Je vročevod črna gradnja
Mohorčevi iz Slovenskega Javornika že vrsto let dokazujejo, da je vročevod, ki poteka prek njihove parcele, črna gradnja.
Dragica in Janez Mohorč s Slovenskega Javornika sta pred leti podedovala staro hišo in vrt na Kidričevi cesti. Še ko je bila živa nekdanja lastnica, so prek ravninskega dela sicer strme parcele položili vročevod. Ta je na pol presekal najlepši del parcele, zaradi česar je vrt za Mohorčeve v bistvu neuporaben. A ko so Mohorčevi začeli iskati dokumente, na osnovi katerih so leta 1984 speljali vročevod prek parcele, so ugotovili, da je vod v resnici črna gradnja. Nekdanja lastnica parcele namreč, kot z dokumenti dokazujeta Mohorčeva, ni nikoli podpisala soglasja za gradnjo vročevoda prek svoje parcele, prav tako nikoli ni dobila odškodnine tako kot drugi lastniki zemljišč. Za nameček bi, kot izhaja iz dokumentov, vročevod moral potekati ob parceli, pa so preprosto naredili bližnjico in ga položili diagonalno čez parcelo …
Tako je z gradbenim dovoljenjem, na osnovi katerega so položili vročevod, marsikaj narobe. Med drugim v njem sploh ni vpisane parcelne številke parcele Mohorčevih, prek katere gre dobršen del vročevoda … »S tem se dajemo že pet let. Če bi nekdanja lastnica res podpisala soglasje, bi se mi s tem pač sprijaznili, ker smo hišo in zemljišče podedovali. A takratne lastnice v času del sploh ni bilo na Jesenicah in ni mogla dati dovoljenja,« pravita Mohorčeva. Da tedanja lastnica (pred leti je umrla) ni ničesar podpisala, dokazujeta tudi z zapisnikom, na katerem v resnici ni podpisa Zinke Jovičič. Omenjeni zapisnik se je pojavil več let kasneje in Mohorčeva sta prepričana, da so ga napisali naknadno ... Številni poskusi dogovora na Občini Jesenice niso bili uspešni. Kot sta povedala Dragica in Janez, so jima najprej ponudili, da bi vročevod dobil služnostno pravico čez parcelo, in to brez kakršnekoli odškodnine. Ker na to nista pristala, so jima ponudili drugo pogodbo, po kateri bi vročevod prestavili, a še vedno na njihovo parcelo. A tudi za to Občina ni ponudila nobene odškodnine, zato je tudi ta pogodba propadla. Pred kratkim pa so Mohorčevi z Občine dobili dopis, da je stekel postopek omejitve lastninske pravice … A s tem se zgodba še ne zaključi. Mohorčevi so pred nedavnim dobili odločbo za plačilo kar 136 tisoč tolarjev oziroma 568 evrov davka za omenjeno parcelo. Ta je namreč razvrščena v najvišji davčni razred! Plačati torej morajo za zemljišče, na katerem stoji občinska črna gradnja! Mohorčevi so se s problemom že obrnili na ministrstvo za okolje in prostor, na ministra za javno upravo in na varuha človekovih pravic.
In kaj o zadevi pravijo na Občini Jesenice? Župan Tomaž Tom Mencinger je povedal, da so imeli nekaj sestankov z družino Mohorč, a skupnega jezika doslej niso našli. Postopki so tako na sodišču, ki bo na koncu tudi odločilo, kdo v sporu ima prav.