Vrba v znamenju Prešerna
Tudi ob letošnjem kulturnem prazniku, 8. februarju, je bilo v občini Žirovnica pestro.
Zasluga Vrbe in Prešerna je, da ime občine vsaj enkrat v letu pride v ušesa vseh Slovencev in Slovenk, je v svojem govoru na osrednji občinski slovesnosti ob Prešernovem dnevu pred Ribčevo hišo poudaril župan Leopold Pogačar. Dodal je, da je veliko dilem okoli tega, katera obletnica – rojstvo ali smrt Franceta Prešerna - bi bila za praznovanje kulturnega praznika bolj primerna. »Vendar pri tem ne gre spregledati, da Slovenci že od 1874 slavimo 8. februar kot Prešernov spominski dan,« je dejal. Kakorkoli že, tudi tokrat je obletnica smrti največjega slovenskega pesnika v vasi pod Stolom privabila nekaj sto obiskovalcev. Mnogi med njimi so podali po Poti kulturne dediščine s spremljajočimi programi v Finžgarjevi, Jalnovi in Čopovi hiši ter pri Janševem čebelnjaku in aleji slavnih rojakov. »Prav neverjetno je, da se je v vaseh pod Stolom nateplo toliko velikanov,« je dejal pesnik Ciril Zlobec, slavnostni govornik na proslavi v Vrbi. Zlobec je poudaril, da je o Prešernu težko kaj novega povedati, saj zadnja desetletja veliko govorimo o njem, in to v samih superlativih. Povsem upravičeno, je še pristavil.
Opozoril je, da je praznik za večino Slovencev običajno žal samo prosti dan za počitek. »Kultura daje neko nadčasovnost, a ne v smislu, da papagajsko citiramo Prešerna in ugotavljamo, kaj je mislil, pač pa da ga oživimo z lastno izkušnjo, potrebami in da od njegove poezije živimo svoje življenje. Poezija je prava šele takrat, ko resnično živi v ljudeh. In če se bomo nekoč odpovedali Prešernu, poeziji, kulturi, umetnosti, se bomo odpovedali lastni duhovni svobodi in upravičenosti, da živimo kot narod in imamo svojo državo.« Pomen Prešerna za naš narod je v svojem govoru poudaril tudi domači župan: »Z razumljivostjo svojih misli, velikansko modrostjo evropske kulture, pa tudi s talentom in duhom svojega rodu je začrtal slovensko pot v prihodnost še za daleč naprej. Vse to je pomembno tudi danes, saj moramo naš narod med evropskimi narodi negovati še bolj odločno in domoljubno.«
Župani v spomin na Prešerna
Nekaj dni pred kulturnim praznikom je pred Prešernovo hišo potekal recital Prešernovih pesmi v izvedbi županov in predstavnikov občin. S pesmijo Zapušena je začela občinska svetnica v Bohinju Matilda Arh, župan Borovnice Andrej Ocepek je recitiral Zdravljico, predstavnica kamniške občine Marina Mošnik Neiztrohnjeno srce, županja Šmarjeških toplic Bernardka Krnc pa nekaj kitic pesmi V spomin Andreja Smoleta. Tone Peršak, župan Trzina, ki je tudi pisatelj in dramatik, si je izbral redkeje brano pesem Učenec, tržiški župan Borut Sajovic je recitiral Orglarčka, Lojze Posedel, župan občine Žalec, šesti sonet iz Sonetov nesreče, žirovniški župan Leopold Pogačar znamenito pesem Vrba, s Soldaško pa je recital zaključil predsednik državnega sveta Janez Sušnik. Prireditev je z nastopom obogatil tudi ansambel Tantadruj.