Gorenjska caplja za Slovenijo
Tudi zbirni podatki AJPES-a o poslovanju gorenjskega gospodarstva v preteklem letu kažejo, da gorenjsko gospodarstvo raste počasneje od povprečja Slovenije.
Kranj – V zadnji dneh maja je izpostava Agencije za javnopravne evidence in storitve (AJPES) v Kranju izdala tri informacije o poslovanju gorenjskega gospodarstva v preteklem letu: o poslovanju gospodarskih družb in zadrug, o poslovanju samostojnih podjetnikov posameznikov ter o poslovanju gospodarskih družb po občinah. Žal tudi te informacije kažejo, da gorenjska gospodarska moč ne sledi več rasti povprečja v Sloveniji, saj so vsi podatki: prihodki (8,2 odstotka), odhodki (8,2 odstotka), neto dodana vrednost (8,5 odstotka), čisti dobiček (7,9 odstotka) nižji od našega deleža družb in števila zaposlenih v Sloveniji (9 odstotkov), višja je le čista izguba (11,1 odstotka). Tudi podatki o deležih v zadnjih šestih letih kažejo na stalno zmanjševanje deleža dobička in stalno rast izgube.
Omenjeno pa seveda ne pomeni, da so gorenjske gospodarske družbe, ki so lani zaposlovale 43.375 delavcev (za 1,3 odstotka več kot leto poprej), lani poslovale slabo. Prihodki so se povečali za 16 odstotkov, odhodki za 15 odstotkov, ustvarjeno je bilo za 305 milijard tolarjev (sedem milijonov tolarjev na zaposlenega) neto dodane vrednosti ali za sedem odstotkov več kot leto poprej. Manj spodbudno je, da je le 66 odstotkov družb ugotovilo čisti dobiček, ki je sicer bil za 21 odstotkov večji kot v letu 2005. Izgubo so ugotovili v 29 odstotkih družb in je bila za 18 odstotkov višja. Neto čisti dobiček (ko od dobičkov odštejemo izgube) je tako znašal 43 milijard tolarjev in bil po lanskem padcu za 22 odstotkov večji kot v letu 2005. Kazalniki gospodarnosti ostajajo praktično enaki zadnjih pet let, donosnost sredstev rahlo upada, donosnost kapitala pa rahlo raste. Čisti poslovni izid na zaposlenega se je povečal za 20 odstotkov, povprečna plača pa za 6,8 odstotka.
Pri samostojnih podjetnikih je lani prihajalo do precejšnjih sprememb. Za samostojno opravljanje dejavnosti se je namreč odločilo dodatnih 877 oseb, za izbris iz registra pa 659, kar pomeni, da je bilo lani 218 podjetnikov več. Od tega 5.795 majhnih podjetnikov, dva srednja podjetnika, velikih pa nimamo; zaposlovali pa so skupaj 5.174 delavcev. Poslovni rezultati samostojnih podjetnikov so bolj skromni: ustvarili so za 11 odstotkov več prihodkov, za 13 odstotkov več dodane vrednosti (6,3 milijona tolarjev na zaposlenega), podjetniški dohodek je ugotovilo 85 odstotkov podjetnikov in je večji za 16 odstotkov, negativni poslovni izid, ki je za štiri odstotke nižji kot v letu 2005, pa 13 odstotkov podjetnikov. Neto podjetnikov dohodek je v seštevku znašal 8,9 milijarde tolarjev in je za 17 odstotkov večji kot leto poprej. Tudi za kazalnike poslovanja samostojnih podjetnikov (celotna gospodarnost in čista donosnost sredstev) velja, da ostajajo na večletnem povprečju.