Zima zamahnila z repom
V ponedeljek popoldne in ponoči je na Gorenjskem zapadlo od 30 do 70 centimetrov snega. Padavine so razveselile predvsem žičničarje, v slabo voljo pa najbolj spravile cestarje in vzdrževalce električnega omrežja.
Kranj – Po podatkih Elektra Gorenjske je zaradi težkega južnega snega, pod katerim se je lomilo drevje, prišlo do izpada 73 transformatorskih postaj na območju zgornjesavske doline, Mežakle, Komne, Begunj in pri daljnovodu Mlaka–Tržič, dobava električne energije pa je bila motena tudi proti Jezerskemu. Približno sto delavcev je napake odpravilo že v torek do 13. ure, je pojasnila Renata Križnar iz Elektra Gorenjske. V prometu večjih nevšečnosti ni bilo, razen večkilometrskega zastoja pri podvinskem klancu, ki ga je v ponedeljek popoldne povzročil zdrs tovornega vozila. »Zaradi dolge kolone vozil na avtocesti nismo mogli normalno čistiti t. i. Kacinovega klanca, na drugih državnih cestah pa so nam še največ preglavic povzročala podrta drevesa,« je pojasnil Damjan Pestotnik, vodja zimske službe v Cestnem podjetju Kranj.
Zadnja pošiljka snega je razveselila žičničarje, saj jim bo podaljšala smučarsko sezono. V Kranjski Gori, kjer so prejšnjo nedeljo že ustavili smučarske naprave, so tako v sredo smučišče znova odprli. Kot je povedala Klavdija Gomboc iz RTC Žičnice Kranjska Gora, obratujejo vlečnice Mojca 1, Mojca 2, štirisedežnica Dolenčev Rut in štirisedežnica Vitranc 1, cene smučarskih vozovnic pa so znižane.
Čeprav je bil sneg predvsem v nižjih predelih južen in težak, v gorenjskih gozdovih ni povzročil večje škode, na Pokljuki pa so po besedah vodje blejskega zavoda za gozdove Andreja Avseneka morali prekiniti spravilo lesa po januarskem snegolomu, ki je na blejskem gozdnogospodarskem območju podrl ali poškodoval 51 tisoč kubičnih metrov drevja. »Ker je bilo sadje že obrezano, sneg ni lomil dreves, bojimo pa se ohladitve in pozebe,« je povedala Tatjana Zupan, vodja sadovnjaka Resje pri Podvinu. Bolj poredko se zgodi, da pade sneg, ko je krompir že v zemlji. Letos se je zgodilo prav to, to pa po besedah Marije Kalan iz gorenjske kmetijske svetovalne službe ne bo usodno, če se živo srebro le ne bo preveč spustilo pod ničlo.