Jelko Kacin dobil dvetretjinsko podporo
Na sobotnem kongresu Liberalne demokracije Slovenije se je zgodilo pričakovano: Jelko Kacin z 253 glasovi od 376 navzočih delegatov ostaja predsednik opozicijske stranke.
Ljubljana - Tisti, ki se ne strinjajo s politiko stranke in njenim vodenjem, so jo zapustili že pred kongresom, tako tudi njen nekdanji podpredsednik Matej Lahovnik, nekateri pa v času kongresa, denimo Slavko Gaber, Miha Kozinc in Milan M. Cvikl, slednji je bil eden redkih, ki je s svojo kritiko nastopil tudi med razpravljavci na sobotnem kongresu.
Večinoma pa so razprave na njem izzvenele v podporo predsedniku Jelku Kacinu in stranki, ki mora postati vsebinska alternativa vladi in se prepoznava v ciljih, kot so uspešno gospodarstvo, socialna pravičnost in ohranjeno naravno okolje. Kacin sam je predlagal, naj bo glasovanje o zaupnici tajno, in izteklo se je tako, da sta njegovo nadaljnje predsedovanje stranki podprli dve tretjini vseh delegatov na kongresu. Ta rezultat je sprejel kot zavezo, da k sodelovanju povabi širok krog ljudi, ki bodo sooblikovali program stranke. Dejal je, da je bilo na kongresu čutiti veliko pozitivne energije in pripravljenosti, da se stranka dokaže v očeh javnosti, da preide od besed k dejanjem ter lažje in hitreje odgovarja na izzive sedanjosti in prihodnosti. Ali se bodo izstopi iz doslej najmočnejše opozicijske stranke glede na tretjino, ki ne soglaša s Kacinovim vodenjem, še nadaljevali, je še težko napovedati. Jelko Kacin pravi, da v stranko vstopajo novi ljudje s svežimi idejami, z dosedanjimi izstopi si ne dela skrbi, niti z možnostjo, da ljudje, ki so zapustili LDS, ustanovijo svojo stranko. »LDS je ta hip opozicijska stranka, od katere se pričakuje, da bo nadzirala vlado in njeno delovanje. Če želimo biti uspešni, se moramo ukvarjati s tem in ne s špekulacijami, kdaj bo nastala kaka stranka,« odgovarja Kacin.