Januar 2006: Odrešilna sedežnica v Kranjski Gori
V Sloveniji in po svetu se je januarja zgodilo več pomembnih dogodkov. Avstrija je prevzela predsedovanje Evropski uniji. Rusija se je prepirala z Ukrajino in Moldavijo o dobavi zemeljskega plina, kar bi lahko ogrozilo nemoteno dobavo plina državam, članicam Evropske unije. Avstrija in z njo vsa Evropa je slavila 250-letnico rojstva glasbenega genija Wolfganga Amadeusa Mozarta. Največja slovenska trgovska družba Mercator je dobila novo vodstvo, v katerem sta dva Gorenjca: predsednik uprave Žiga Debeljak je iz Stražišča, član uprave Peter Zavrl pa z Brega ob Savi. Predsednika izraelske vlade Ariela Šarona je zadela možganska kap in prekinila njegovo politično kariero. Nad 2 milijona muslimanov iz vsega sveta je romalo v Meko. Tudi letos so zaradi gneče umirali romarji, letos okrog štiristo. Na proslavi v Dražgošah je bil slavnostni govornik predsednik Liberalne demokracije in evropski poslanec Jelko Kacin. Organizatorjem tekem ženskega svetovnega pokala v Mariboru je nagajalo vreme: veleslalom so odpovedali, v slalomu pa je zmagala Avstrijka Marlies Schild. Nastop Slovenk je bil klavrn. Izbrana sta bila nov programski in nadzorni svet Radiotelevizije Slovenije. Člana programskega sveta sta tudi Alenka Bole Vrabec iz Radovljice in Mito Trefalt iz Grada pri Cerkljah.
Slovenska vlada je sklenila poslati v Irak štiri vojaške inštruktorje. Opozicija je protestirala, ker se s tem neposredno vpletamo v vojno in ogrožamo varnost države, razen tega pa bi moral o tem odločati državni zbor in ne samo vlada. Zaradi nevarnosti ptičje gripe v Sloveniji niso bili sprejeti dodatni varnostni ukrepi. V Prištini je umrl voditelj Albancev Ibrahim Rugova, v Berlinu pa nekdanji nemški predsednik Johannes Rau. Ljubljanska občina je pripravljena plačati lazaristom 350.000 evrov za 2800 kvadratnih metrov veliko zemljišče ob Cesti dveh cesarjev, kjer naj bi sezidali islamsko versko in kulturno središče. Na Poljskem je pod streho dvorane, ki se je podrla zaradi teže snega, umrlo 70 ljudi. Na festivalu EMA 2006 je s pesmijo Plan B zmagal Anžej Dežan. Za njim sta se uvrstila Saša Lendero in Atomik Harmonik. Predsednik republike dr. Janez Drnovšek je izstopil iz Liberalne demokracije Slovenije in ustanovil Gibanje za pravičnost in razvoj.
Več rojstev kot smrti
V prvi januarski številki Gorenjskega glasa smo objavili novico, da je bilo na Gorenjskem leta 2005 več rojstev kot smrti, v Sloveniji pa je bilo razmerje obratno. Leta 2006 se je prva rodila 2900 gramov težka Hanna iz Tržiča. Silvestrsko praznovanje je minilo mirno. V Kranjski Gori so negodovali zaradi pomanjkanja parkirnih prostorov. Tudi v gorenjskih šolah so se 3. januarja poklonili spominu na tri pred diskoteko Lipa umrla dekleta. V Radovljici so začeli praznovati Linhartovo leto v spomin na 250-letnico rojstva Antona Tomaža Linharta. Krajani Sela v Žireh so bili nezadovoljni zaradi neurejenega pločnika. Policisti niso bili brez dela. V enem od gorenjskih barov je mladenič grozil natakarici s pištolo. Vlomili so v blagajni igralnice na Bledu, v Kranjski Gori pa so čistilke iz igralnega avtomata kar izsesale denar. Na Mestnem trgu v Škofji Loki so zaprli nekdaj slavno restavracijo Krona. Pogrebna koračnica za »Loški plac« smo zapisali. Za nakup hiše sredi Kranja, v kateri je bila nekdaj prodajalna Astre (zaprli so jo leta 2003), se je ogrelo podjetje Wilfan. Pri Lescah se je pripetila huda prometna nesreča. Umrla sta njen povzročitelj in otrok v njegovem vozilu. Na Krvavcu se je zaradi pritožbe Kmetijske zadruge Cerklje zatikalo pri vračanju 141 hektarov zemlje. Državna revizijska komisija je razveljavila sklep kranjske občine, da bo nova knjižnica v propadajoči stavbi Globusa. Dva delavca sta bila poškodovana v eksploziji v tovarni Termo v Škofji Loki, v Spodnjih Danjah pa so v samotni hiši našli mrtvo žensko. Antona Vasjo Dovšaka so imenovali za novega direktorja LTH Škofja Loka. Naše biatlonke Teja Gregorin, Andreja Mali, Andreja Koblar in Tadeja Brankovič so na tekmi svetovnega pokala v Ruhpoldingu zasedle tretje mesto, kar je bil preblisk v za naše smučarje po uspehih slabe sezone.
Mladi športniki v Kranju in Medvodah
V Škofji Loki so imeli znova probleme z vodo. Alpski letalski center Lesce je dobil novo letalo Cessna. Prvo so dobili že leta 1952. Pri sestopu s Triglava je umrla planinka. V Kranjski Gori so za dobrih 700 milijonov tolarjev zgradili novo štirisedežnico v Podkorenu in tako »rešili« tudi tekmo v svetovnem pokalu ter bolje povezali smučišča v Kranjski Gori in v Podkorenu. Elan in Seaway sta izdelali najboljši jadrnici v Evropi v kategorijah do 10 in nad 14 metrov dolžine. V Sloveniji je bilo zelo mraz. V Ratečah se temperatura kar 35 dni ni dvignila nad ničlo! Policisti so ujeli vlomilce, ki so vlamljali v Šenčurju in v Radovljici. Kriza v kranjski tovarni Iskraemeco se je stopnjevala. Tržiški župan in poslanec Pavel Rupar je bil izvoljen za predsednika Hokejskega kluba Acroni Jesenice. V Ljubnem je do tal pogorela baraka, v kateri je živela družina Gashi. Našli so ji začasen dom in ji pomagali. V Kranju in v Medvodah se je začelo svetovno mladinsko prvenstvo v nordijskem smučanju, na katerem je sodelovalo več sto odličnih mladih tekmovalcev. Skoki so bili v Kranju, teki pa v Medvodah. V Voklem so napadli poštarja, v Tržiču pa se je začel med občino in Splošnim športnim društvom prepir o usodi letnega kopališča.