Vse leto živahno na trgu
Lokalna projektna skupina, ki deluje v okviru projekta Sejem bil je živ s ciljem oživiti staro mestno jedro je v Škofji Loki pripravila prvo delavnico z meščani.
Škofja Loka - Škofja Loka je skupaj s še štirimi gorenjskimi mesti uspela na razpisu norveškega finančnega mehanizma EEA Grants za prenovo Sokolskega doma in za sofinanciranje celotnega projekta oživitve mestnega jedra. Na razpolago ima 211 tisoč evrov, vsa obnova Sokolskega doma pa bo terjala kar milijon evrov. S prenovo Kristalne dvorane v Sokolskem domu bo Škofja Loka do leta 2009 dobila večnamensko dvorano za kulturne in druge prireditve, ki bi predstavljala središče živahnega mestnega utripa. Cilj projekta pa je tudi oživitev mesta, ki naj bo vse leto polno kvalitetnih kulturnih in družabnih dogodkov in v katerem naj se dobro počutijo meščani in tisti, ki prihajajo v mesto. Projektna skupina je predstavila koledar dogodkov, ki se bodo vse leto odvijali na Mestnem trgu. Marca in aprila so to tržnica kmetijskih pridelkov, dogodki ob veliki noči s Škofjeloškim pasijonom, ki naj bi bil prvič spet leta 2009, spremljevalne etnološke prireditve, tradicionalni cvetlični sejem, prireditve na gradu. Sloganom, ki že sedaj označujejo cilje projekta Sejem bil je živ, bodo za prireditve dodali še svojega lokalnega z imenom Pisana Loka.
V tem času želijo odpraviti tudi nekatere najbolj pereče težave mesta (en sam gostinski lokal, prazne stavbe, pomanjkanje parkirnih mest), saj bi radi zlasti meščanom, zaradi katerih mestno jedro sploh še živi, omogočili prijetno bivanje, v takšno mesto pa bodo radi prihajali tudi turisti. Najti bo treba ustrezno sožitje med živahnim mestnim utripom v času prireditev in znosnim bivanjem meščanov, se zaveda tudi župan Škofje Loke Igor Draksler. Prebivalci mesta naj se pridružujejo prireditvam, živahni meščani naj poživijo mesto, povedo pa naj tudi svoje mnenje o dogajanju. Prve delavnice v okviru projekta Sejem bil je živ se je sicer udeležilo le nekaj deset meščanov. Povedali so, da imajo tudi oni radi, da se v mestu kaj dogaja, a žal po končanih prireditvah ostanejo mestni predeli umazani, javnih stranišč ni, skozi mesto še vedno vozijo avtomobili, ker so na enem vhodu potopni količki pokvarjeni. Zanimala jih je tudi usoda škofjeloškega kina. Slišali so odgovore, da je polulano in pobruhano mesto po prireditvah stvar pomanjkljive kulture, da bi mesto v takih primerih kot v preteklosti potrebovalo nočnega stražnika, kar bodo v prihodnje skušali urediti z namestitvijo varnostnih kamer na več javnih mestih. Javnega stranišča res ni, zato pa občina v dogovoru z lastnikom plačuje gostišču Homan, da lahko občani uporabljajo njihove sanitarije. Manjka tudi parkirnih mest za prebivalce mesta, za nova je že pripravljen projekt in tudi zemljišče, a župan je bil o podrobnostih še skrivnosten. Loški kino pa se lahko obdrži le z dodatno vsebino.