Lov - privilegij ali pravica?
Lovska društva Strelovec, Kokra in Preddvor, ki so še vedno brez lovišč, v odprtem pismu predsedniku vlade Janezu Janši opozarjajo na krivico, ki jo občutijo domačini na območju lovišč s posebnim namenom.
Preddvor – Kot so zapisali, je bil povod za odprto pismo decembrski dogodek, ko je več deset terenskih vozil, polnih lovcev (večinoma državnih funkcionarjev in uslužbencev) prihrumelo v Kokro in zasedlo lovske položaje na poljih, v gozdovih in na gozdnih cestah. Podcenjujoč odnos udeležencev lova do krajanov in lastnikov je bil očiten in namenoma provokativen, čas lova pa načrtno izbran z jasnim namenom razkazovanja moči po zadnji odločitvi ustavnega sodišča, ki je odločilo, da je divjad državna lastnina.
V pismu z naslovom Lov – privilegij državnih uslužbencev ali pravica domačinov, ki so ga podpisali predsedniki društev Zdravko Žižmond (Preddvor), mag. Stane Bergant (Kokra) in Franjo Roban (Strelovec), navajajo, da jim je bila z odvzemom lovišč 1949. leta storjena zgodovinska krivica, pri popravi krivice pa ne gre za strokoven problem, ampak le za politično voljo in konstruktiven dogovor. Ker je odpor proti spremembam še posebej velik, če je s tem povezana izguba privilegijev državnih uslužbencev, pričakujejo od predsednika vlade, da se bo tudi osebno zavzel za spremembe.
Kot navajajo, obstoječa zakonodaja ne določa jasnih meril za ustanovitev lovišč s posebnimi nameni (LPN). Lovišče s posebnim namenom Kozorog ne izpolnjuje nobenega od posebnih naravovarstvenih ali biotskih kriterijev, ampak je nastalo »v povsem drugih političnih razmerah zaradi možnosti privilegiranega lova tedanje politične elite, predvsem na razlaščeni zemlji gorskih kmetov«. Lovišče je danes na zemljiščih v zasebni lasti, uplenjena divjad se kot javno dobro odtujuje iz občin, občanom pa ostaja le škoda in grenak občutek državnega terorja v prostoru. Posledice se, kot pišejo v pismu predsedniku vlade, kažejo v opuščanju kmetovanja na gorskih kmetijah, v zaraščanju, prekomerni škodi po divjadi v gozdovih, negativnih demografskih trendih … Ob teh dejstvih se lovskim društvom zastavlja vprašanje, ali ne bi bilo za družbo in državo cenejše in sprejemljivejše, če bi lovišče Kozorog prepustili v upravljanje lokalnim lovskim družinam. Takšno rešitev so predlagali že v vlogi, ki so jo junija 2004 naslovili na Zavod za gozdove Slovenije, a do danes niso prejeli odgovora. Da je že v okviru obstoječe zakonodaje možno dodeliti lovišče, dokazuje odločba, s katero je vlada iz LPN Kozorog izdvojila lovišče in ga dodelila LD Krvavec. Podobno je bilo v ribištvu, kjer je država dodelila revir v upravljanju Zavoda za ribištvo bohinjski ribiški družini.