Poezija zaživi šele v ljudeh
Ciril Zlobec, slavnostni govornik v Vrbi: "Kultura daje neko nadčasovnost, a ne v smislu, da papagajsko citiramo Prešerna, pač pa da ga doživimo z lastno izkušnjo."
Vrba - V občini Žirovnica, od koder izhaja France Prešeren, je bilo na slovenski kulturni praznik še posebej pestro. V dopoldanskem času so se mnogi podali po Poti kulturne dediščine s spremljajočimi programi v Finžgarjevi, Jalnovi in Čopovi hiši ter pri Janševem čebelnjaku in aleji slavnih rojakov. »Prav neverjetno je, da se je v vaseh pod Stolom nateplo toliko velikanov,« je v svojem govoru dejal pesnik Ciril Zlobec, slavnostni govornik na proslavi v Vrbi. Kljub slabemu vremenu se je pred Ribčevo hišo zbralo več sto obiskovalcev. Zlobec je dejal, da je o Prešernu težko kaj novega povedati, saj zadnja desetletja veliko govorimo o njem, in to v samih superlativih. Povsem upravičeno, je še pristavil.
Opozoril je, da je praznik za večino Slovencev običajno žal samo prosti dan za počitek. »Kultura daje neko nadčasovnost, a ne v smislu, da papagajsko citiramo Prešerna in ugotavljamo, kaj je mislil, pač pa da ga oživimo z lastno izkušnjo, potrebami in da od njegove poezije živimo svoje življenje. Poezija je prava šele takrat, ko resnično živi v ljudeh. In če se bomo nekoč odpovedali Prešernu, poeziji, kulturi, umetnosti, se bomo odpovedali lastni duhovni svobodi in upravičenosti, da živimo kot narod in imamo svojo državo.« Pomen Prešerna za naš narod je v svojem govoru poudaril tudi žirovniški župan Leopold Pogačar: »Z razumljivostjo svojih misli, velikansko modrostjo evropske kulture, pa tudi s talentom in duhom svojega rodu je začrtal slovensko pot v prihodnost še za daleč naprej. Vse to je pomembno tudi danes, saj moramo naš narod med evropskimi narodi negovati še bolj odločno in domoljubno.«