Prvič napoved za obdavčitev obresti od depozitov
Davčni zavezanci, ki so lani imeli od denarnih depozitov pri bankah in hranilnicah več kot 300 tisoč tolarjev obresti, morajo najkasneje do 28. februarja vložiti na davčni urad napoved za odmero dohodnine od obresti.
Kranj – Država je predlani prvič obdavčila obresti od denarnih depozitov pri bankah in hranilnicah. Medtem ko so jih davčni zavezanci za leto 2005 vpisali v napoved za odmero dohodnine kot enega od dohodkov, morajo za obdavčitev lani prejetih obresti prvič oddati posebno napoved za odmero dohodnine od obresti. Napoved morajo vložiti vsi, ki so pri bankah in hranilnicah, ustanovljenih v Sloveniji, ter pri bankah in hranilnicah drugih držav članic Evropske unije, dosegli lani več kot 300 tisoč tolarjev obresti. Poleg obresti od denarnih depozitov se v ta
znesek vštevajo tudi lani dosežene obresti iz dolgoročnega varčevanja, vendar le v primeru, če se je varčevalec ob sklenitvi varčevanja odločil, da bo davek na obresti plačal vsako leto posebej in ne šele ob koncu varčevalnega obdobja. V znesek 300 tisoč tolarjev se vštevajo tudi obresti iz varčevanja po nacionalni stanovanjski varčevalni shemi, razen obresti iz varčevalne pogodbe, sklenjene za deset let, in ob pogoju, da je varčevalec kasneje ni prekinil.
Napoved morajo vložiti sami
Zavezanci morajo napoved za odmero dohodnine od obresti oddati na predpisanem obrazcu, ki ga lahko natisnejo s spletne strani republiške davčne uprave (Dursa). Napoved morajo izpolniti sami, za to pa potrebujejo podatke o doseženih obrestih v lanskem letu. Banke in hranilnice so jih o tem že obvestile. Napoved bodo lahko vložili po elektronski poti (od 5. februarja dalje) preko varnega dela spletnega portala eDavki, po pošti ali osebno. Če je zavezanec od obresti plačal davek že v tujini, mora to navesti v napovedi in ji priložiti tudi dokazila o znesku že plačanega davka, o osnovi za plačilo davka in o tem, da je davek dokončen in dejansko plačan.
Kdor ne bo vložil napovedi, ga čaka globa 200 evrov. Če bo v napovedi navedel neresnične, nepravilne ali nepopolne podatke in s tem spravil davčni organ v zmoto, bo plačal od 400 do 1.200 evrov globe.