Marjan Vodnik je v Kasarni na Stari Savi obiskovalcem razkril skrivnosti rezbarjenja.

Ko zadiši iz stare kuhinje

V Gornejsavskem muzeju so pripravili pestro počitniško dogajanje.

Med zimskimi počitnicami je bilo v Gornjesavskem muzeju Jesenice spet živahno. Že v ponedeljek, 19. februarja, je bila v prostorih Kasarne na Stari Savi zanimiva demonstracija ročnega rezbarjenja v lesu. Marijan Vodnik, član Združenja rezbarjev in modelarjev lesa Slovenije, je številnemu občinstvu razkril skrivnosti, kako iz celega debla izklesati občudovanja vredne skulpture. Med razstavljenimi deli so prevladovale upodobitve narave in njenega nepogrešljivega dela, človeka. Niso bili prikazani samo zunanji obrisi realnega, ampak tudi poteze očem zakritega sveta. To je človekov značaj, ki se skriva pod popačenimi podobami obraza.

Z maskami se je naznanil prihod pustnega torka - praznika vseh norcev. Medtem ko so raznovrstne prikazni zganjale vragolije, so sodelavke našega muzeja brusile svoje veščine. Na starem »šporhetu« so v nekdanjem delavskemu stanovanju v Kasarni po še starejšem receptu veliko manj stare gospe cvrle miške in pekle jabolka. Ob takšnih vonjavah ni mogel biti nihče ravnodušen. Kakor hitro se je skleda napolnila, je bila v trenutku prazna. Dobrega teka ni zmanjšala niti hudomušna pripomba, da gre morebiti za prave miške.Obiskovalcem je bilo v muzeju tako všeč, da so naslednjega dne zopet prišli. Lahko so izdelali rudarske lučke in si ogledali razstavo svetil. Lučke so odgnale tiste duhove, ki jih niso pregnale že maske. Nekaj pa je vseeno šlo narobe. Čeprav je bila za nami že pepelnica, je po muzeju strašil norec. Da ne bi bilo zamere, to ni bil človek, ampak kovaško kladivo.

Po vsem pestrem dogajanju zanimivih stvari še ni zmanjkalo. V četrtek smo razkrili skrivnosti in sobane Kosove graščine. V razstavnih prostorih so lahko občudovali, kaj vse se da narediti iz voska. Njegovo uporabnost je do potankosti preučil Rafael Samec, ki jo je predstavil v številnih eksponatih. Zelo dobra obiskanost vseh naštetih prireditev lahko Gornjesavskemu muzeju Jesenice služi kot dobra spodbuda za nadaljnje delo in obenem dokazuje, da si občani podobnih aktivnosti vendarle želijo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / ponedeljek, 11. januar 2021 / 22:00

Danes znajo več kot sto pesmi

Ženski pevski zbor Kulturnega društva (KD) Bohinj je lani praznoval desetletnico delovanja. Pevkam je še uspelo zaznamovati jubilej s koncertnim dogajanjem, tik preden so v Sloveniji razglasili epidem...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 21. november 2014 / 13:28

Četrt stoletja?

Je res že četrt stoletja od padca Berlinskega zidu in od ustanovitve Demosa? Res: 9. novembra 1989 je začel padati zid, ki je bil najvidnejši simbol razdelitve sveta na dva bloka; 4. decembra isteg...

Zanimivosti / petek, 21. november 2014 / 13:27

Potrebujejo nove prostore

Po vrnitvi s 23. svetovnega prvenstva Firefighter Combat Challenge v Phoenixu v Arizoni, kjer so slovenski gasilci znova dosegli izjemne rezultate, so gasilski kolegi iz PGD Gorenja vas svojega pre...

Medvode / petek, 21. november 2014 / 13:21

Začasno po obvozu

Na Zbiljski cesti so začeli graditi vodovod, kanalizacijo in plinovod, zaradi česar so uvedli začasno prepoved prometa s popolno zaporo.

Naklo / petek, 21. november 2014 / 13:19

Priložnosti mladih na podeželju

Predsednik Borut Pahor je na obisku v Biotehniškem centru Naklo dejal, da ta šola mladim ljudem nudi znanje in priložnost, da svojo prihodnost vidijo na podeželju.

Kultura / petek, 21. november 2014 / 13:08

Blagor mu, ki se spočije

Ob 100. obletnici smrti Davorina Jenka bo v nedeljo, 23. novembra, ob 17. uri v Kulturnem hramu Ignacija Borštnika spominski koncert.