Gorenjska bo leta 2009 pokrajina
Paket zakonov, ki v Sloveniji uvajajo pokrajine, je nared za obravnavo. Z njimi so ta teden seznanili župane slovenskih občin.
Ljubljana - Od prve reforme lokalne samouprave sredi devetdesetih let prejšnjega stoletja, ko so nastale občine, v Sloveniji ni bilo politične volje za naslednji korak za decentralizacijo države. Lani pa so ustavne spremembe omogočile, da se pospeši nastanek pokrajin, je ta teden na posvetu z župani slovenskih občin povedal predsednik vlade Janez Janša. Decentralizacija Slovenije je pomemben projekt, ki terja veliko pozornosti, in čeprav bo pokrajine ustanavljala država in ne občine, imajo slednje pri tem pomembno vlogo. Premier je trenutni mandat označil kar za zgodovinskega, pokrajine, ki bodo v njem nastale, pa bodo državi kot celoti in občinam, ki so se doslej nemara počasneje razvijale, omogočile hitrejše napredovanje. Paket pokrajinske zakonodaje je pripravljen, gradivo pa je še možno oblikovati, preden ga vlada pošlje v državni zbor. Časovni okvir je zelo tesen, pravi minister za lokalno samoupravo Ivan Žagar, parlament naj bi štiri pokrajinske zakone obravnaval v prvi polovici tega leta, zatem je treba uskladiti in prilagoditi še kakih štirideset drugih zakonov. Volitve v pokrajinske organe bi bile prihodnje leto hkrati z državnozborskimi, leta 2009 pa bi pokrajine že delovale. Le o tem, koliko jih bo, vlada in njena služba za lokalno samoupravo in regionalni razvoj še ne povesta ničesar. Deset ali več je odgovor, ki lahko pomeni, da bo pokrajin toliko, kot je sedaj statističnih regij, lahko pa se bo Slovenija drobila še na manjše dele.
Leta 2009 bo pokrajina tudi Gorenjska. Gorenjski župani, ki smo jih o tem povprašali za mnenje, so prepričani o njenih prednostih. Gorenjska ima več problemov, ki bi jih morala reševati skupaj, odpadki so le eden najaktualnejših. Da obstaja volja za skupno pot, dokazujejo niti, ki jih ima Gorenjska že sedaj napeljane v smeri prihodnje pokrajine. Ima razvojni svet, tri razvojne agencije usklajujejo skupne projekte in pri različnih (tudi evropskih) virih iščejo denar za njihovo izvedbo, nastaja zveza občin, povezujejo pa se tudi župani.