Slovo od tolarja, dobrodošlica evru

V nedeljo se je tolar dokončno poslovil in evro je postal naš novi denar. Ob zgodovinskem dogodku je bila včeraj v Ljubljani slovesnost Dobrodošlica evru s številnimi uglednimi gosti iz Evropske unije in njenih članic.

Ljubljana – Tolar, ki je v petnajstletni zgodovini užival veliko zaupanje Slovencev, se je v nedeljo opolnoči, ko se je končalo obdobje dvojnega obtoka, dokončno poslovil, zamenjal ga je evro. Slovenija ga je uvedla kot trinajsta država Evropske unije in kot prva nova članica. Ob tem zgodovinskem dogodku je bila včeraj v Cankarjevem domu v Ljubljani v slovesnost z naslovom Dobrodošlica evru, ki so se je udeležili številni ugledni gostje, med njimi predsedujoča Evropski uniji, nemška kanclerka Angela Merkel, predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, predsednik Evropske centralne banke Jean-Claude Trichet, predsednik Evroskupine in luksemburški premier Jean-Claude Juncker, premieri Italije, Madžarske, Belgije, Grčije, Slovaške in Latvije ter številni finančni ministri. Dogodek, s katerim so Evropska unija in njene članice proslavile razširitev evrskega območja in simbolno poudarile zavezanost nadaljnji širitvi evra, je bil doslej eden največjih v Sloveniji in se lahko primerja s srečanjem Bush–Putin, z zasedanjem OVSE in s srečanjem predsednikov šestnajstih srednjeevropskih držav.

Ob slovesu tolarja in uvedbi evra je bilo včeraj še več prireditev, med drugim so v Cankarjevem domu odprli razstavo o evru in v Grand hotelu Union pripravili konferenco o evru, na kateri so predstavili tudi slovenske izkušnje prehoda na evro in nove izzive za Slovenijo po vstopu v evrsko območje. O Sloveniji je bilo slišati veliko pohval, a hkrati tudi opozorila, da prevzem evra ni končna postaja, na kateri bi si lahko oddahnili, ampak šele »začetek teka na dolge proge z ovirami«. Potem ko Slovenija z uvedbo evra nima več lastne denarne politike, ki bi jo lahko prilagajala domačim potrebam, bo zelo pomembno, kako bo vodila proračunsko, davčno in plačno politiko, pri tem pa bodo veliko odgovornost nosili tudi socialni partnerji.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sreda, 11. julij 2012 / 07:00

Odštevajo dneve do Londona

Naša olimpijska odprava od petka šteje 65 športnikov, saj je posebno povabilo Mednarodne plavalne zveze za nastop v britanski prestolnici konec tedna dobila še komaj 15-letna Nastja Govejšek.

Objavljeno na isti dan


Humor / petek, 31. januar 2014 / 07:00

Od zadaj

Borut Pahor je peti najslabše plačani predsednik države na svetu. Zdaj nam je jasno, zakaj se loteva številnih »navadnih del«. Menda dela prek sinove študentske napotnice.

Zanimivosti / petek, 31. januar 2014 / 07:00

Diši po siru

Mišja skupnost v Sloveniji bi prostor na fotografiji zagotovo razglasila za nebesa na zemlji, prenekateri športnik v sanjah opazuje zorilnico zlatih olimpijskih medalj v Sočiju, neimenovan...

GG Plus / petek, 31. januar 2014 / 07:00

Vitomil Zupan, album

»Potem sem pa še svojega najboljšega prijatelja ustrelil, z revolverjem, po nesreči. Imeli smo zabavo, on je igral na klavir, tam je bila prijateljica, ne njegova in ne moja punca, pa še e...

Nasveti / petek, 31. januar 2014 / 07:00

Freisinški čuvaj

Lubnik (1025 m) - Loška hišna gora, na katero vodi ogromno poti iz različnih smeri. S kančkom sreče lahko vdeneš tudi pot, ki ni pretirano oblegana, pa še ena daljših je.

Nasveti / petek, 31. januar 2014 / 07:00

Je Julija doma?

Sončna Verona. Veliko sonca, barv, vzdušja je tudi na platnih na razstavi Proti Monetu v galeriji na Trgu Bra. Od mojstrov baroka, rokokoja, realizma vodi v impresionizem, do znamenite Vrbe žalujke...