Varuha zamenjala varuhinja
V sredo je Matjaž Hanžek, dosedanji varuh človekovih pravic, po zaključku šestletnega mandata posle predal novi varuhinji Zdenki Čebašek Travnik.
Ljubljana - Matjaž Hanžek je varuh človekovih pravic postal februarja 2001, pred njim je bil obmudsman Ivo Bizjak. Hanžkov mandat si bomo najbolj zapomnili po problematiki Romov in izbrisanih ter gradnji ljubljanske džamije, ves čas je opozarjal tudi na velike sodne zaostanke. Zavzemal se je tudi za pravice otrok in si prizadeval za nastanek zakonodaje, povezane z nasiljem v družini.
Varuh človekovih pravic je sicer institucija, ki brani pravice posameznikov in opozarja oblast, da je presegla svoja pooblastila v škodo državljanov. Varuh je nekakšen nadzornik izvršne oblasti. V letnih poročilih, ki jih pošilja parlamentu in vladi, opozarja na probleme v zvezi s kršenjem človekovih pravic in daje priporočila v zvezi z oblikovanjem aktualne politike. V svojem mandatu se je Matjaž Hanžek obračal tudi na mednarodne institucije in s tem večinoma požel neodobravanje domače politike. Ob koncu mandata je Matjaž Hanžek ocenil, da se je prejšnja vlada na njegove pobude odzivala manj od sedanje, slednja pa se sicer odziva, a mu aktivno nasprotuje. Kot primer je navedel zakona, ki ju vlada predlaga v zvezi z izbrisanimi in Romi.
Iz Hanžkovega mandata ostaja nerešena le okoli desetina vseh primerov, to pa večinoma zato, ker se nasprotna stran ne odziva, vse drugo so rešili s prvim posredovanjem, je povedal ob koncu svojega mandata. Sicer pa sedaj že bivši varuh meni, da se raven spoštovanja človekovih pravic in pravne varnosti v Sloveniji izboljšuje. Opažajo pa povečanje prijav, povezanih s problemom revščine. Med okoli tri tisoč pritožbami iz minulega leta pa so prevladovale tiste v zvezi s policijskimi in upravnimi postopki. V sredo je posle iz rok Matjaža Hanžka prevzela nova varuhinja človekovih pravic, psihiatrinja Zdenka Čebašek Travnik. Decembra lani so jo za to institucijo izvolili poslanke in poslanci državnega zbora.