Premalo gibanja, preveč kil
Gibanje in še enkrat gibanje. Tega je med mladimi premalo, vsaj tako kažejo raziskave. Kar 28,4 odstotka petošolcev je pretežkih, odvečni kilogrami pa se vlečejo v odraslost.
Kranj - Prejšnji teden je bila v Tehničnem šolskem centru Kranj okrogla miza na temo Izobraževanje in šport, na kateri so sodelovali minister za šolstvo in šport dr. Milan Zver, direktor Direktorata za šport Simon Starček in župan Mestne občine Kranj Damijan Perne. Podatki, ki so jih predstavili, niso nič kaj spodbudni. »Uvrščamo se v skupino držav, kjer so otroci pretežki. Naši 14-letniki so bili leta 2003 za kar 43 odstotkov manj vzdržljivi kot 14-letniki leta 1971. Gibanju mladih se premalo posvečamo, da bomo to popravili, pa ni le odgovornost države, ampak tudi civilne družbe, naše kulture in odnosa do življenja,« je povedal minister za šolstvo in šport Milan Zver in dodal: »Po drugi strani je Slovenija uspešna na področjih, na katerih šport vstopa na trg.« Mestna občina Kranj ima največ vrhunskih športnikov na tisoč prebivalcev v Sloveniji. Ekonomska šola Kranj je bila prva, ki je sprejela Pravilnik o statusu športnika. Ta šola je tudi orala ledino na področju uvajanja športnih oddelkov (skupine skakalcev in nordijskih kombinatorcev), v letošnjem šolskem letu so uvedli tudi nogometni oddelek. »Športni oddelki samo v gimnazijskih programih so sistemski defekt. O tem je treba razmišljati tudi v strokovnih šolah,« je poudarila direktorica Javnega zavoda Ekonomska šola Kranj Marija Simčič.
Slovenija se uvršča v skupino držav (skupaj s Španijo, Grčijo, Malto, Ciprom, Italijo), kjer so otroci pretežki. »V petem razredu devetletke je pri nas kar 28,4 odstotka otrok s prekomerno telesno težo in debelostjo,« je povedal direktor Direktorata za šport Simon Starček in opozoril na še en negativen trend: »V zadnjih treh, štirih letih upada tudi zanimanje za interesne športne dejavnosti (Zlati sonček, Krpan, Naučimo se plavati, Hura, prosti čas ...). Cilji interesnih programov športa otrok in mladine so bogatitev prostega časa, nadgradnja rednega pouka, socializacija ... Ravno gibalne športne aktivnosti in zdravo prehranjevanje v mladih letih pa so ključni za razvoj temeljnih vrednot.«
»Upam, da bo promocija za več gibanja dala ugodne rezultate. Tudi športni junaki (tj. vrhunski športniki) vplivajo na športno aktivnost mladih,« je še povedal minister, župan Damijan Perne pa je menil, da bi bilo dobrodošlo, če bi se vrhunski športniki še več vključevali v športno vzgojo mladih.