Minister Žagar na obisku v Mestni občini Kranj, ob njem občinska svetnica Alenka Bratušek. (Foto: Tina Dokl)

Minister z župani o razvoju

Minister za lokalno samoupravo in regionalni razvoj se je s slovenskimi župani in predsedniki regionalnih razvojnih agencij na Brdu pogovarjal o razvojnih spodbudah na regionalni in lokalni ravni.

Brdo - Srečanja na Brdu se je udeležilo 190 županov in drugih predstavnikov občin ter predstavnikov regionalnih razvojnih agencij. Temeljni namen tega izrazito delovnega srečanja je bil operativno predstaviti neposredne razvojne spodbude in način črpanja denarja v prihodnjih sedmih letih. Posebno pomembno je, da občine in regije pravočasno prijavijo projekte, s katerimi bodo kandidirale za sredstva iz strukturnih skladov EU.

»Letna kvota je 20 milijard v primerjavi s prejšnjimi tremi milijardami tolarjev,« je ob srečanju novinarjem povedal minister Ivan Žagar. »Te kvote so dodeljene posameznim regijam, so zapisane v operativni program in jih ni mogoče porabiti drugje. Prednost je tudi dejstvo, da gre za večletne projekte, kar pomeni, da jih lahko bolj stabilno načrtujemo kot v preteklosti, ko je šlo za letne proračune.«

Minister Žagar napoveduje, da bodo razpisi prišli ven že v prihodnjih tednih. Občine oziroma drugi pripravljavci projektov jih lahko že sedaj pripravljajo v skladu z usmeritvami. »Smo v sklepni fazi, kar zadeva pripravo uredbe, kataloga in potrebnega podpornega okolja, hkrati pa pričakujemo tudi formalni odziv od Evropske komisije,« še dodaja minister za lokalno samoupravo. Pri tem gre za sredstva regionalnega pomena. Financiranje manjših občinskih projektov bodo zagotovili z zakonom o financiranju občin, kar predstavlja sedem milijard na letni ravni. Sredstva, ki nadomeščajo prejšnje neposredne spodbude, pa so povečana s prejšnjih treh na 20 milijard (oziroma 12,5 milijona evrov) na letni ravni in so namenjena regionalnim investicijam. Niso pa to edina sredstva, ki jih imajo regije na voljo, pravi minister. Na voljo so tudi sredstva, kjer pa so nosilci različna ministrstva. Za prihodnje sedemletno obdobje je to 4,2 milijarde evrov, sicer pa gre tudi za denar iz programa razvoja podeželja, lastna razvojna sredstva in nov sistem javno zasebnega partnerstva. Nabor projektov, ki se bodo lahko financirali iz teh virov, je zelo širok, od cestne in komunalne infrastrukture do manjših industrijskih projektov (poslovne cone) do socialne infrastrukture (domov za starejše).

Minister Ivan Žagar je pred srečanjem na Brdu obiskal tudi mestno občino Kranj in se pogovarjal z županom Damijanom Pernetom in njegovimi sodelavci. Kranj bo prihodnji sedež gorenjske pokrajine. Minister je o tej vlogi za Gorenjski glas povedal: »Ob razdelitvi Slovenije na pokrajine smo Kranj predvideli kot prihodnje središče Gorenjske in sedež regije. To je dobra razvojna priložnost tako za Gorenjsko kot tudi za Kranj. Ko o tem govorimo v posameznih okoljih, opozarjamo na to, da razmislijo o distribuciji institucij iz naslova pokrajin tudi po drugih mestih, ne le sedežih pokrajin. To je tudi pogoj, da se bo pokrajina enakomerno razvijala in da bodo pokrajine uspešne.« Kako pa gleda na morebitno razdelitev Gorenjske na dve pokrajini?

»Tovrstne pobude prihajajo iz različnih okolij, ker pa so te rešitve povezane s številom pokrajin (menimo, da bi jih bilo največ 14, nič pa ne bi imel proti temu, če bi bila še katera manj), bodo takšne in drugačne pobude upoštevane v okviru tega predloga. Res pa je, da bo končna odločitev v rokah državnega zbora, ki o tem odloča z dvotretjinsko večino. Menim, da bo parlament potrdil pokrajine, ki so za enakomeren razvoj Slovenije izjemno pomembne, in da bo imel vse te elemente v vidu. Menim, da je 14 pokrajin še sprejemljivo število, ki omogoča, da bi pokrajine svoje naloge še dokaj normalno izvajale.«

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sobota, 9. maj 2015 / 15:29

»Mislili smo, da se bo zemlja kar odprla!«

V ponedeljek sta se iz Nepala vrnila tudi Marija in Andrej Štremfelj, gorska vodnika, ki sta uničujoč potres doživela s skupino svojih sopotnikov na trekingu pod Everestom. Skoraj dva tedna po tej nar...

Objavljeno na isti dan


Kranj / petek, 27. april 2007 / 07:00

Milan Pagon bo dekan FOV

Senat Fakultete za organizacijske vede v Kranju je potrdil edinega kandidata za dekana dr. Milana Pagona, doma iz Naklega. Potrditi ga mora še rektor Univerze v Mariboru.

Šenčur / petek, 27. april 2007 / 07:00

Stez okoli jezera še ni

Rok za dokončanje čezmejnega projekta za oživitev Trbojskega jezera so podaljšali za nekaj mesecev.

Gorenjska / petek, 27. april 2007 / 07:00

Za ponovno odpiranje manjših trgovin

Na Občini Jesenice razmišljajo, da bi dodatno finančno podprli podjetnike, ki bi bili pripravljeni odpreti manjše trgovine v mestu.

Naklo / petek, 27. april 2007 / 07:00

Protest pred nakelsko občino

Občinski svet je vseeno soglašal z gradnjo centra za ravnanje z odpadki.

Kranj / petek, 27. april 2007 / 07:00

Minister z župani o razvoju

Minister za lokalno samoupravo in regionalni razvoj se je s slovenskimi župani in predsedniki regionalnih razvojnih agencij na Brdu pogovarjal o razvojnih spodbudah na regionalni in lokalni ravni.