Proizvodnje olja ne bo več
Tovarna olja Gea iz Slovenske Bistrice je pred dnevi zaprla vrata enote v Britofu (prej Oljarica Kranj) in v matično tovarno odpeljala polnilno linijo.
Britof – Ukinitev proizvodnje v nekdanji Oljarici Kranj, ki je v Britofu pognala dolgoletne korenine, po besedah Leopolda Turnška, direktorja Tovarne za proizvodnjo olj Gea Slovenska Bistrica, ni dokončna: »Proizvodnja v Kranju ostaja, saj pripravljamo nov projekt. Res je, da smo ukinili programa jedilno olje in krompir, zgolj začasno pa smo prekinili proizvodnjo biodizla.«
»Linija krompir je ukinjena in je približno deset delavk dobilo odpoved iz poslovnih razlogov, delavci rafinerije pa naj bi se vozili v Slovensko Bistrico,« pravi Barbara Filipov iz pravne službe Sveta gorenjskih sindikatov, ki zastopa večino delavcev nekdanje Oljarice Kranj, in dodaja: »Vsi, ki so dobili odpoved, so prejeli odpravnino, urejeno imajo tudi nadomestilo prek zavoda za zaposlovanje. Žal pa so vse delavke težje zaposljive in možnosti za novo službo ni.« Direktor Turnšek zanika, da nameravajo objekt in zemljišče v Britofu prodati. »Preselili smo zgolj polnilno linijo, druga oprema pa ostaja. Najbrž jo bomo prodali, rafinerija pa bo vsekakor ostala,« zagotavlja Turnšek.
V obratu je imela Tovarna olja Gea konec leta še 33 zaposlenih (pred dvema letoma vsaj dvakrat toliko), po načrtih direktorja pa naj bi po novem ostalo samo še 12, morda 13 delavcev. Nekaj njihovih sodelavcev je iz kranjskega dela Tovarne olja Gea zaradi pesimizma, slabih razmer in porušenih medsebojnih odnosov odšlo že v vmesnem času od pripojitve nekdanje Oljarice, del pa se bo moral, kot rečeno, vsakodnevno voziti v 124 kilometrov oddaljeno tovarno. »Delavci iz rafinerije naj bi se šest mesecev vozili na delo v Slovensko Bistrico, vendar pravega interesa za to ni. V dveletnem obdobju po pripojitvi Oljarice so zaradi neuspelih načrtov in neizpolnjenih obljub ter predvsem zaradi slabih razmer namreč izgubili zaupanje v direktorjeve besede in načrte in si želijo, da se to mučno obdobje čim prej zaključi,« pravijo v sindikatu.
O prihodnji usodi nekdanje Oljarice in zaposlenih so se delavci in direktor Turnšek sicer dogovorili na zboru kolektiva. Čeprav o proizvodnji biodizla (za zdaj) nerad govori, pa je pojasnil, da bodo do konca leta s tujim partnerjem ustanovili novo družbo, kupili novo tehnologijo in začeli proizvodnjo v Britofu. »Že ob nakupu pred dvema letoma je bila Oljarica v izgubah, proizvodnja biodizla pa ni dajala pričakovane kvalitete in izplena. Vseskozi smo delali zgolj izgubo, zato smo obrat morali zapreti,« razloži direktor, ki se ne boji konkurence v proizvodnji biodizla iz lendavske Nafte. Po sindikatu znanih informacijah naj bi se proizvodnja biodizla z dosedanjih osem tisoč ton letno povišala na 50 tisoč oziroma 30 tisoč ton na leto, odvisno od pridobljenega investitorja. Koliko so obljube direktorja o novem zagonu proizvodnje trdne, bomo videli konec leta, še posebej če vemo, da je tudi matična Tovarna olja Gea Slovenska Bistrica lansko poslovno leto zaključila v rdečih številkah.