Dogovora ni, vstopnina je
Na za javnost zaprtem sestanku pri blejskem županu Janezu Fajfarju se predstavniki blejske župnije ter blejskega turističnega gospodarstva in pletnarjev niso mogli dogovoriti za kompromis glede vstopnine in obnove na Blejskem otoku.
Bled – Da bodo pogovori v poročni dvorani blejske občine brezkompromisni, je dalo slutiti že dejstvo, da smo bili novinarji »postavljeni pred vrata«. Menda ne na željo župana ali turističnih delavcev, pač pa naj bi to želeli predstavniki blejske župnije, ki tudi po uri in pol dolgem pogovoru niso želeli dajati izjav. Je pa v njihovem imenu nekaj kratkih odgovorov dal pravni zastopnik Družbe sv. Martina Matej Kuhar, ki je povedal, da bodo cerkev in drugi objekti na otoku znova odprli svoja vrata že to nedeljo, do takrat pa naj bi opravili najnujnejša vzdrževalna dela, tako da obiskovalci otoka ne bodo več v nevarnosti zaradi padanja opek s strehe, zaradi česar so se prejšnji teden odločili, da si je otok mogoče ogledovati le na lastno odgovornost. Bodo pa obiskovalci morali za obisk cerkve odšteti po tri evre, denar pa naj bi Družba sv. Martina porabila za obnovo. Na vprašanja, ali ima Družba sv. Martina res izgubo, Kuhar ni želel odgovoriti, češ da teh podatkov nima.
»Na sestanku sem predlagal, da bi morda najprej v cerkev postavili več »puščic« za prostovoljne prispevke, na katerih bi bil napis, da se bo denar porabil za obnovo cerkve oziroma oltarja. Razumem namreč, da so z obnovo stroški, vendar pa je nenadno pobiranje vstopnine nekakšen »šok«, ki ni bil potreben. Če ne bi šlo drugače, bi se še vedno lahko odločili za vstopnino, kar ne bi bilo izjema ne pri nas ne v tujini, vendar bi bilo treba o tem turistične agencije oz. vse, ki to morajo vedeti, obvestiti vsaj eno sezono prej, ko se sklepajo dogovori za novo sezono. Marsikdo bi to razumel in tudi sprejel,« je povedal župan Janez Fajfar in pojasnil, da trenutno objekte na otoku sicer upravlja Družba sv. Martina, da pa lastništvo ni urejeno, saj postopek na ustavnem sodišču še ni zaključen.
»Posledice uredbe vstopnine v cerkev na otoku v turizmu zagotovo bodo, čeprav smo se vendarle dogovorili, da se bo za že sprejete aranžmaje še dalo dogovarjati. Se bodo pa turisti sami odločali, ali je šest evrov na par za obisk cerkvice vendarle preveč,« je povedala Eva Štravs, direktorica Turizma Bled in dodala: »Blejski otok je več kot romarska pot, je simbolnega pomena za vse Slovence. Bomo pa vsaj na začetku skušali obiskovalce otoka opozarjati, da prevoz na otok ne pomeni že brezplačnega obiska cerkve in zvona želja.«
»Mi že leta skrbimo za prevoz na otok, pomagamo tudi pri njegovem urejanju, nikakor pa se nismo na račun vstopnine pripravljeni odreči dela dohodka od prevoza. Cena prevoza je deset evrov, nekaterim se zdi to precej, drugim malo in dobimo celo napitnino. Večina pa so ljudje zadovoljni, posebno domači gostje, ki dobijo tudi družinske oziroma skupinske popuste,« je v imenu pletnarjev dodal Marjan Žvegelj.