Višje obrestne mere
V Gorenjski banki so znova zvišali obrestne mere za vezane vloge občanov.
Kranj – V Gorenjski banki so z včerajšnjim dnem zvišali obrestne mere za večino varčevalnih oblik. Najbolj, do 0,45 odstotne točke, so jih zvišali pri depozitih v evrih. Po novem je obrestna mera pri vezavah za 31 dni od 2,8 do 3,2 odstotka, pri vezavah za 91 dni od 2,9 do 3,3 odstotka, pri vezavah za 181 dni od 3,05 do 3,45 odstotka – in tako dalje. Pri potrdilih o vlogah na prinosnika so obrestne mere zvišali do 0,35 odstotne točke, pri varčevalnih računih in pri preudarnem varčevanju pa do 0,1 odstotne točke. Obrestne mere so odvisne od dobe vezave in od zneska in so višje pri varčevanju za daljše obdobje in za vezavo večjih zneskov.
Dva sklada brez plačila provizije
Gorenjska banka trži tudi osem vzajemnih skladov Nacionalne finančne družbe – NFD Zdravstvo, NFD Finance, NFD IT, NFD Azija/Oceanija, NFD Energija, NFD Novi trgi, NFD Obvezniški in NFD Evro/Amerika, pri tem pa vlagateljem za dva sklada, to je za NFD Energija in NFD Azija/Oceanija, do 15. junija ne bo zaračunavala vstopne provizije. K vzajemnim skladom je možno pristopiti v vseh 29 bančnih poslovalnicah, informacije o skladih pa je možno dobiti v poslovalnicah in pri borznih posrednikih v oddelku vrednostnih papirjev.
Vsi NFD-jevi skladi vlagajo denar pretežno v vrednostne papirje na tujih trgih, vlagatelji pa si morajo izbrati ustrezno kombinacijo donosnosti in tveganja. V banki jim priporočajo, da v skladu varčujejo najmanj tri leta. Lahko se odločijo za enkratno vplačilo ali mesečno plačevanje prek t.i. varčevalnega načrta, kar se je izkazalo kot dolgoročno najboljši način vplačevanja v sklade. Opozarjajo tudi, da naložbe v vzajemne sklade niso bančne naložbe in da ne zagotavljajo zajamčenih donosov, ampak je njihova donosnost predvsem odvisna od prihodnjega gibanja tečajev vrednostnih papirjev na kapitalskih trgih.