V Iskraemecu še en sindikat
V kranjskem Iskraemecu so pred novim letom ustanovili nov sindikat, ki naj bi učinkovito ščitil delavce v času, ko se položaj podjetja zaostruje in zaposlenim grozi izguba delovnih mest.
Kranj - Zaposleni v Iskraemecu so bili sindikalno organizirani že doslej, pred kratkim pa je nastal nov sindikat Iskraemeco KS 90. Vodi ga predsednik Bojan Pirc, povezan pa je v sindikalno centralo Konfederacija sindikatov 90, prek katere je zagotovljena tudi reprezentativnost na nacionalni ravni, ki je sedanji hišni sindikat nima. V novem sindikatu so namreč prepričani, da jim bo to v prihodnje koristilo, saj se bodo morali poleg dialoga z upravo podjetja, svetom delavcev in nadzornim svetom pogovarjati tudi z državo. O vzrokih za nastanek novega sindikata in pričakovanjih v zvezi s položajem podjetja smo se pogovarjali s predsednikom Bojanom Pircem in zaupnico Konfederacije 90 za Gorenjsko Jelico Kostadinovo.
Zakaj torej še en sindikat v Iskraemecu?
Bojan Pirc: »Po informacijah, ki jih imamo, se gospodarski položaj družbe zaostruje, povečuje se izguba in zaposleni smo začutili, da lahko pride tudi do tako resnih razmer, da bodo začeli zapirati delovna mesta. Za zaščito svojih interesov smo se odločili, da je koristno v podjetju ustanoviti še en sindikat, ki bo deloval manj obremenjeno in bo bolj učinkovito ščitil delavske interese. Sedanji hišni sindikat ni reprezentativen, izgublja pa tudi zaupanje delavcev. V našem sindikatu je zdaj okoli 30 ljudi, pričakujemo pa, da se jih bo včlanilo še več, saj imamo podporo zaposlenih, pri katerih čutimo skrb za usodo podjetja in bojazen za socialno varnost.«
Kakšno je trenutno stanje v podjetju?
Pirc: »Zelo nelagodno za delavce, saj nimamo pravih informacij, kaj bo s podjetjem. Gre za okoli 1400 zaposlenih, ki s svojimi družinami predstavljajo pomembno število socialno ogroženega prebivalstva. Naše plače so zamrznjene že več let. Pomembno pa je poudariti tudi, da je nesprejemljivo, da nekoč tako dobro podjetje, ki je na svetovnem trgu nekaj pomenilo, zaradi sedanje poslovne politike lahko propade. Delavci so doslej zaupali upravi, da je podjetje sposobna sanirati s pomočjo države, sedaj pa to zaupanje počasi plahni. Po sestanku z upravo pričakujemo obojestranski korekten odnos, dialog in dostopne informacije poslovnega značaja.«
Jelica Kostadinova: »Glede na naše izkušnje iz drugih podjetij, ki so bili v podobni situaciji, ki so na podoben način začela menjati predsednike uprave in odpuščati delavce ter se naposled zaprla, lahko kaj podobnega pričakujemo tudi v Iskraemecu. Država ni za ta podjetja naredila nič, tudi sedaj ne pričakujemo od lastnikov KAD in SOD, da bi kaj storili, zato v prihodnjih mesecih tudi ne izključujemo najbolj črnega scenarija, stečaja. Najbolj grenka je izkušnja iz Planike, kjer je država marsikaj obljubljala, na koncu pa za obstoj podjetja ni storila nič.«
Kaj bo storil novi sindikat v sodelovanju s svojo sindikalno centralo?
Pirc: »Želimo, da se ustvari dialog med sindikatom in upravo, da bomo zaposleni od tod dobivali informacije, v nasprotnem primeru bomo prisiljeni uporabiti metode sindikalnega boja. Poskusili bomo preprečiti, da bi prišlo do odpuščanja delavcev in da bi se proizvodnja preselila v azijske države. Doslej večjega odpuščanja še ni bilo, delavci so se pretežno upokojevali ali pa iskali delo drugje, vendar se je zaradi slednjega bati izgube najboljših delavcev.«
Kostadinova: »Da je ustanovljen nov sindikat, ne pomeni, da se gremo sindikalno konkurenco. Nasprotno, v Konfederaciji 90 na Gorenjskem dajemo pobudo za boljšo koordinacijo dela sindikatov in skupno dogovarjanje za reševanje problemov. Predlagamo ustanovitev posebnega sveta sindikatov Gorenjske, ki bo spremljal kritično stanje v podjetjih na Gorenjskem. V primeru Iskraemeca, kjer bi se morali angažirati vsi sindikati, pa načrtujemo sestanke še z županom in svetniki v občini, računamo na podporo poslancev v državnem zboru, obiskati mislimo državne institucije, najprej pa se bomo pogovarjali s funkcionarji iz drugih sindikatov.«