Marčne polževke ali marčnice
Marčnice so izjemno cenjene gobe, zelo okusne so praktično na vse načine, lahko pa jih tudi vložimo. Marčna polževka (Marčnica) ali Hygróphorus marzúolus ima sicer ime po mesecu marcu, v glavnem pa raste konec aprila in maja. Iztekajoča se mila zima pa je tako pospešila tudi rast marčnic, ki jih nekateri gobarji upravičeno štejejo med najboljše gobe naših gozdov. Značilnost marčnice je, da raste zgodaj spomladi, ko sneg skopni, v iglastih in listnatih gozdovih včasih pod smrekami ali pod bukvami, ponavadi raste v skupinah, manjših ali v velikih šopih od marca do sredine maja. Spoznamo jo po sivem klobučku, debelih, razmaknjenih lističih in po debelem, krhkem mesu. Klobuk je velik med 4-10 centimetrov, sprva polkrožen, z močno podvihanim robom, nato je izbočen in zravnan, star pa na osredju nekoliko udrt, pepelno siv, gladek, suh in precej debelo mesnat. Nabrane se v hladilniku ohranijo le dan ali dva, lahko pa jih posušimo, zamrznemo in kot že rečeno vložimo v kis. Njena uporabnost je enkratna, dejansko odlična in vsestranska, saj jo lahko pripravimo na najrazličnejše načine podobno kakor večino ostalih gob, od juh, z jajci, na žaru, pa vse do rižot, testenin, mesa in še kaj drugega. Marčnice so zaradi letnega časa, ko rastejo, zanimive tudi v kombinacijah s šparglji, koprivami, čemažem in še čim sezonskim. Marčno polževko boste težko zamenjali s strupenimi gobami, ker so v tem letnem času gobe zelo redke, pa še od tistih, ki so, ji ni nobena niti malo podobna.
Široki rezanci morje in gozd
Za 4 osebe potrebujemo: 30 dag širokih rezancev, 30 dag mešanih morskih sadežev (sipe, kapesante, kozice, škampi, klapavice,…), 40 dag marčnic, 3 žlice oljčnega olja, pločevinko pelatov (40 dag), 1 čebulo, 2 stroka česna, 0,5 dl belega vina, sol, sveže mleti poper in 1 žlico svežega sesekljanega peteršilja.
Marčnice očistite in narežite na kocke. Na oljčnem olju prepražite čebulo, dodajte narezane morske sadeže, gobe in strt česen. Dobro prepražite in zalijte z vinom. Ko vino izpari, dodajte zmiksane pelate, solite in popoprajte po okusu, prevrite in prelijte preko kuhanih in odcejenih rezancev. Postrezite s sesekljanim peteršiljem in naribanim parmezanom.
Rižota z marčnicami in šparglji
Za 4 osebe potrebujemo: 1 manjšo čebulo, 2 stroka česna,50 dag svežih špargljev, 40 dag svežih marčnic, 2 žlici masla, 40 dag riža arborio, 1 l mesne juh in sol.
V večji kozici razpustite polovico masla, na njem popražite očiščeno in sesekljano čebulo ter olupljene in narezane šparglje. Dodajte riž in oprane ter na kocke narezane marčnice, malo popražite in postopoma prilivajte juho, vedno ko se ta vpije, in premešajte. Ko riž postane že skoraj čisto mehak, dodajte preostalo maslo. Premešajte, še malo podušite in solite po potrebi. Takoj postrezite z naribanim parmezanom ali drugim trdim sirom.
Z marčnicami polnjene postrvi
Za 4 osebe potrebujemo: 4 sveže postrvi težke okrog 30 dag, 40 dag svežih marčnic, 2 žlici oljčnega olja, 1 žlico drobtin, 1 strok česna, jajce, sol, sveže mlet poper, koruzno moko in olje za peko.
Postrvi očistite, osušite in solite. Marčnice narežite in jih prepražite na oljčnem olju, jih solite in popoprajte ter stresite v posodo. Dodajte drobtine, sesekljan česen in jajce. S tako pripravljenim nadevom napolnite postrvi, jih zataknite z zobotrebcem, povaljajte v koruzni moki in jih z obeh strani specite na vročem olju. Pečene naložite na krožnike, jih pokapajte z oljčnim oljem in postrezite z blitvo in krompirjem ali s zelenjavo.
Piščanec z marčnicami
Za 4 osebe potrebujemo: 1 piščanca (1,5 kg), malo moke, 2 čebuli, 40 dag svežih marčnic, 3 žlice olja koruznih kalčkov, 1 dl belega vina, 2 strta stroka česna, 1 dl vode ali kokošje juhe, 1 dl sladke smetane, 1 žlico svežega sesekljanega peteršilja, sol in sveže mlet poper.
Piščanca razkosajte na osem delov, ga solite in popoprajte ter povaljajte v moki. Kose piščanca z vseh strani popecite na olju koruznih kalčkov. Preložite ga na krožnik in na preostalem olju prepražite sesekljani čebuli. Dodajte očiščene in na lističe narezane marčnice, malo popražite, zalijte z belim vinom in vodo ter začinite s česnom. V nastali omaki kose piščanca dušite še 30 minut. Kose piščanca porazdelite po krožnikih. Omaki prilijte še smetano, jo posujte s sesekljanim peteršiljem in dobro prevrite, da se malo zgosti. Omako prelijte prek piščanca in postrezite z dušenim rižem ali s testeninami.