Računalnik in jaz: Deskanje
Kaj vse ljudje iščemo po internetu? Jaz največkrat iščem novice, veliko pa tudi trgovsko blago, razne dogodke in možnosti za oddih ter sprostitev. Sem nekako povprečen uporabnik interneta in ga uporabljam veliko tudi za službene potrebe. Pri iskanju sem že dokaj spreten in na internetu najdem kar večino iskanega. Internet je pripomoček pri mojem delu in življenju, saj je vir mojih informacij in podatkov, ki jih lahko koristno uporabim.
S kakšnim namenom pa ljudje največkrat zaidejo na internet? Najdi.si, kot najbolj obiskan slovenski iskalnik, je zbral podatke o najbolj zaželenih iskalnih pojmih. Na vrhu lestvice najdemo igre, precej zadaj pa jim sledijo vreme, telefonski imenik, seks, zavod za zaposlovanje in horoskop. Najbolj iskana ženska je naša sanjska Nina Osenar, medtem ko je najbolj zaželen moški nogometaš Ronaldinho, ki je tudi največkrat iskan športnik. Zanimivo je, da je na tretjem mestu pri iskanih moških France Prešeren, kar dokazuje, da je njegov duh tudi na internetu še kako živ. Med glasbenimi izvajalci so bili najbolj iskani Atomik Harmonik, med filmi pa pričakovano Harry Potter. Najbolj pogosto na internetu iščemo podjetji SIOL in Mobitel, tretji pa je gorenjski Merkur. Med politiki z ogromno prednostjo vodi predsednik države Janez Drnovšek, daleč za njim pa je Josip Broz Tito, ki je prehitel tudi Janeza Janšo. Očitno nostalgija po starih časih še ne zamira. Kljub preskoku v politiko pa je med podjetniki največkrat iskano ime Zoran Jankovič.
Uporaba računalnika narašča, vendar ostajajo razlike glede na spol, starost in izobrazbo uporabnikov. Zanimiva je primerjava med moškimi in ženskimi rednimi uporabniki interneta ter računalnika nasploh. V povprečju ženske za osem odstotkov zaostajajo za moškimi pri tovrstnih veščinah. V zadnjem letu se je dvignilo tudi število uporabnikov interneta in računalnika, v starostni skupini od 55 do 64 let, in sicer kar za 5 odstotkov.
Za brskanje po internetu potrebujemo internetni brskalnik. Ta nam omogoča, da lahko brskamo po internetu. Tako lahko gledamo vsebino interneta, vidimo podatke, preko interneta komuniciramo. Poleg navedenega nam ponuja še prenašanje datotek, gledanje filmov, poslušanje glasbe na internetu. Brskalnik poznamo pod več imeni. Najbolj običajno pa se uporabljajo še spletni pregledovalnik, brkljalnik in »browser«. Ravno iz tega zadnjega izraza izhaja pojem, da pravimo brskanju po internetu tudi »surfanje« ali »deskanje«.
Jaz za brskanje po internetu uporabljam Internet Explorer. Tega uporablja skoraj sedmina vseh uporabnikov interneta. Zakaj? Preprosto zato, ker ga že dobijo skupaj z najbolj pogostim operacijskim sistemom, Windows. Skoraj tretjina vseh uporabnikov interneta pa za deskanje po svetovnem spletu koristi Firefox. Ostali pa za pregledovanje interneta uporabijo druge programe, kot so Netscape, Opera, in Safari. Zanimivo je, da je povprečen uporabnik Firefoxa na spletu najbolj aktiven, saj na teden pregleda 37 odstotkov dokumentov več kot povprečen uporabnik Internet Explorerja.
Po svetu je v zadnjem času najbolj razširjen šport »surfanje« po internetu. Učinki tega športa pa so vse prej kot športni. Predvsem vplivajo na možgansko telovadbo. Pri delu z računalnikom najbolj trpijo oči. Zanemarljiv pa ni tudi fizični napor, saj morajo prsti na rokah kar pridno migati. Tovrstna fizična aktivnost pa prinaša tudi nove vrste poškodb pri delu. Pri delu z računalnikom se vam lahko zgodi, da poleg vnetja oči, dobite še kronično vnetje zapestja desne roke, če ste pač desničar. To je posledica dela z miško računalnika, ki terja nenaravno, rahlo privzdignjen položaj dlani. Gre za podobno bolezen, kot je pri tenisu teniški komolec. Pa naj še kdo reče, da delo z računalniki ni fizično obremenjujoče in nevarno.