Spacalu v spomin
Stoletnico rojstva slikarja Lojzeta Spacala bodo v kranjskih razstaviščih obeležili s šestimi razstavami njegovih del. Obsežnemu projektu so se priključili tudi v Kopru, Portorožu, Piranu, Štanjelu in Ljubljani.
Potem ko je bila prva izmed razstav v čast velikemu slovenskemu slikarju svetovnega formata Lojzetu Spacalu odprta že pretekli petek v Avli pokrajinskega muzeja v Kopru, se je kranjski del velikega razstavnega projekta začel v sredo zvečer z odprtjem razstave v Galeriji območne enote Zavarovalnice Triglav Kranj. Izjemna razstava, ki jo tokrat gosti direktor kranjskega Triglava, velik ljubitelj in podpornik likovne umetnosti, Aleš Klement, je ubrana na nekaj najboljših Spacalovih del (večinoma v mešani tehniki), ki jih je ustvaril od konca petdesetih do konca sedemdesetih let prejšnjega stoletja. »Gre za značilna Spacalova dela, največkrat povezana s primorsko krajino. Lahko si le želimo, da bi vsak del Slovenije imel takega umetnika, ki bi tako popolno zadel bistvo »svoje« pokrajine in ga skozi slike predstavil ljudem,« je med drugim dejal umetniški vodja kranjske Galerije Prešernovih nagrajencev za likovno umetnost dr. Lev Menaše, ki bo velikega umetnika predstavil tudi na današnjem osrednjem odprtju kranjskega dela razstav v atriju Galerije Prešernovih nagrajencev.
Pri projektu, ki je že dve leti nastajal v glavi pobudnika in vodje omenjene galerije Marka Arneža in slikarjevega vnuka Martina Spacala, je sodeloval in ga vzel v svoja nedrja tudi Gorenjski muzej, saj bodo umetnikova dela mesec dni gostile kar tri galerije, ki jih upravlja muzej, v Mestni hiši, Stebriščni dvorani in Prešernovi hiši. Podobno kot Menaše v Galeriji Prešernovih nagrajencev je v muzejskih razstaviščih z Martinom Spacalom pri postavitvah sodeloval vodja muzejskih galerij dr. Damir Globočnik, ki je prispeval tudi tekste za kataloge. Katalogi, akterjem projekta je k sodelovanju uspelo pritegniti nekaj sponzorjev iz gospodarstva, bodo zagotovo ena od dodatnih kvalitet projekta Lojze Spacal – 100 let rojstva. Izšlo jih bo kar šest, ubrani bodo na različna področja umetnikovega ustvarjanja, od del povezanih z Istro in Primorjem, od del na papirju do grafik, ladijske opreme in tapiserij, fotografij … Celostna podoba katalogov je delo akademskega slikarja Marka Tuška, prispevke pa so zapisali različni umetnostni zgodovinarji in poznavalci Spacalovega ustvarjanja. Razstave bodo podprte tudi s spletno stranjo www.spacal.net, na kateri je moč izvedeti vse, kar se je in se še bo dogajalo v zvezi z razstavami, v galerijskem ambientu si bo mogoče ogledati vsa razstavljena dela (več kot šeststo naj bi jih bilo), na strani boste lahko vstopili med strani vseh šest katalogov. Na spletu je v pripravi tudi obsežna baza vseh Spacalovih del, ki se nahajajo tako v javnih ustanovah, zasebnih zbirkah, v okviru njegove družine. Zaenkrat je z vsemi referencami in potrebnimi podatki »opremljeno« že 319 del.
Lojze Spacal sicer velja za enega najvidnejših likovnih ustvarjalcev v povojnem slovenskem in italijanskem prostoru ter za svetovno uveljavljenega umetnika, ki je svoj ustvarjalni vrh dosegel v grafičnih tehnikah. Zapisal se je kot umetnik Istre in Krasa, saj je motive črpal iz teh dveh pokrajin in jih preoblikoval v lastni likovni jezik. Veliko časa je preživel v svoji hiši v Škrbini na Krasu, kjer je na lastno željo tudi pokopan. Za svoje delo je prejel vrsto mednarodnih in nacionalnih (slovenskih in italijanskih) priznanj, med njimi leta 1974 tudi Prešernovo nagrado. Medtem ko bodo v treh galerijah Gorenjskega muzeja na ogled slike in kipi, je koncept razstave v Galeriji Prešernovih nagrajencev ubran na Spacalova dela na papirju, tovrstna dela pa bodo na ogled tudi v Galeriji Elektra Gorenjske, kjer bo razstava odprta v prihodnjih dneh. V koprskih galerijah bodo na ogled umetnikovi istrski motivi, mozaiki in tapiserije, v Portorožu likovno-dokumentarna razstava ladijske opreme, v Mednarodnem grafičnem likovnem centru v Ljubljani bodo na ogled fotografije, ki jih je posnel Spacal, pregledna razstava grafik, po katerih je umetnik zaslovel tudi v svetu, pa bo od 15. junija naprej na ogled v galeriji, ki nosi slikarjevo ime, v Štanjelu.
Naj ob rob dodamo, da gre za enega večjih razstavnih projektov pri nas, v katerem so se združila različna slovenska mesta in institucije z enim ciljem, pregledno in na kvalitetni ravni predstaviti bogat ustvarjalni opus enega največjih imen slovenske likovne umetnosti, Lojzeta Spacala. Dogovarjanja in interesi med akterji projekta bržkone niso bili vedno enotni, a se podoba, ki še ni dokončana, že kaže v najlepši luči.