Od tolarja k evru: Zdaj imamo dve vrsti denarja - tolar in evro
V zgodovini je bilo malo obdobij, ko sta hkrati v isti državi kot zakonito plačilno sredstvo veljali dve vrsti denarja. Slovenija je zdaj v tem položaju.
Prvega januarja je kot prva med novimi članicami Evropske unije in kot trinajsta država v uniji po scenariju velikega poka uvedla evro, hkrati bo v obdobju dvojnega obtoka do vključno 14. januarja možno plačevati tudi s tolarji. V bankah in hranilnicah bodo tolarske kovance in bankovce brezplačno zamenjevali za evrske še vse do 1. marca, potlej pa le še v Banki Slovenije, in sicer kovance do konca leta 2016, bankovce pa brez časovne omejitve. Obdobje dvojnega označevanja cen bo trajalo do konca letošnjega junija. Medtem ko je bila do novega leta pri tem vodilna valuta tolar in je bila cena v evrih le informativna, je od 1. januarja dalje vodilna valuta evro, cena v tolarjih pa zgolj informativna. Zveza potrošnikov Slovenije bo nadaljevala spremljanje cen, pred novim letom je dopolnila črno listo podražitev, to je listo s cenami izdelkov in storitev, ki so se v zadnjem času podražili za deset odstotkov ali še več.
Banke bodo položnice, izdane do 31. decembra, sprejemale do vključno 31. januarja, vendar le, če bo poleg tolarskega znesek naveden tudi evrski, po tem datumu bodo plačniki morali zahtevati pri izdajateljih nove položnice. Tolarske čeke, izdane do konca decembra, bodo banke unovčevale še do vključno 15. januarja. Tolarske poštne znamke bo možno zamenjati za evrske do konca februarja na vseh poštah v Sloveniji, do konca leta pa na devetih večjih poštah v Sloveniji, med drugim na pošti 4101 Kranj (Dražgoška ulica 8).