Sedmica: Semoličeva atrakcija

Ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću štejem v plus, da je dal odstraniti barakarsko naselje, ki so ga na robu kulturnega spomenika nacionalnega pomena, se pravi Plečnikovih Žal, desetletja na črno gradili vrtičkarji. Barake so žalile tako duha največjega slovenskega arhitekta kot tudi meščane same, mestnemu okolju pa so dajale pečat provincialnosti. Ko je že kazalo, da župan razume notranji jaz mestne arhitekture in meščanskega življenja, pa se meni nič tebi nič v parku ob Dalmatinovi cesti nasproti sedeža Zveze svobodnih sindikatov Slovenije in sredi secesijske Ljubljane znajde najmanj dvajset metrov visoka oguljena smreka z vencem in s slovensko zastavo na vrhu. To je približno tako, kot če bi sredi idilične gorenjske vasice z značilnimi kmečkimi hišami, kozolci sredi travnikov in vsem drugim, kar daje tej vasici neponovljivo in prepoznavno kulturno identiteto, zgradili stekleno stolpnico.

Da se razumemo. Nič nimam proti temu, da se na predvečer 1. maja, ki se zadnjih sto let praznuje kot delavski praznik, nekoč pa je bil to praznik pomladi in mladosti, ki najverjetneje izhaja iz poganskih obredov rodnosti, postavljajo mlaji. (V slovenščini mlaj pomeni mlad.) Nasprotno. Prepričana sem, da je tradicijo treba spoštovati in negovati. Vendar ne za vsako ceno in še zlasti ne brez vsebine. In mlaj sredi secesijske Ljubljane je bil brez vsake vsebine. Bil je sam sebi namen.

Ko je bil mlaj sredi Ljubljane postavljen, je predsedniku svobodnih sindikatov Dušanu Semoliču in županu Zoranu Jankoviću očitno zmanjkalo idej, kaj naj zdaj z njim počneta, saj se ni okrog njega za praznike dogajalo nič. Če sta se gospoda že odločila, da v eni od evropskih prestolnic postavita mlaj, bi se lahko za vsebino dogodkov, denimo, pozanimala pri Tržičanih, ki poznajo mlajski festival. Ali pri vaščanih Števarjana, kjer fantje mlaj postavijo v čast dekletom. Tam se priprave na postavitev mlaja začnejo že 30. aprila popoldne, ko gredo fantje v gozd nabirat bršljan. Medtem ko fantje mlaj postavljajo, jim dekleta pripravijo prigrizek. Ko je mlaj enkrat postavljen, pa ga fantje ves mesec čuvajo, da jim ga ne ukradejo fantje iz sosednje vasi, saj bi bila to zanje velika sramota. Sicer pa je na slovenskem podeželju navada, da vasi med seboj tekmujejo, katera bo imela višji in lepše okrašen mlaj.

Se pravi, če mlaj v Ljubljani že stoji, naj ga, tako kot je v navadi na slovenskem podeželju, nekdo še čuva. Recimo, mestni svetniki. Vsekakor bi bila to atrakcija leta. Za prihodnje leto pa naj se Dušan Semolič in Zoran Janković domislita česa bolj zanimivega in mestu primernega. V starem Rimu (mesec maj naj bi dobil ime po rimski boginji Maii, ki so jo Rimljani tako kot druge bogove prevzeli iz grške mitologije) na primer so na dan 1. maja okraševali vodnjake ter metali v vodo rože in vence. Da praznik ne bi izgubil današnjega pomena, bi v vodnjake metali pač nageljne. Vsekakor bi bil to za Ljubljano primernejši način praznovanja delavskega praznika, kot je postavljanje mlaja. Na srečo sta Dušan Semolič in Zoran Janković letos pozabila, da k praznovanju 1. maja in k mlaju spada še kres in pečenje odojka, žal pa sta pozabila na budnico.

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sobota, 5. maj 2007 / 07:00

Piratstvo požira milijone evrov

Samo desetodstotno znižanje stopnje piratstva bi slovenskemu gospodarstvu v petih letih prineslo sedemsto milijonov evrov dodatnih prihodkov.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 24. december 2008 / 07:00

Glasbene mojstrovine Poljanskih orgličarjev

Pred dvema letoma je bil v Poljanah tečaj igranja na orglice. Med tečajniki so bili tudi člani sedanje glasbene skupine Poljanski orgličarji, ki znajo na malih glasbilih zaigrati čudovite melodije.

Prosti čas / sreda, 24. december 2008 / 07:00

Praznične risanke na TV1

Televizija Slovenija otroški in mladinski program, uredništvo animiranih oddaj za otroke je v decembru poskrbelo za praznične risanke.

Kultura / sreda, 24. december 2008 / 07:00

Gimnazijske božične rapsodije

Veliki božični koncert v Gimnaziji Kranj je prejšnji teden znova postregel z odlično glasbo in navdušenim občinstvom v dvakrat polni dvorani. Do vrha v Gershwinovi Rapsodiji v modrem preko mnogih mali...

Gorenjska / sreda, 24. december 2008 / 07:00

Stanovanja najprej domačinom

Vse kaže, da se bo gradnja trgovine in stanovanj v Preddvoru vendarle začela. Investitor, podjetje Proloco, je doseglo dogovor z zavodom za varstvo kulturne dediščine in sedaj čaka na gradbeno dovolje...

Zanimivosti / sreda, 24. december 2008 / 07:00

Slovenski božič je vedno najlepši

Ne samo zaradi praznika samega, ampak zato, ker smo se v božičnih dneh leta 1990 odločili za samostojno državo.