Odplake po ceveh ali na kolesih
V radovljiški občini so po izgradnji čistilne naprave sprejeli nov odlok o odvajanju in čiščenju odpadne vode, s katerim so uporabnike javne kanalizacije izenačili z lastniki greznic.
Radovljica – Medtem ko prvim odtekajo odplake v čistilno napravo po ceveh, jih bo lastnikom greznic enkrat na tri leta odpeljala Komunala Radovljica s posebnim grezničnim vozilom (na kolesih torej). Vsi, tako uporabniki javne kanalizacije kot lastniki greznic, plačujejo od novega leta dalje za čiščenje odpadnih vod 0,6512 evra (156 tolarjev) za kubični meter, za odvajanje odplak 0,2888 evra (69 tolarjev) in še državno takso za obremenjevanje okolja v višini 0,0262 evra (6,29 tolarja) za »kubik«, pri tem pa je osnova za plačilo količina porabljene vode. Kot je pojasnil direktor komunalnega podjetja Drago Finžgar, nove cene pomenijo tudi podražitev storitve. Tričlansko gospodinjstvo s povprečno porabo dvanajstih kubičnih metrov vode na mesec je pred spremembo za odvajanje in čiščenje odpadnih voda plačevalo skupaj s takso in brez davka na dodano vrednost 9,16 evra (2.195 tolarjev) na mesec, od novega leta dalje pa ta strošek znaša 11,6 evra (2.779 tolarjev). Za lastnike greznic z enako porabo vode je podražitev še večja, doslej so plačevali le takso, 6,29 evra (1.508 tolarjev) na mesec, po novem plačujejo enako kot uporabniki javne kanalizacije, to je 11,6 evra (2.779 tolarjev).
Vsi uporabniki komunalnih storitev v občini se s spremembo ne strinjajo, med njimi je tudi Tine Valjavec iz Begunj, ki Komunali Radovljici ugovarja, da ji državni pravilnik res nalaga odvajanje in čiščenje odpadnih voda iz pretočnih greznic najmanj enkrat na štiri leta, nikjer pa ne določa, da so uporabniki javne kanalizacije in lastniki greznic pri plačilu izenačeni. Po njegovem mnenju uporabniki niso v enakopravnem položaju, saj uporabniki kanalizacije vsakodnevno uporabljajo kanalizacijsko omrežje, lastniki greznic pa bodo do odvoza odplak iz greznice upravičeni le enkrat na tri leta. »Pri nas bi odvoz potrebovali vsako leto ali vsaj vsako poldrugo leto,« pravi Tine in dodaja, da bo z ravnanjem občine in njenega komunalnega podjetja seznanil ministrstvo za okolje in prostor in po potrebi dal predpise tudi v presojo ustavnemu sodišču.