Stanovanjsko posojilo - cenejši vrtec?
V nekaterih gorenjskih občinah so se pojavile pobude, da bi starši, ki odplačujejo stanovanjsko posojilo, plačevali manj za vrtec. Dobre izkušnje Mestne občine Ljubljana.
Kranjska Gora - Na zadnji seji občinskega sveta v Kranjski Gori je občinski svetnik Miro Eržen dal pobudo občinski upravi, naj prouči možnosti za znižanje plačila oskrbnine v vrtcu za otroke tistih staršev, ki imajo najeto stanovanjsko posojilo. Po Erženovem mnenju bi bilo prav, da bi mladim družinam – mnoge imajo tudi po več otrok – pomagali tako, da bi se pri določitvi plačila za vrtec upoštevale obremenitve dohodkov zaradi odplačevanja kreditov za reševanje stanovanjskega vprašanja. Podobne pobude so se pojavile tudi v nekaterih drugih gorenjskih občinah, denimo v radovljiški, v nekaterih slovenskih občinah pa so tovrstne spremembe že uvedli. Ena takšnih je Mestna občina Ljubljana in pozanimali smo, kakšne so njihove izkušnje. Marija Fabčič z Oddelka za predšolsko vzgojo, izobraževanje in šport je povedala, da je Mestna občina Ljubljana ena izmed redkih občin, ki že vrsto let dodatno znižuje višino plačila vrtca zaradi odplačevanja kredita. »S tem želimo izkazati posebno naklonjenost in pozornost mladim družinam, ki rešujejo svoj stanovanjski problem. V primeru, da družina z dokazili izkaže, da odplačuje dolgoročni stanovanjski kredit za nepremičnino, s katero rešuje osnovno stanovanjsko vprašanje, občina določi za en razred nižje plačilo, kot bi ga sicer plačevali na podlagi dohodkov,« je povedala. In kakšen je odziv staršev? »Starši so to možnost z navdušenjem sprejeli, saj so tako lahko vsaj do neke mere upoštevani stroški, ki dodatno obremenjujejo dohodke družine,« je še povedala Marija Fabčič.
Sistem plačevanja je nepravičen
Sicer pa se je sistema financiranja vrtcev v Sloveniji lotilo tudi Računsko sodišče Republike Slovenije, ki je pred kratkim opravilo revizijo stanja na področju predšolske vzgoje. »Ocenjujemo, da sistem, ki ureja plačila staršev za vrtce, ni ustrezen,« so zapisali v poročilu. Sistem financiranja vrtcev naj bi bil nepregleden in prezapleten, obstajalo pa naj bi tudi tveganje, da posamezne občine nimajo primernih vzvodov za ugotavljanje dejanskega ekonomskega in premoženjskega stanja družin. Poleg tega obstoječa ureditev vzpostavlja eno najvišjih stopenj progresivnosti plačil staršev, kar pomeni, da starši, uvrščeni v višje plačilne razrede, za vrtec plačujejo skoraj največ v Evropi. Ne nazadnje pa je tudi anketa, ki so jo opravili na računskem sodišču, pokazala, da kar tri četrtine staršev meni, da trenutna zakonodaja ne omogoča pravične razporeditve staršev v plačilne razrede, glede na njihov dohodkovni in premoženjski položaj.
Na poročilo se je odzvalo ministrstvo za šolstvo, kjer so povedali, da že pripravljajo novelo zakona o vrtcih. S spremembami naj bi vzpostavili stabilnejši sistem financiranja javnih vrtcev, sprostili naj bi sistem financiranja zasebnih vrtcev ter prek večje pestrosti vsebin v vrtcih omogočili večjo vključenost otrok v vrtce. V lanskem šolskem letu namreč več kot 36 odstotkov predšolskih otrok ni bilo vključenih v uradne oblike predšolske vzgoje.