Odplake po ceveh ali na kolesih

V radovljiški občini so po izgradnji čistilne naprave sprejeli nov odlok o odvajanju in čiščenju odpadne vode, s katerim so uporabnike javne kanalizacije izenačili z lastniki greznic.

Radovljica – Medtem ko prvim odtekajo odplake v čistilno napravo po ceveh, jih bo lastnikom greznic enkrat na tri leta odpeljala Komunala Radovljica s posebnim grezničnim vozilom (na kolesih torej). Vsi, tako uporabniki javne kanalizacije kot lastniki greznic, plačujejo od novega leta dalje za čiščenje odpadnih vod 0,6512 evra (156 tolarjev) za kubični meter, za odvajanje odplak 0,2888 evra (69 tolarjev) in še državno takso za obremenjevanje okolja v višini 0,0262 evra (6,29 tolarja) za »kubik«, pri tem pa je osnova za plačilo količina porabljene vode. Kot je pojasnil direktor komunalnega podjetja Drago Finžgar, nove cene pomenijo tudi podražitev storitve. Tričlansko gospodinjstvo s povprečno porabo dvanajstih kubičnih metrov vode na mesec je pred spremembo za odvajanje in čiščenje odpadnih voda plačevalo skupaj s takso in brez davka na dodano vrednost 9,16 evra (2.195 tolarjev) na mesec, od novega leta dalje pa ta strošek znaša 11,6 evra (2.779 tolarjev). Za lastnike greznic z enako porabo vode je podražitev še večja, doslej so plačevali le takso, 6,29 evra (1.508 tolarjev) na mesec, po novem plačujejo enako kot uporabniki javne kanalizacije, to je 11,6 evra (2.779 tolarjev).

Vsi uporabniki komunalnih storitev v občini se s spremembo ne strinjajo, med njimi je tudi Tine Valjavec iz Begunj, ki Komunali Radovljici ugovarja, da ji državni pravilnik res nalaga odvajanje in čiščenje odpadnih voda iz pretočnih greznic najmanj enkrat na štiri leta, nikjer pa ne določa, da so uporabniki javne kanalizacije in lastniki greznic pri plačilu izenačeni. Po njegovem mnenju uporabniki niso v enakopravnem položaju, saj uporabniki kanalizacije vsakodnevno uporabljajo kanalizacijsko omrežje, lastniki greznic pa bodo do odvoza odplak iz greznice upravičeni le enkrat na tri leta. »Pri nas bi odvoz potrebovali vsako leto ali vsaj vsako poldrugo leto,« pravi Tine in dodaja, da bo z ravnanjem občine in njenega komunalnega podjetja seznanil ministrstvo za okolje in prostor in po potrebi dal predpise tudi v presojo ustavnemu sodišču.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 25. junij 2012 / 07:00

Korošci na Bledu zaigrali Mačka Murija

Sodelovanje Gorenjske s sosednjimi deželami, v katerih živijo Slovenci, bi bilo na splošno lahko boljše, saj se sedaj res ne moremo več izgovarjati na meje in ovire, povezane z njo, ter na omejev...

Objavljeno na isti dan


Jezersko / torek, 9. junij 2009 / 07:00

Predsednika ob taborišču Ljubelj

Na obeh straneh prelaza Ljubelj je bilo v petek pomembno srečanje predsednikov sosednjih držav, slovenskega Danila Türka in avstrijskega Heinza Fischerja.

Gospodarstvo / torek, 9. junij 2009 / 07:00

Prosti pad gospodarstva se je ustavil

Na Uradu za makroekonomske analize in razvoj ugotavljajo prve znake stabilizacije, o preobratu pa še ni mogoče govoriti. Kreditni krč še ni popustil.

Gospodarstvo / torek, 9. junij 2009 / 07:00

Najslabše gospodarsko leto

Poročila gorenjskih gospodarskih družb kažejo, da je za nami po gospodarskih rezultatih slabo leto. Po rasti neto dodane vrednosti je Gorenjska celo na predzadnjem mestu v državi.

Avtomobilizem / torek, 9. junij 2009 / 07:00

Spomini za prihodnost

Seatova paleta je bogatejša za novo športno limuzino Exeo.

Mularija / torek, 9. junij 2009 / 07:00

Z umivanjem do zdravih zob

Gorenjski zmagovalec Tekmovanja za čiste zobe ob zdravi prehrani je postal 4. t razred podružnične šole na Trsteniku.