Novo leto smo začeli z evrom
Prihod novega leta je zaznamoval predvsem vstop Slovenije v evrsko območje, ki je kljub nekaterim bojaznim potekal povsem gladko. Nova preizkušnja za bančnike že danes.
Kranj – Prihod novega leta so kot ponavadi mnogi Kranjčani dočakali na Slovenskem trgu. Medtem ko so družno odštevali zadnje sekunde preteklega leta in z veselim pričakovanjem pogledovali nad Globus, kakšen ognjemet so tokrat pripravili organizatorji silvestrovanja, je bilo samo streljaj stran - v četrtem nadstropju stolpnice Gorenjske banke - čutiti precej več napetosti. Ko je odbilo polnoč, je namreč Slovenija kot prva od desetih članic novink Evropske unije vstopila v območje evra. Tolar se je tako po petnajstih letih poslovil, evro pa je postal nova slovenska nacionalna valuta.
Kljub nekaterim bojaznim je bil prehod na novo valuto gladek, zato so si hitro oddahnili tudi dežurni v Gorenjski banki. »Vse je možno simulirati, le 1. januarja ne,« je Srečko Korber, član uprave in vodja projekta evro v Gorenjski banki, slikovito pojasnil, zakaj strah pred morebitnimi težavami, ko pa so se na uvedbo evra pripravljali kar leto in pol. »Bali smo se le tistega neugotovljivo majhnega odstotka možnosti, da bi v trenutku, ko bi morali začeti delovati na evro prilagojeni računalniški programi, odpovedal ves sistem,« ga je dopolnil Igor Poljšak, vodja sektorja poslov z občani.
Potem ko je Bankart tri ure pred polnočjo izklopil vse bankomate v Sloveniji, so ti že od prvih minut novega leta naprej začeli postopoma znova delovati. »Vse poteka gladko. V tem trenutku (ob 2. uri, op. p.) deluje že 49 od 50 naših bankomatov. Prav tako brez zapletov znova deluje tudi omrežje POS,« je pojasnil Poljšak. Da bankomati res delujejo, so osebno preverili kar uslužbenci banke. »Za vsak bankomat smo imeli nekoga odgovornega, da je s prvim dvigom preveril, ali brezhibno deluje. Za to je samo v Gorenjski banki na terenu več kot 50 sodelavcev,« je razložil Poljšak.
Nekaj negotovosti med bančniki sicer ostaja, saj bo prvi delovni dan prinesel novo preizkušnjo. Sicer pa so 1. in 2. januarja pri vseh bankah obratovale dežurne poslovalnice, kjer so občani lahko zamenjali tolarje v evre. 1. januarja so se tako v dežurnih poslovalnicah Gorenjske banke oglasile 504 stranke, ki so v evre zamenjale 33 milijonov tolarjev, so nam sporočili z banke.
Kljub uvedbi evra do 14. januarja v Sloveniji poteka obdobje dvojnega gotovinskega obtoka. Potrošniki do tedaj smejo plačevati račune tako v tolarjih kot v evrih, trgovci in gostinci pa morajo razliko vračati le v evrih. Čeprav bi se morali tako ravnati s prvo minuto leta 2007, se gostinci na silvestrsko noč na zakonsko zahtevo niso kaj prida ozirali. Kdor je plačal v tolarjih, je pri večini tudi dobil vrnjeno v stari valuti, evre pa so vračali tistim, ki so z novo valuto tudi plačevali. »Prevelik kaos je, da bi preračunavali tolarje in evre že na najdaljšo noč, ko je treba gledati le, da čim hitreje postrežemo čim več ljudi. Tudi sicer preračunavanje ne bo prijetno, temveč predvsem zamudno. Upam, da se bomo čim prej navadili,« je odvrnil eden od »neposlušnih« gostincev. Na dva tisoč do 25 tisoč evrov globe, ki bi je zaradi tega lahko plačal, se ni oziral. »Saj se do sedaj ni še prav nihče pritožil. Sicer pa smo tudi evre sprejemali že pred polnočjo, pa tudi tega uradno ne bi smeli,« je dodal.
Silvestrska noč je minila razmeroma mirno, nam je pojasnil vodja izmene Operativno komunikacijskega centra Policijske uprave Kranj Miran Oštir. »Letošnje silvestrovanje ne odstopa od prejšnjih let, še najbolj opazna je vse večja uporaba pirotehničnih izdelkov, ki so povzročili tudi nekaj požarov. Težave imamo tudi zaradi več vlomov. Prav ta trenutek se ukvarjamo s serijo vlomov v Naklem,« je nekaj pred 2. uro pojasnjeval Oštir. Po besedah dežurnega zdravnika na urgenci v kranjskem zdravstvenem domu Matevža Kržišnika 1. januarja niso imeli veliko dela. »Na silvestrsko noč ni bilo nič posebnega, še največ dela smo imeli zaradi prekomerno vinjenih, od katerih so bili nekateri tudi podhlajeni, saj so zaspali na prostem. Poškodb zaradi uporabe pirotehničnih sredstev pa nismo obravnavali,« je na novoletni dan popoldne razložil Kržišnik.