Najpogostejša obolenja prostate

Najpogostejše obolenje prostate je benigno povečanje prostate, ki ima tri stadije. Prvi stadij se začne z manjšimi težavami, ki jih povzroča nekoliko povečana prostata, ki pritiska na sečnico.

Začetne težave se kažejo predvsem v večkratnem uriniranju, zmanjšani moči curka in večjem pritisku seča. Vnetje prostate uspešno zdravimo z antibiotiki.

Začetne težave se kažejo predvsem v večkratnem uriniranju, zmanjšani moči curka in večjem pritisku seča. Ta stadij lahko traja tudi do 15 let. Potem se zaradi sile, ki jo uporabimo pri uriniranju, lahko razvije druga faza bolezni, ko se mišice mehurja prekomerno raztegnejo, se začnejo debeliti in sprožijo nastanek mehurnih gredic, imenovanih trabekul. Pojavljati se začnejo še slabotnejši curek urina, ostanek seča v mehurju, kapljanje seča. Po zastajanju urina ima ta faza tudi ime: stadij ostanka seča. Zastajanje seča pogosto povzroči vnetja zaradi bakterij, ki se nahajajo v njem. Zastali urin v mehurju namreč deluje kot gojišče bakterij. V stadiju dekompenzacije, tretji fazi benignega povečanja prostate, se zapora sečnice povečuje do te mere, da je sečnica komajda še prehodna. Pojavi se oslabljenost organa, ki se že kaže v krvavitvah in zajezitvi seča tudi do ledvičnih mehov, kar lahko sproži začetno odpoved ledvic. Uriniranje postane skoraj nemogoče, pojavijo pa se lahko tudi kamni v mehurju. Zdravljenje je odvisno od stopnje bolezni, predpiše pa ga specialist urolog.

 

Vnetja prostate

Do vnetij prostate lahko pride skozi sečnico, na primer s spolnimi odnosi, pogosteje pri ljudeh, ki menjavajo spolne partnerje. Okužba pa se lahko prenese tudi po krvi iz nebnic, mehurja ali zob. Prvi bolezenski znaki so topa bolečina okoli presredka, ki lahko izžareva v dimlje in križ ali pekoč občutek pri uriniranju. Prostata je otekla in boleča. Vnetje prostate uspešno zdravimo z antibiotiki. Skrbimo za redno prebavo in zadostno pitje tekočin. Iz akutnega vnetja se pogosto razvije kronično vnetje prostate. Bolniki čutijo pritisk in bolečine v spodnjem delu trebuha in v dimljah. Redkeje se razvije absces prostate, ko se pojavi ognojek v tkivni votlini, vzrok zanj pa so oslabljeni imunski sistem, močno razmnožene bakterije v prostati in mehčanje tkiva.

 

Rak na prostati

Rak na prostati je predvsem obolenje starejših moških. Mlajši zbolijo le izjemoma. Pri njegovem nastanku igrajo pomembno vlogo genetika, hormonski dejavniki in starost. Pogostnost raka na prostati narašča, kar lahko pripišemo tudi boljšemu zdravstvenemu varstvu, vse boljši diagnostiki in daljšanju življenjske dobe. Maligna tvorba se razvije znotraj prostate, na njenem obrobnem delu. Običajno jo zaznamo zelo pozno, ko se že razvije močna nabreklost. V začetnem stadiju namreč ne povzroča opaznih težav. Bolezenski znaki, ki nakazujejo na razvoj raka na prostati, so enaki kot pri benignem obolenju prostate. Bolniki lahko opazijo kri v urinu, blatu ali semenski tekočini ter bolečine v predelu presredka ali medenice. Če se je rak že razširil, se lahko bolečine pojavijo tudi v predelih hrbtenice. Tudi nepojasnjeni zlomi kosti so lahko povezani z rakom prostate, saj ta pogosto metastazira prav v kosti. Zdravljenje je prilagojeno stadiju obolelosti.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / ponedeljek, 11. julij 2022 / 08:27

Največ bonov Kranjski Gori

Na širšem območju Gorenjske je bilo unovčenih dobrih petnajst odstotkov vseh turističnih bonov.

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Dnevi groze v Železnikih

"Poskusila sem zadelati vrata trgovine, nakar sem opazila svoj avto, ki ga je voda že nesla po cesti proti cerkvi. Hitro se napotim po torbico v skladišče, pa nisem več mogla odpreti vrat. Ničesar nis...

Škofja Loka / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Podlubnik znova pod vodo

Šolski center Podlubnik, dvorana in dijaški dom je po nekaj letih znova zalila deroča Sora.

Železniki / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Železniki morajo preživeti

Župan Mihael Prevc upa, da zaradi pogostih naravnih nesreč prebivalci ne bodo začeli zapuščati kraja, zato je treba poskrbeti za njihovo varnost.

Šenčur / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Srečanje, da se otroci ne bi zaljubljali med seboj

Na sončno, prvo septembrsko soboto so se pod Tavčarjevim kozolcem zbrali in spoznavali člani rodbine Andrejon.

Gorenja vas-Poljane / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Oktet ogrel duše in srca

Nastop Slovenskega okteta lepo zaključil prireditve ob zaključku obnove cerkve sv. Urbana.