Dimnikarja naj izbere občan
Tone Kristan, pobudnik srečanja nasprotnikov dimnikarske zakonodaje: "Občan naj sam izbere dimnikarja."
Kranj – V Kranju so se prejšnji četrtek sestali nasprotniki »dimnikarskih zakonov« iz vse Slovenije in se dogovorili o ustanovitvi odbora vseslovenske civilne pobude Dimnik. O njenih ciljih smo se pogovarjali s pobudnikom Tonetom Kristanom iz Kranja, ki je januarja letos na ustavno sodišče že naslovil pobudo za presojo ustavnosti zakona o varstvu okolja ter pripadajočih pravilnikov in uredb, ki urejajo dimnikarsko službo.
Kaj so cilji civilne iniciative?
»V četrtek so vsi zbrani podprli mojo pobudo za ustavno presojo dimnikarske zakonodaje, od ustavnega sodišča pa pričakujemo, da takoj prepove izvajanje zakona o varstvu okolja in pripadajočih aktov in čim prej odloči o njihovi ustavnosti. Prav tako zahtevamo, da vlada takoj umakne uredbo o koncesiji in razveljavi vse koncesijske pogodbe z izvajalci dimnikarske službe. Občan kot lastnik svojega imetja naj sam odloča, kdaj potrebuje dimnikarja.«
Zakaj nasprotujete sedanji ureditvi dimnikarske službe?
»Trenutni dimnikarski zakoni pomenijo grob poseg v zasebno lastnino, saj država predpisuje, da lahko v mojo hišo brez dovoljenja vstopi tujec in opravlja dela, ki jih nisem naročil. Vse to moramo še plačati, sicer smo kaznovani. Tako se dogaja, da so dimnikarska podjetja, ki jim je vlada podelila koncesijo, predvsem veliki zaslužkarji. Tudi koncesije podeljujejo zelo nenavadno; pred časom sem bral, da jo je na Dolenjskem prejelo celo avtoprevozniško podjetje. Civilna iniciativa zato zahteva, da dimnikarsko službo lahko opravljajo le obrtniki, ki so izobraženi in strokovno usposobljeni, nad čemer naj bedi obrtna zbornica in ne ministrstvo za okolje in prostor.«
Vas motijo tudi cene dimnikarskih storitev?
»Naj bo jasno, ni problem v cenah, če dimnikarja plačaš takrat, ko ga potrebuješ. Nikakor nočemo odpraviti dimnikarjev in zame je to še vedno spoštovan poklic, a opravlja ga naj strokovno usposobljena oseba, ne pa konfekcijski dimnikarji, kot jim pravim, ki znajo samo 'kasirati'. Kot sem že rekel, zakaj si občan sme izbrati zdravnika, dimnikarja pa ne.«
Še vedno pozivate k državljanski nepokorščini?
»Seveda in vse več je takih, ki sledijo mojemu pozivu in dimnikarja ne spustijo v hišo. Pričakujemo pa, da bosta vlada in ministrstvo za okolje, ki sta glavna krivca za nastalo situacijo, vse skupaj uredila v pol leta. Če ne, bomo še naprej vztrajali, ne nazadnje lahko organiziramo tudi množični protest pred državnim zborom.«
Kdaj pa je bil dimnikar nazadnje pri vas?
»Že dolgo jim ne odprem več vrat. Dimnik že vsa leta sam čistim, tako da jih tudi ne potrebujem. Prejel sem že nekaj obvestil, da sem dolžan spustiti dimnikarja v hišo, sicer me bodo kaznovali, pa jim vedno odgovorim, da njihovih storitev ne potrebujem in da je njihovo početje protiustavno.«