Kran` ni več usran
Čistilna akcija Očistimo Kranj 2007 bo v soboto, 31. marca.
Kranj - V soboto, 31. marca, bo potekala čistilna akcija na območju Kranja z okolico, ki jo organizira Zveza tabornikov Kranj pod pokroviteljstvom Poslovne skupine Sava in Mestne občine Kranj. Akcijo so v takem obsegu znova izvedli leta 2002 na pobudo tabornikov Klemena Marklja in Janeza Goričanca. »Že prvo leto (2002) sta nam pri organizaciji in finančni izvedbi akcije priskočili na pomoč Poslovna skupina Sava in Mestna občina Kranj, s katerima smo danes uigrana ekipa. Gasilsko-reševalna služba Kranj in enote Civilne zaščite Kranj so nam v veliko, predvsem tehnično pomoč. Taborniki pa smo z organiziranjem akcije upravičili ime ekološko osveščene organizacije,« je povedal sogovornik Klemen Markelj, načelnik Zveze tabornikov Kranj.
Kako učinkovite so bile dosedanje akcije glede na udeležbo in količino pobranih smeti?
»Prvo leto se je akcije udeležilo približno 270 ljudi, od tega se nam je pridružilo šest delovnih organizacij. Pobrali smo 30 kubičnih metrov smeti. Številke so se z leti višale; na zadnjih akcijah nas je bilo po približno petsto. Lani so se je udeležili tudi zaposleni iz dvajsetih delovnih organizacij. Lani smo pobrali dobrih sto kubičnih metrov smeti. Upam, da bo letos še več udeležencev, še posebno si želimo več posameznikov in društev, ki imajo množično članstvo. Tudi mestni svetniki so na zadnji seji prejeli vabila za udeležbo.«
Kje boste čistili?
»Kanjon Kokre bodo čistili polnoletni udeleženci, rove pod starim mestnim jedrom bodo čistili člani enote Civilne zaščite Kranj. Čistili bodo tudi naselja mestne občine Kranj, staro mestno jedro, Stražišče z okolico tovarne Sava, Kokrica ... Kritične točke so tudi gozdovi v okolici Kranja, ki jih občani uporabljajo za sprehode in za »nočne dejavnosti«. Žal je še vedno tako, da prazne embalaže in druge odpadke, celo kosovne, veliko ljudi raje odvrže v gozdu kot na deponiji. Vsem, ki se bodo pridružili akciji, bomo zagotovili osnovna zaščitna sredstva (vrečke in rokavice), vsak bo dobil spominsko majico in topel obrok. V primeru izredno slabega vremena bo akcija odpadla, sredstva pa se bodo prenesla v naslednje leto.«
Zakaj čistilne akcije ne organizirate večkrat, vsaj dvakrat na leto?
»Tega organizacijsko in finančno zaenkrat ne moremo izpeljati. Akcija v takem obsegu, kot je sedaj, stane približno en milijon nekdanjih slovenskih tolarjev.«
Je Kranj po petih letih kaj bolj čist?
»Ne! Še vedno je veliko kritičnih točk s kupi nesnage in odvrženih smeti. Pred kratkim sem bil na sprehodu v kanjonu Kokre in kljub temu, da je tam več košev kot nekdaj, je na tleh še vedno veliko smeti! Očitno vse »leti« čez most v kanjon! Zares pogrešam večjo ekološko ozaveščenost ljudi. Na čistilno akcijo se kar dobro odzivajo osnovne šole, medtem ko je odziv kranjskih srednjih šol slabši.«