V prostem času čebelari
Občinski svetnik Ivan Špenko (DeSUS) se vsaj enkrat na leto povzpne na Triglav. Poleg hribov ima za svojo dušo tudi čebelarjenje.
Ivan Špenko je novinec v medvoškem občinskem svetu. Izvoljen je bil na listi DeSUS-a.
Se lahko za začetek na kratko predstavite?
»Rodil sem se 8. novembra 1949 v Ljubljani, stanujem v Hrašah. Po poklicu sem organizator. Diplomiral sem na I. stopnji Fakultete za organizacijske vede Kranj na proizvodno-organizacijski usmeritvi s področja vodenja investicij. 35 let sem delal v podjetju DONIT Medvode na področju filtrov. V obdobju mojega dela se je organizacija večkrat preimenovala - od Tesnilke, Donit Filtri, Filtrauto in sedaj SOGEFI FILTRATION. Večino časa sem delal na področju vodenja proizvodnje filtrov, zadnjih pet let aktivnega dela pa na področju vodenja investicijskih projektov. Sedaj sem upokojenec. Sem poročen in oče dveh otrok, Mateja in Darje.«
Kako to, da ste se odločili za vstop v politiko?
»V politiko sem zašel čisto po naključju. Dejaven sem v Društvu upokojencev Smlednik in to mojo angažiranost je lani na občnem zboru društva opazil predsednik občinske organizacije DeSUS-a Medvode. Po nekajkratnih razgovorih sva se dogovorila, da bi kandidiral na listi DeSUS-a za člana občinskega sveta. Od takrat naprej so zadeve hitro stekle. Bil sem nosilec liste v volilni enoti 1. V predvolilni kampanji sem imel nekaj predstavitev, sicer pa me ljudje v volilni enoti, kjer sem kandidiral, že kar poznajo.«
Ste dejavni še na katerem drugem področju v občini?
»Sem član Društva upokojencev Smlednik, kjer delujem v Upravnem odboru, sem predsednik Nadzornega odbora in vodja planinske sekcije. Sem tudi član Čebelarske družine Smlednik, ter Občinskega čebelarskega društva Medvode.«
Kakšen mora biti po vaše dober svetnik?
»Za dobrega svetnika je pomembno, da se zaveda, da mora delovati v dobrobit občank in občanov v skladu z veljavno zakonodajo. Njegova odlika je, da zna poslušati različno misleče ter delovati povezovalno. Zavzemati se mora za projekte, ki pomenijo razvoj krajev v občini.«
Kaj v Medvodah najbolj pogrešate in kako bi to rešili?
»Ker so Medvode postalo mesto, pogrešam mestno središče, boljšo cestno povezavo s prestolnico, ter enakomernejši razvoj vasi na obrobju občine: predvsem na področju cest, kanalizacije, ter športno-rekreativnih in kulturnih objektov. Rešitve se že pripravljajo in bodo v bližnji prihodnosti tudi predmet razprav na Občinskem svetu.«
Vaše pozitivne in negativne lastnosti?
»Sem zmeren optimist, bolj umirjene narave, poslušam in razumem različno misleče, vendar pa si na osnovi različnih stališč oblikujem svoje mnenje, ki ga tudi zagovarjam. O svojih negativnih lastnostih težko sodim, zato boste morali o tem vprašati koga drugega.«
Kako preživljate prosti čas?
»Prostega časa nimam veliko, saj delujem na različnih področjih. V poletnem času ga izkoristim za planinarjenje in to skoraj vsak konec tedna, vsaj enkrat na leto se povzpnem na Triglav in druge vršace, vsaj za en teden greva z ženo na morje, v zimskem času pa grem rad v toplice. Imam tudi nekaj panjev čebel, tako da se v prostem času ukvarjam tudi s čebelarstvom, kar je zelo lep hobi, predvsem za pomiritev po različnih naporih in stresih, ki sem jim ves čas izpostavljen.«
Na katere dosežke v vašem življenju ste najbolj ponosni?
»Ponosen sem na poklicno kariero, saj sem v času aktivne službe delal tisto, kar me je veselilo, še posebno zadnja leta, ko sem vodil projekt izgradnje nove tovarne. To je bil izziv, ki se ne ponudi velikokrat. Ponosen sem tudi na družino, s katero se zelo dobro razumemo, v veliko veselje in ponos pa mi je mala vnukinja Julija, ki se je rodila letos za 1. aprila.«
Še nekaj o aktualnem dogajanju: vaš pogled na vrtičkarje v Medvodah.
»Naklonjen sem vrtičkarstvu, a vrtički v Medvodah bi morali biti urejeni in poenoteni. Ljudje potrebujejo košček zemlje za sprostitev in druženje, ter za gojenje zelenjave, saj je vsak prepričan, da sam vzgoji najbolj zdravo zelenjavo. Ne strinjam pa se z vrtičkarstvom, kjer se odlaga vseh vrst navlaka. Zato menim, da bi bilo potrebno sprejeti občinski odlok o vrtičkarjih, kjer bi bile določene dimenzije in arhitektura lop za vrtno orodje, vse ostalo, kar ne sodi na vrtičke, pa bi morali odstraniti in primerno urediti tudi okolico.«