolo obiskovalo manj kot sto učencev. Vse več se jih danes očitno zaveda koristi klekljanja. »Mladi razvijajo finomotorične sposobnosti, naučijo se natančnosti, potrpežljivosti in vztrajnosti,« je povedala.
Na prireditvi, ki so se je udeležile tudi predstavnice čipkarske šole iz Idrije, združenja slovenskih klekljaric ter klekljaric s Koroške, je ravnatelj podelil tudi priznanja nekdanjim učiteljicam v čipkarski šoli. Prejele so jih Antonija Hlebec, Helena Kramar, Mojca Jemc, Maja Kovač, Milka Gartner, Marija Šavli in Mici Koblar.