Za podrobnosti o pokrajinah se zanimajo tudi gorenjski župani. Na sliki Franc Jerič iz Mengša (levo) in Miro Kozelj iz Šenčurja med pomenkom z ministrom Ivanom Žagarjem. (Foto: Gorazd Kavčič)

Gorenjska bo leta 2009 pokrajina

Paket zakonov, ki v Sloveniji uvajajo pokrajine, je nared za obravnavo. Z njimi so ta teden seznanili župane slovenskih občin.

Ljubljana - Od prve reforme lokalne samouprave sredi devetdesetih let prejšnjega stoletja, ko so nastale občine, v Sloveniji ni bilo politične volje za naslednji korak za decentralizacijo države. Lani pa so ustavne spremembe omogočile, da se pospeši nastanek pokrajin, je ta teden na posvetu z župani slovenskih občin povedal predsednik vlade Janez Janša. Decentralizacija Slovenije je pomemben projekt, ki terja veliko pozornosti, in čeprav bo pokrajine ustanavljala država in ne občine, imajo slednje pri tem pomembno vlogo. Premier je trenutni mandat označil kar za zgodovinskega, pokrajine, ki bodo v njem nastale, pa bodo državi kot celoti in občinam, ki so se doslej nemara počasneje razvijale, omogočile hitrejše napredovanje. Paket pokrajinske zakonodaje je pripravljen, gradivo pa je še možno oblikovati, preden ga vlada pošlje v državni zbor. Časovni okvir je zelo tesen, pravi minister za lokalno samoupravo Ivan Žagar, parlament naj bi štiri pokrajinske zakone obravnaval v prvi polovici tega leta, zatem je treba uskladiti in prilagoditi še kakih štirideset drugih zakonov. Volitve v pokrajinske organe bi bile prihodnje leto hkrati z državnozborskimi, leta 2009 pa bi pokrajine že delovale. Le o tem, koliko jih bo, vlada in njena služba za lokalno samoupravo in regionalni razvoj še ne povesta ničesar. Deset ali več je odgovor, ki lahko pomeni, da bo pokrajin toliko, kot je sedaj statističnih regij, lahko pa se bo Slovenija drobila še na manjše dele.

Leta 2009 bo pokrajina tudi Gorenjska. Gorenjski župani, ki smo jih o tem povprašali za mnenje, so prepričani o njenih prednostih. Gorenjska ima več problemov, ki bi jih morala reševati skupaj, odpadki so le eden najaktualnejših. Da obstaja volja za skupno pot, dokazujejo niti, ki jih ima Gorenjska že sedaj napeljane v smeri prihodnje pokrajine. Ima razvojni svet, tri razvojne agencije usklajujejo skupne projekte in pri različnih (tudi evropskih) virih iščejo denar za njihovo izvedbo, nastaja zveza občin, povezujejo pa se tudi župani.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sreda, 22. april 2020 / 15:58

Že drugo onesnaženje vode v mesecu dni

Hrastje – V soboto popoldan je že drugič v dobrem mesecu dni prišlo do onesnaženja vode v Hrastju pri Kranju. Tako kot sredi marca je približno eno uro neznana modra snov iztekala v Savo. Nadaljnje...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / sreda, 29. junij 2016 / 12:04

Over forty že deset let

Glasbena skupina OF praznuje deset skupnih let. V svojih vrstah imajo tudi ministra.

Medvode / sreda, 29. junij 2016 / 11:58

Pobratenja krepijo Evropo

Medvode so gostile mednarodno srečanje prijateljev iz petih evropskih držav. Slavnostna govornika sta se dotaknila tudi odločitve Velike Britanije za izstop iz Evropske unije.

Kultura / sreda, 29. junij 2016 / 11:45

Mazzinijevo leto

Letošnjega kresnika je za roman Otroštvo prejel pisatelj, kolumnist in scenarist Miha Mazzini.

Šport / sreda, 29. junij 2016 / 11:44

Elan vnovič na vrhu

Tridnevno dogajanje na drugi tekmi svetovnega pokala v skokih na cilj v Lescah je slovenskim padalcem prineslo trojne stopničke.

Kranj / sreda, 29. junij 2016 / 11:41

Šest kandidatk, a nov razpis

Po dolgi polemiki so se kranjski mestni svetniki odločili, da razpis za novo ravnateljico Kranjskih vrtcev ponovijo.