Lešniki

Lešniki so zelo hranljivi in najslajši med oreščki. Najboljši lešniki vsebujejo vse elemente potrebne človeškemu telesu: maščobe, beljakovine in ogljikove hidrate. Največ imajo maščob in zaradi teh ter večinoma škrobnatih ogljikovih hidratov so lešniki zelo bogati z energijo. Zaradi takšne sestave nam lešniki pomagajo uravnotežiti pomanjkanje v prehrani in uravnavati metabolizem. Po nekaterih virih naj bi bile v lešnikih tudi snovi, ki dvigujejo potenco. Naberemo jih lahko v gozdu neposredno z grma ali pa s tal. Slednji način je boljši, saj so sadeži, ki sami padejo na tla, bolj zreli ter tako kakovostnejši. Nabiranju sledi čiščenje in sušenje. Zaradi povečanja kakovosti lešnikovih sestavin sadeže zelo pogosto pražimo v pečeh na 120 stopinj Celzija za 30 minut. V trgovinah jih lahko kupimo v lupini, za trajno hranjenje v naravni embalaži, lahko pa so že oluščeni in celo praženi ter zmleti. V vsakem primeru jih hranimo na suhem in hladnem mestu, oluščene v dobro zaprtih posodah. Uživamo jih lahko presne, najbolj okusni in aromatični pa so praženi, ki pa na žalost premorejo le del hranilnosti surovih. Lahko jih zmeljemo ali sesekljamo in uporabimo za kolače ter sladice, vendar pa so zelo okusni tudi v pikantnih jedeh. Dodajamo jih solatam, praženim jedem, testeninam in celo ribam, ta kombinacija pa je bila že v prazgodovini zelo pomemben vir moči in energije.

Lešnikova solatna polivka

Za 4-5 oseb potrebujemo: 1 rezino opečenega toasta, 5 žlic belega vinskega kisa, 2 žlici vode, 15 dag oluščenih lešnikov, 5 žlic najboljšega oljčnega olja, 2 žlici sesekljanega peteršilja, sol in sveže mlet poper.

Toast zdrobite v skodelico in ga prelijte s kisom ter vodo. Lešnike poparite z vrelo vodo in jih olupite ter jih skupaj s peteršiljem čim bolj drobno zmeljite v mešalniku. Dodajte še namočen toast, vse skupaj zmeljite v gladko zmes in med mešanjem prilijte še oljčno olje ter solite in popoprajte po okusu. Ta polivka je odlična za vse vrste solat, še posebej pa se prilega solatam s testeninami, piščancem in z ribami.

Testenine s paradižnikovo - lešnikovo omako

Za 4 osebe potrebujemo: 50 dag najljubših testenin, 35 dag pelatov, 1 šopek sveže bazilike, 3 stroke česna, 10 dag oparjenih in olupljenih lešnikov, 2 žlici najboljšega oljčnega olja, sol, sveže mlet poper in nariban parmezan po okusu.

Testenine skuhajte al dente v slanem kropu in jih odcedite. Medtem v električnem mešalniku čim bolj drobno zmeljite lešnike skupaj z olupljenim česnom, dodajte pelate, baziliko in oljčno olje ter zmeljite v gladko omako. Tako pripravljeno omako solite in popoprajte po okusu, jo zavrite v večji posodi ter primešajte kuhane testenine. Po okusu potresite s parmezanom potem pa takoj na mizo.

Pečena jabolka z lešniki

Za 4 osebe potrebujemo: 4 manjša jabolka, 1 žlico masla, 3 žlice grobo sesekljanih lešnikov in 2 žlici rjavega sladkorja.

Jabolka olupite, odstranite peščišče in jih narežite na kolobarje. V ponvi razpustite maslo in na njem opecite kolobarje jabolk. Opečene kolobarje prelagajte na krožnik. Na preostalem maslu popražite sesekljane lešnike, dodajte sladkor in malo vode ter dobro prevrite, da dobite gostljato omako. Tako pripravljeno omako prelijte prek jabolčnih kolobarjev, razdelite po krožnikih in takoj postrezite.

Lešnikov parfait z medom

Potrebujemo: 20 dag oluščenih lešnikov, 0,5 l sladke smetane, 4 jajca, 6 žlic sladkorja in 2 žlici medu.

Lešnike prepražite na vroči ponvi ter jih čim bolj drobno zmeljite. Smetano stepite, jajčne rumenjake skupaj s tremi žlicami sladkorja stepite v penasto zmes in iz beljakov stepite trd sneg ter mu vmešajte preostale tri žlice sladkorja. Vse sestavine med sabo narahlo zmešajte, s tem napolnite poljuben podolgovat model in čez noč zamrznite. Ko postrežete, zvrnite iz modela, narežite na rezine in obrizgajte s stepeno sladko smetano.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / ponedeljek, 24. november 2008 / 07:00

Največ priznanj na Katarino

Turistična zveza Medvode je podelila priznanja za medvoško akcijo Moja dežela lepa in gostoljubna. Zaključna prireditev je bila na Katarini, kjer je ostalo tudi največ priznanj.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 2. februar 2007 / 06:00

Včasih je ravno obratno

Vsi so se norčevali iz mojega šepanja

GG Plus / petek, 2. februar 2007 / 06:00

Nevihta sladkih rož

Pa smo jo dobili: antologijo slovenske poezije 20. stoletja, 372 pesmi 103 avtorjev na 650 straneh. Nevihta sladkih rož je naslov te imenitne knjige, pesmi je izbral in uredil Peter Kolšek, izdala Štu...

GG Plus / petek, 2. februar 2007 / 06:00

Sedmica: Na robu kulturnega

Hm. Stanje duha v Sloveniji ni bistveno drugačno, kot je bilo v prejšnjem stoletju. Recimo. Če bi si želeli na Blejskem otoku baročno cerkvico, postavljeno na gotskih temeljih in posve...

GG Plus / petek, 2. februar 2007 / 06:00

Med sosedi 23

Sredi preteklega tedna je avstrijsko Ustavno sodišče objavilo nove odločbe o dvojezičnih krajevnih napisih na Koroškem, s katerimi razširja seznam krajev, v katerih bi morale stati dv...

GG Plus / petek, 2. februar 2007 / 06:00

Iz starih časov: Lačne terice

Delo teric je bilo naporno, zato so se morale pred teritvijo in med njo dobro podpreti. Delo je bilo enolično, a ne dolgočasno, dogajale so se prav zabavne reči. Eno od zgodb nam je ohra...