Že prej sem se odločal po svoji vesti
Matej Lahovnik, samostojni poslanec državnega zbora
Matej Lahovnik, doma sicer na Koroškem, je leta 2004 v prvi volilni enoti kot član stranke LDS kandidiral za poslanca v državnem zboru in bil na Gorenjskem tudi izvoljen. Ko je januarja letos izstopil iz stranke in iz poslanske skupine LDS, se je pojavilo vprašanje, kako bo kot poslanec deloval sedaj in ali hkrati s stranko zapušča tudi Gorenjsko.
Po izstopu iz LDS ste v Državnem zboru neodvisni poslanec. Na kakšen način delujete, ko v ozadju vašega odločanja ni več politične stranke?
»Delujem kot samostojni poslanec, pri čemer se je treba zavedati, da tudi drugi poslanci, ki so člani političnih strank, niso dolžni upoštevati navodil političnih strank pri odločanju, temveč se morajo odločati po svojem prepričanju oziroma po svoji vesti. Ustava Republike Slovenije je glede tega jasna. Tudi v preteklih dveh letih se nekajkrat nisem strinjal s stališčem stranke oziroma poslanskega kluba in sem se odločil po svoji vesti. Sicer nameravam še naprej delovati v odboru za gospodarstvo ter v odboru za finance in monetarno politiko, ker so pač ekonomske teme tiste, ki jih najbolje poznam.«
Izvoljeni ste bili na Gorenjskem, gorenjski pokrajinski odbor LDS je od vas zahteval, da vrnete poslanski mandat. Kako odgovarjate na to zahtevo?
»Izvoljen sem bil na podlagi programa, ki sem ga v veliki meri sam napisal, in vrednot, ki se pri meni niso spremenile. Kar se tiče mojega prebivališča, je enako kot takrat, ko sem kandidiral v državni zbor. Skladno z Ustavo je poslanec predstavnik vsega ljudstva in ne strankarskih organov. Pri delu v državnem zboru sem vedno zagovarjal strokovnost. Tako bo tudi v prihodnje.«
Imate še vedno poslansko pisarno na Gorenjskem in kontakte z gorenjskimi volivci?
»Vsak prvi ponedeljek v mesecu imam poslansko pisarno v Kranju. Pred kratkim smo imeli v Kranju tudi sestanek poslancev državnega zbora, ki smo bili izvoljeni na Gorenjskem, z namenom, da se seznanimo s projekti, ki jih je pripravila Regionalna razvojna agencija. Ob tej priložnosti sem se srečal tudi z novim županom Kranja gospodom Pernetom, s katerim se bova dogovorila tudi za sestanek v naslednjih dneh.«
Kaj ste v dveh letih, odkar ste poslanec, uspeli v Državnem zboru doseči koristnega za Gorenjsko?
»Moja naloga kot poslanca opozicije je vesten in učinkovit nadzor vlade. Verjamem, da spadam med tiste opozicijske poslance, ki se v zvezi s tem dovolj in tudi jasno oglašajo. Kar se tiče pridobivanja konkretnih projektov, pa je treba upoštevati, da poslanci opozicije nimamo niti približno takšnega vpliva na zakonodajno in izvršno oblast, kot jo imajo poslanci vladnih strank. V parlamentu smo praviloma preglasovani. Upam, da bodo vsaj skupni sestanki poslancev državnega zbora, ki smo bili izvoljeni na Gorenjskem, dobra osnova za to, da skupaj, ne glede na strankarsko pripadnost, zagovarjamo ključne projekte, ki jih denimo pripravlja Regionalna razvojna agencija v Kranju. Mislim pa, da je tudi širši javnosti znano, da sem bil med tistimi poslanci, ki smo najbolj glasno nasprotovali tiščanju Gorenjske v kohezijsko regijo skupaj z Ljubljano. V tej finančni perspektivi to sicer še ni usodno, menim pa, da na dolgi rok za Gorenjsko ni dobro, da je v isti kohezijski regiji skupaj z Ljubljano.«
Ste že pripravljeni komentirati svoj odstop s podpredsedniškega mesta in pozneje izstop iz LDS?
»Vse, kar sem želel javno povedati, sem zapisal v odstopni izjavi. Nikoli nisem pral strankarskega perila v javnosti in tega tudi ne nameravam početi sedaj, ko sem izstopil iz stranke. Svojim nekdanjim strankarskim kolegom želim vso srečo.«