Neprijetni opomin
Vsakdo, ki želi ugajati, dobro ve, da lahko zadah iz ust pokvari vse, čeprav so njegovo telo in oblike še tako skladne.
Tako kot je svež dih znak zdravja, nam slab zadah daje signal, da je nekaj narobe. Sicer ni nujno, da gre za bolezen, vendar je jasna spodbuda k pravočasnemu ukrepanju. Slab zadah nam spodbujajo mnogi različni dejavniki: vrenje v slabo očiščenih ustih, zobna gniloba, infekcija dlesni ali grla, slaba prebava, ipd. Eden izmed najpogostejših vzrokov je slabo delovanje jeter ali pa kakšne splošne infekcijske bolezni, diabetes, hormonske motnje, morda celo kakšna zastrupitev. Če trpimo za kroničnim zadahom, se posvetujmo z našim splošnim ali zobozdravnikom.
Narava ponuja preproste rešitve
Za odpravljanje teh neprijetnih zagat si lahko hitro pomagate z žvečenjem svežih listov vrtne kreše, ki nam hkrati okrepi dlesni. Sveži listi mete ali žajblja bodo prav tako poskrbeli za prijetnejše arome. Tisti z dobrimi ledvicami lahko v ustih žvečite tudi brinove jagode, ki nam obenem krepijo odpornost telesa. Tudi žvečenje koprovih semen lahko hitro odpravi neprijetnost. Peteršiljevi listi so prav tako dobri, še posebej če nato pojemo kakšno jabolko.
Zelo učinkovito je tudi splakovanje ust z raznovrstnimi čaji. Pripravimo lahko močnejši poparek listov in cvetov divje mačehe, ki se sedaj razcveta po travnikih. V tem času si lahko naberemo tudi orehovih listov in pripravimo iz njih močnejši prevretek. Poleg teh dveh rastlin lahko izbirate med poparki iz listov in cvetov rožmarina, žajblja in timijana. Kadar ugotovimo, da je vzrok težav vnetje ustne sluznice, si lahko pomagamo s tinkturo mire, ki razkužuje in blaži vnetja. V skodelico mlačne vode kanemo do 20 kapljic tinkture in večkrat dnevno grgramo. Z mirino tinkturo pa si lahko pripravimo tudi dalj časa uporabno ustno vodico, ki jo pripravimo tako, da za osem ur namakamo v dveh skodelicah vode dve žlici suhih listov mete ali rožmarina ter 10 kapljic mirine tinkture.
Prav čudežno pa je delovanje več rastlin skupaj in za splakovanje ust si lahko pripravimo mešanico kamilice, mete in žajblja ali pa mešanico melise, mete, pelina, peteršilja, timijana in žajblja.
Splakovanje lahko postane prav zabavno in pestro. Kdaj si lahko pripravimo tudi vodico iz sladkega korena, vrtnice, timijana in mete. Zelišča namakamo v vodi pet ur in jih nato uporabimo.
Misli o ljubezni ob čaju
Če pogledamo psihološko ozadje pojavljanja zadaha, poznavalci menijo, da izvira iz temnih misli jeze in maščevanja. Ob prijetnem čaju lahko preusmerimo svoje misli k bolj nežnim ljubezenskim temam.
Kamilica, ki je odlična ob slabi prebavi, ženskih težavah in raznih vnetjih, bo tudi v tem primeru lahko pomagala. Pijemo eno skodelico pred kosilom in večerjo. Tudi pelin ima dobre lastnosti, vendar žal vsebuje tudi močan strup tujon, ki pa se izloči le v alkoholu. Pijemo lahko čaj, vendar je z njim potrebno ravnati varčno in ne več kot eno skodelico dnevno. Če pa želimo bolj pestre okuse, lahko pripravimo poparek iz rožmarina, kamilice, korenine encijana in melise, ki nas bo tudi malce pomirila.
Sedaj, ko imate polno preprostih rešitev, ste morda pomislili, da bi takšne pripravke z veseljem podarili tudi prijateljem in znancem, ob katerih vam postane kdaj nelagodno. Ideja je sicer dobra, vendar naj to ne bo edina vsebina darila, saj lahko s tem izgubite morda celo prijatelja.