Janez Kermelj in Alenka Bole Vrabec, zaslužna ustvarjalca na področju ljubiteljske kulture (Foto: Aleš Roth)

Nagradi na Gorenjsko

V sredo so v Ljubljani podelili najvišja priznanja Javnega sklada republike Slovenije za kulturne dejavnosti za leto 2006. Med nagrajenci Alenka Bole Vrabec in Janez Kermelj.

Polna dvorana Mestnega muzeja v Ljubljani je pospremila podelitev zlatih in srebrnih plaket, najvišjih priznanj JSKD, krovne organizacije za ljubiteljsko kulturo, ki je pri nas v zadnjih letih spet v vzponu. Podeljenih je bilo šest plaket, od tega dve ustvarjalcema z Gorenjske. Srebrne plakete so prejeli plesalec in koreograf Iztok Kovač, akademski slikar Tone Rački, ljubiteljski igralec Ciril Jurčič, Oktet Suha in tamburaški zanesenjak Janez Kermelj iz Reteč, zlata plaketa pa je bila podeljena dramski igralki, režiserki, prevajalki in vsestranski kulturni animatorki, Radovljičanki Alenki Bole Vrabec. Že več kot štirideset let jo srečujemo na mnogih ustvarjalnih področjih, če bi uporabil njene besede, na pisani trati slovenskega ljubiteljstva, na samotnem otoku prevajanja in v mozaiku duš dramske igralke. Igrala je v Mladinskem gledališču v Ljubljani, v Teatru 57, bila direktorica Gledališča Toneta Čufarja, Linhartove dvorane režirala in igrala v številnih predstavah, pripravila in vodila mnoge kulturne slovesnosti, poznamo jo kot odlično prevajalko španske in južnoameriške književnosti, njen priljubljeni je Gabriel Garcia Marquez. Zdaj prevaja njegovo avtobiografijo. »Nagrada je neke vrste potrditev, da so bili dolgi kilometri na poti, slabe vremenske razmere, mrzle dvorane, pomanjkanje denarja … vendarle drugotnega pomena v primerjavi s tem, kar mi je skupaj z ljubiteljskimi ustvarjalci uspelo uresničiti v štiridesetih letih,« je povedala nagrajenka in dodala, da je vesela, da ji je hkrati s tem uspelo tudi »polniti baterije« z njeno veliko ljubeznijo, literaturo in prevajanjem.

Janez Kermelj je na glasbeno tamburaško pot stopil leta 1961, ko se je priključil takrat na novo oživljeni tamburaški skupini v Retečah. Najprej le kot glasbenik, kasneje kot vodja, pedagog in avtor skladb in priredb je zaznamoval delovanje tamburaških skupin Bisernica KUD Janko Kermelj v Retečah. Veliko pa je pripomogel tudi k razvoju tamburaške glasbe v Sloveniji nasploh. »Priznanje je spodbuda za nadaljnje delo in nova odrekanja, da le posije luč v človekove najbolj skrite kotičke. Čeprav lahko vedno rečem, da je vse, kar sem delal, bilo iz veselja in želje, da se reteška tamburaška tradicija ohrani in porine še kakšno stopničko više,« je povedal Kermelj in dodal, da je vedno mlade tamburaše predvsem poskušal vzgajati, jim vliti veselje do glasbe in jim ponuditi kamenček v mozaiku možnosti izražanja in smislu bivanja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Cerklje na Gorenjskem / torek, 25. junij 2019 / 09:18

Znani nagrajenci v Cerkljah

Cerklje – Cerkljanski občinski svetniki so na zadnji seji potrdili letošnje občinske nagrajence, ki jim bodo nagrade podelili septembra na slovesnosti ob občinskem prazniku. Veliko plaketo bo preje...

Objavljeno na isti dan


Kranj / / 11:29

Čistilna naprava je velika pridobitev

Ministrica Alenka Smerkolj in državna sekretarka Lidija Stebernak sta si z zanimanjem ogledali Centralno čistilno napravo Kranj.

Slovenija / / 11:27

Gorenjski glas v čezmejnih projektih

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Gorazd Žmavc se je s predstavniki Gorenjskega glasa in Mohorjeve družbe pogovarjal o možnostih sodelovanja v čezmejnih projektih.

Slovenija / / 11:26

Bojkot razumljiv, a nekoristen

Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je bil kritičen do županov, ker so zaradi odsotnosti premierja Mira Cerarja in finančnega ministra Dušana Mramorja bojkotirali predvideni sestanek.

Železniki / / 11:25

Domel primer dobre prakse

Železniki – Petkov obisk na Gorenjskem sta predsednik vlade Miro Cerar in ministrica za delo, družino in socialne zadeve Anja Kopač Mrak izkoristila tudi za ogled podjetja Domel v Železnikih. Ob sl...

Gospodarstvo / / 11:25

Gorenjska banka vabi vlagatelje

Gorenjska banka ponuja obstoječim in novim vlagateljem v nakup (največ) 86.667 delnic v skupni emisijski vrednosti (največ) nekaj več kot 13 milijonov evrov. Ponudba bo »odprta« do 6. januarja.