Zeli, ki pomirjajo in krepijo živce (1)
Če smo živčni, razdražljivi in pobiti, lahko z naravnimi pomagali, kot so domači čaji in mešanice, pripomoremo, da živčni sistem spet postane vitalen in da lažje prenašamo stres.
Kamilica, lipa, janež, baldrijan, rožmarin, sivka, melisa, materina dušica, majaron, šentjanževka, hmelj, poprova meta ... so rastline, s katerimi običajno preganjamo živčne tegobe, kot so nespečnost, glavobol, nemir, tesnobo, strah ... Gotovo pa sodi zdravljenje živcev in duševnih bolezni v roke zdravnika. Z njim se tudi posvetujmo o uporabi domačih zeli v te namene. Če jemljemo antidepresive, denimo ne smemo uporabljati šentjanževke. Tudi uporaba baldrijana, bele omele in gloga ob sočasni uporabi nekaterih tablet je škodljiva, zatorej previdno.
Preden se lotimo naravnih pomagal, povejmo, da je za »zdrave živce« nadvse pomemben tudi naraven način življenja sploh. Nepravilen in nenaraven način življenja sta vzroka marsikateri bolezni živcev. Hudo duševno ali telesno trpljenje, stalna vznemirjenja, razočaranja, brezciljnost, dedna obremenjenost velikokrat pripeljejo do resnih duševnih motenj.
Zoper nemir sezimo po janežu in …
Če se nas loti živčni nemir, to je stanje notranje napetosti in vznemirjenja, ki navadno pride v spremstvu pospešenega srčnega utripa in zasoplosti, si pripravimo preprost poparek iz janeža (Pimpinella anisum), kamilice (Matricaria recutita) in baldrijana (Valeriana officinalis). Mešanico teh zelišč prelijemo z litrom kropa, pokrijemo, pustimo stati 10 minut in odcedimo. Pol litra poparka popijemo v treh do štirih odmerkih čez dan.
Majaronov čaj odganja bojazni in strahove
Bojazen je tesnobno duševno stanje, ko se nam zdi, da se bo zgodilo kaj hudega. Ponavadi jo spremljajo tiščanje v prsih in želodcu, pospešen srčni utrip, mišični krči in zasoplost. Kadar se nas loti bojazen, bomo zelo preudarno ravnali, če si pripravimo majaronov poparek. Posušene liste in cvetove majarona (Origanum maiorona) prelijemo z litrom kropa, pokrijemo, pustimo stati 10 minut, odcedimo. Spijemo tri skodelice dnevno, zadnjo pol ure pred spanjem. Naše babice zoper to nadlogo priporočajo stari dobri lipov čaj. Hitro naj bi pregnal bojazni in strahove. Priprava tega poparka je čisto enostavna. Suhe lipove cvetove (Tillia platyphyllos europaea) prelijemo z litrom kropa in pokrijemo. Čez 10 minut odcedimo. Popijemo skodelico po potrebi. Tudi, če smo živčni.
Pozdravljena bazilika, zbogom tesnoba
Če se nas loti vznemirjenost zaradi občutka ogroženosti, ne da bi se jasno zavedali vzrokov, nas je najbrž v svoje kremplje ujela tesnoba. Pospešeno nam utripa srce in pretirano se potimo. Takrat je pravi odgovor – bazilika (Ocimum basilicum). Dva grama njenih listov prelijmo z dvema decilitroma in pol kropa, pokrijmo in 10 minut namakamo. Popijmo skodelico po glavnem obroku. Zaleže tudi pri splošni utrujenosti ali stresu zaradi pretiranega miselnega dela. Kot nalašč za tovrstne težave je tudi poparek iz melise (Melissa officinalis), ki zaleže še pri depresiji in histeriji. Pet gramov zeli prelijemo s skodelico kropa, pokrijemo, pustimo stati 10 minut in odcedimo. Popijemo dve skodelici čaja čez dan.
Nad živčni zlom z meliso, meto in sivko
Občasnim napadom, ki jih spremljajo krči, tresavica in kolcanje, pravimo živčni zlom. Pomoč zoper to težavo nudi poparek iz melise, poprove mete (Mentha piperita) in sivke (Lavandula angustifolia). Mešanico zelišč prelijemo z dvema decilitroma in pol kropa, pokrito naj stoji 5 minut, nato odcedimo. Pijemo po dve skodelici čaja na dan.