Nominiranci za občinska priznanja
Nominiranec za naziv "častni občan občine Jesenice" je Boris Janez Bregant, bivši župan občine Jesenice. Za plaketo občine Jesenice pa so nominirani Miha Mazzini, Tone Konobelj in mag. Željko Jakelič, dr. stom.
Jeseniški občinski svet bo na 4. redni seji odločal o letošnjih prejemnikih občinskih priznanj. Do roka za zbiranje pobud, ki se je iztekel 22. januarja, je na naslov komisije za izbiro kandidatov prejela osem pobud – dve za podelitev naziva 'častni občan' in šest za 'plaketo občine Jesenice'.
Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja Občinskemu svetu predlaga, da naziv 'častni občan občine Jesenice' podeli Borisu Janezu Bregantu, bivšemu županu občine Jesenice in sedanjemu podžupanu. Predlagatelji so v obrazložitvi zapisali, da je Boris Janez Bregant osebnost, s katero se lahko meri le malo ljudi. Odlikujejo ga samoiniciativnost,
ustvarjalnost, tenkočutnost, predvsem pa požrtvovalnost in razumevanje. Kot župan ni opravljal le svojih nalog in obveznosti, pač pa je bil prisoten in dejaven na vseh področjih življenja v občini. Kot župan se je zavzemal za uravnotežen razvoj na različnih področjih življenja in dela v občini, svoje delo na tem področju pa po dveh županskih mandatih nadaljuje kot podžupan, pristojen za izvajanje projektov.
Njegovih delovnih in drugih uspehov je preveč, da bi jih lahko tu našteli, treba pa je omeniti, da je bil 12 let generalni direktor Železarne Jesenice, pet let direktor slovensko-italijanskega podjetja v Italiji, med letoma 1998 in 2006 župan občine Jesenice, od leta 2003 pa tudi član Državnega sveta Republike Slovenije, kjer zastopa lokalne interese 10. volilne enote, ki obsega občine Zgornje Gorenjske.
Za plaketo občine Jesenice pa so nominirani Miha Mazzini, Tone Konobelj in mag. Željko Jakelič, dr. stom.
Miha Mazzini sodi v mlajši rod jeseniških intelektualcev, ki se je že zelo zgodaj začel uveljavljati tudi zunaj svojega okolja in je eden redkih Jeseničanov, ki s svojim delom zbuja pozornost tudi v tujih kulturnih krogih. Za svoja dela je prejel tudi več mednarodnih nagrad. Mnoge zgodbe črpa iz jeseniškega življenja in širši javnosti je zagotovo najbolj znan njegov scenarij za slovenski film Operacija Cartier, ki se dogaja na Jesenicah. Objavil je enajst knjig v štirih jezikih, napisal osem računalniških priročnikov, napisal scenarije za dva nagrajena celovečerna filma in režiral dva kratka filma. Je redni član Evropske filmske akademije.
Tone Konobelj je od leta 1977 zaposlen kot strokovni sodelavec in organizator galerijske dejavnost v Gornjesavskem muzeju Jesenice, nekdaj Tehniškem muzeju. S svojim znanjem in osebno zavzetostjo si prizadeva za ohranitev čim širšega pisnega, materialnega in ustnega gradiva o zgodovini Jesenic in okolice. Leta 1990 je dal pobudo za ustanovitev Muzejskega društva Jesenice, urejal je Muzejski časopis, od leta 1985 pa je tudi glavni in odgovorni urednik zbornika Jeklo in ljudje ter Jeseniškega zbornika. Uredil je tudi decembra lani izdano monografijo Jesenic, ki strokovno in hkrati poljudno predstavlja Jesenice.
Mag. Željko Jakelič, dr. stom., je večini Jeseničank in Jeseničanov znan predvsem kot zobozdravnik. Od leta 1981 namreč skrbi za zdrave zobe, najprej kot mladinski zobozdravnik, od leta 1989 pa kot zobozdravnik za odrasle. Leta 1990 je magistriral iz dentalne medicine. Leta 2005 je za znanstveno delo in razvijanje zobozdravstvene ravni in kulture na Gorenjskem prejel priznanje dr. Gregorija Voglerja, ki jo podeljuje Gorenjsko zdravniško društvo. Je avtor vrste strokovnih članov in prispevkov v medijih, v katerih opozarja tudi na opozorilne znake pri prepoznavanju odvisnosti pri mladih. Več kot dvajset let je tudi učitelj alpskega smučanja, deskanja na snegu in tenisa.