Motoristi in kolesarji, previdno!
"Ničesar se ne spomnim ... Občasno me za hip prešine neprijeten občutek in zaslišim zvok kovine, ki poka in se lomi, nato je vse v megli ...
Zvok rešilca, pa spet praznina, pa dnevi, tedni, meseci v bolnišnici … Spet prepoznavaš svet okoli sebe, zvoke, se učiš sedeti, hoditi, govoriti …« To so besede fanta, ki je preživel hudo prometno nesrečo z motorjem. V Sloveniji je samo lani umrlo 56 motoristov! Ranjenih je bilo še bistveno več. Ker so lepi in topli dnevi na ceste letos že zvabili številne motoriste, pa tudi kolesarje, ki so med bolj ogroženimi udeleženci v cestnem prometu, ne bo odveč nekaj nasvetov in opozoril. Kot pravi Simon Sušanj, pomočnik komandirja PP Jesenice, odgovoren za varnost cestnega prometa, kljub lepemu vremenu ceste še niso očiščene, na njih je ostalo še veliko peska za posipanje, prek zime pa so nastale tudi številne udarne jame, ki še niso popravljene. Zato je v teh zgodnjepomladnih dneh na cesti potrebna še posebna previdnost. Motoristom še posebej svetuje, naj vozijo previdno, upoštevajo omejitve hitrosti in hitrost prilagodijo predvsem svojemu znanju in izkušnjam. Podatki namreč kažejo, da ima kar četrtina motoristov, ki povzroči prometno nesrečo, vozniški izpit manj kot leto dni. Nujna je tudi uporaba zaščitne čelade, ki jo je treba pravilno zapeti. Sušanj svetuje tudi uporabo oblačil s ščitniki. In še nekaj nasvetov za vožnjo. »Pri vožnji skozi levi ovinek se odmaknite od ločilne črte na sredini vozišča, sicer bo vaša glava brzela tudi meter globoko po vozišču za nasprotni promet. Če vaše vozilo nima zavornega sistema ABS, v dežju ali na spolzkem vozišču ne zavirajte na talnih označbah. Izogibajte se asfaltnim površinam, na katerih je posut pesek, razlito olje … Hitrost vožnje še posebej prilagodite v prvih minutah deževanja,« svetuje Simon Sušanj.
Ker so na cestah med zelo ogroženimi tudi kolesarji, so policisti nekaj nasvetov pripravili tudi zanje. Predvsem jim svetujejo, naj uporabljajo zaščitno čelado. Ta je za otroke do štirinajst let obvezna, priporočljivo pa je, da bi jo uporabljali tudi starejši. Če je le mogoče, naj bi kolesarili po kolesarskih stezah ali kolesarskih pasovih, sicer pa ob desnem robu vozišča. V križiščih je potrebna še posebna previdnost, smer je treba nakazati z roko, pred spremembo vožnje pa je treba pravočasno nakazati svojo namero. »Če je situacija nejasna, raje stopite s kolesa in peš prečkajte križišče,« svetuje Simon Sušanj. Ob tem pa velja tudi nasvet voznikom, naj pri prehitevanju kolesarjev namero nakažejo s smernikom. Še bolj kot motoristi in kolesarji pa so na gorenjskih cestah ogroženi pešci, kar dokazujejo tudi letošnje prometne nesreče. Žal je tudi na Jesenicah letos že umrla ena peška. Zato Simon Sušanj svetuje pešcem, naj uporabljajo pločnike, prehode za pešce, v času slabše vidljivosti ali ponoči pa naj uporabljajo kresničke ali odsevne trakove. Te si lahko priskrbijo tudi na Policijski postaji Jesenice. Za konec pa še eno opozorilo – zadnja leta so zelo priljubljeni postali mini motorji in mnogi starši jih tudi zaradi dokaj ugodne cene kupujejo svojim otrokom. Simon Sušanj poudarja, da so tovrstna vozila zelo nevarna, vožnja z njimi pa v cestnem prometu ni dovoljena.