Legionela v kranjski Mavrici
Potrjena je bila prisotnost bakterije legionele v oddelku Mavrica na Planini v Kranju. Zdravstvena inšpektorica je Kranjskim vrtcem odredila, naj začnejo izvajati preventivne ukrepe v vseh svojih enotah.
Kranj - Na upravi Kranjskih vrtcev so v začetku tedna potrdili, da so v Oddelku vzgoje in izobraževanja Mavrica na Planini, ki ga obiskuje devet otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami, potrdili prisotnost bakterije legionele. »Vzgojiteljice so opozorile, da z vodo nekaj ni v redu. Na upravi vrtca smo zato naročili preiskave vzorcev vode, na katerih se je pokazalo, da je minimalna prisotnost bakterije legionele,« je povedala Marjeta Podpečan, vodja sanitarno-živilskega nadzora v Kranjskih vrtcih, in nadaljevala: »Takoj smo začeli izvajati preventivne ukrepe, kot so toplotni šoki, čiščenje vodovodnih pip, zamenjava tesnil in mrežic, menjava starih termostatov ... Namestili smo balone za pitje vode in za umivanje zob. Na mestih, kjer se izvaja nega, bomo montirali filtre, ki ustavijo bakterijo legionelo, ki se širi z vodnimi kapljicami.«
Stavbo, v kateri sta danes oddelek Mavrica in vrtec Čebelica, so zgradili leta 1974 in kar nekajkrat so jo sanirali; legionela je v mrtvih ceveh, v katerih zastaja voda ter v ceveh, ki jih najeda korozija. »Po vseh ukrepih, ki veljajo tudi za vrtec Čebelica, smo prvega februarja odvzeli ponovne vzorce iz vseh pip v stavbi. V primeru, da bi koncentracija bakterije narasla, bi otroke začasno izselili drugam,« je povedala Podpečanova. Izvidi bodo znani v roku dveh tednov.
Očka deklice, ki obiskuje oddelek Mavrica, je v torek povedal: »Zaenkrat me ne skrbi. Je več drugih, še hujših stvari.« Istega popoldneva se je nekaj staršev v vrtcu na drugem koncu mesta spraševalo, ali bodo vzeli vzorce za prisotnost te bakterije tudi v drugih vrtcih. »Zdravstvena inšpektorica nam je 30. januarja naložila, naj začnemo izvajati preventivne ukrepe v vseh enotah Kranjskih vrtcev. V zvezi s tem se že dogovarjamo z občinskim vodstvom, ker je treba kontrolne odvzeme in ukrepe finančno pokriti. Vodje enot vrtcev bodo poskrbeli, da bodo starši o tem obveščeni,« je povedala Podpečanova.
»Na otroškem oddelku v kranjskem zdravstvenem domu nismo obravnavali nikogar s to boleznijo, glede na sedanje podatke tega niti ne pričakujemo. Bakterija se prenese na človeka npr. s tuširanjem ob vdihavanju vodnih kapljic in ne s pitjem, ter se ne prenaša s človeka na človeka,« je povedala pediatrinja dr. Alenka Ješe. Vprašali smo jo še za simptome bolezni: »Pojavi se visoka vročina, splošna prizadetost, kašelj in posledično pljučnica, ki jo odkrijemo na rentgenu. Bolezen je nevarna predvsem za ljudi z imunsko pomanjkljivostjo.«