Družini prijazno podjetje
Jeseniški sestrski podjetji Domenca in TI sta med redkimi v Sloveniji, ki so prejela certifikat Družini prijazno podjetje.
Ministrica za delo, družino in socialne zadeve Marjeta Cotman je sredi maja podelila osnovne certifikate Družini prijazno podjetje prvim 33 podjetjem, ki so se zavezala, da bodo v prihodnjih treh letih izvedla več ukrepov za lažje usklajevanje življenja družine in dela svojih zaposlenih. Med njimi sta tudi podjetji Domenca Jesenice in TI Jesenice. Gre za mladi, inovativni sestrski podjetji, ki imata po besedah Mihe Rejca (v podjetjih skrbi za odnose z javnostjo) tudi takšne zaposlene – mlade in inovativne. »Zato jim moramo omogočiti dobre delovne razmere, kamor sodi tudi lažje usklajevanje delovnega časa,« je pojasnil Rejc.
Direktor podjetij je sicer Jugoslav Petkovič, ki je eden od petih ustanoviteljev (poleg njega so med ustanovitelji še Aleksander Potokar, Anže Novak, Lado Črnologar in Miha Rožič). Po Rejčevih besedah gre za skupino prijateljev oziroma kolegov, ki so začeli kot samostojni podjetniki, leta 2002 oziroma 2003 pa so se povezali v podjetji TI in Domenca. Svojo dejavnost so poimenovali Mavrica spletnih rešitev, kamor v podjetju Domenca sodi registracija domen, gostovanje na spletnih strežnikih, izdelava spletnih projektov, spletni strežniki, oglaševanje in elektronsko poslovanje. Na podjetje TI pa so prenesli dejavnost trgovine – spletni nakupovalni center Mimo vrste. V obeh podjetjih skupaj je 37 redno zaposlenih, katerih skupni imenovalec je »obsedenost« z računalniki in internetom. Zanimivo je, da med njimi ni nobenega diplomiranega inženirja računalništva, temveč prihajajo z različnih področij. »Vsi pa so eksperti na svojem področju,« poudarja Rejc. Njihova posebnost je tudi ta, da so izredno mladi, saj je povprečna starost zaposlenih le 25,3 leta. Tudi direktor ima komaj 26 let.
In kako so se vključili v projekt Družini prijazno podjetje? »Lani jeseni, ko je potekalo zbiranje prijav, sva oba z direktorjem opazila povabilo podjetjem, naj se vključijo v projekt. Ker smo kar nekaj ukrepov lažjega usklajevanja družine in službe pri nas neformalno že izvajali, se nam je to zdelo odlična priložnost, da te ukrepe formaliziramo. Obenem smo želeli izvedeti še za kakšne nove ukrepe, ki bi jih lahko uvedli,« je pojasnil Rejc. Tako so vstopili v projekt in iz kataloga izbrali 22 ukrepov, ki so jih združili v 13, ki jih bodo, kot so se zavezali ob prejemu osnovnega certifikata, izvedli v prihodnjih treh letih. Največ ukrepov se nanaša na delovni čas, v okviru katerih lahko zaposleni izberejo čas prihoda in odhoda iz službe, določen je le osrednji delovni čas od 9. do 15. ure. Starši otrok v vrtcu in v prvih treh razredih osnovne šole imajo v prvem tednu septembra dodatnih osem prostih ur, omogočeno je delo od doma, družine z otroki so upravičene do višjega regresa. Med zanimivejšimi ukrepi je tudi zabava oziroma izlet za zaposlene, ki ga po besedah Mihe Rejca organizirajo »družini prijazno«. Na zabavo povabijo tudi otroke in partnerje zaposlenih, organizirajo jo zgodaj popoldne, kajenje ni dovoljeno, poskrbljeno pa je za zabavo otrok. Pripravili so tudi načrt začasne odsotnosti z dela za mamice na porodniškem dopustu, v okviru katerega jih povabijo na vsa izobraževanja, tako da ostanejo v stiku s stroko, ki se zelo hitro razvija in spreminja. Po besedah Mihe Rejca mesečno pripravljajo tudi bilten, s katerim zaposlene in njihove družinske člane obveščajo o dogajanju v podjetju.